Polskie Forum VTES

Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Autor Wątek: Książki: Wydawnictwo W.A.B - Mroczna seria  (Przeczytany 4048 razy)

wenanty

  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 989
    • Zobacz profil
Książki: Wydawnictwo W.A.B - Mroczna seria
« dnia: Kwietnia 24, 2007, 02:45:42 pm »

Hej.

Dzisiaj będzie o książkach, które na rynku pojawiają się od kilku lat, ale odkryłem je dopiero teraz. Dotychczas wspomniane w tytule wydawnictwo i wzmiankowana seria kojarzyły mi się tylko z rewelacyjnym Markiem Krajewskim piszącym o radcy kryminalnym Eberhardzie Mocku na tle międzywojennego Wrocławia. A teraz, gdy zorientowałem się, że WAB wydaje kryminały innych autorów, rzuciłem się na nie dość drapieżnie. Oto wchłonięte pozycje:

  • Henning Mankell - Morderca bez twarzy, Psy z Rygi, Biała lwica, Fałszywy trop, Piąta kobieta, O krok. Cykl kryminałów o szwedzkim policjancie z sekcji zabójstw Kurcie Wallanderze. Bardzo mało przypadku, mnóstwo solidnej (i żmudnej) policyjnej pracy, wielowymiarowe postaci, równoległe pokazywanie śledztw i działań morderców. Wszystko na tle zmian społecznych w Szwecji: rozsypujące się państwo opiekuńcze, brutalizacja życia, problemy osobiste i globalne. Świetnie odwzorowany świat. Masowi mordercy, trupy sprzed lat, czasem szaleńcy a czasem zimni egzekutorzy. Bez dwóch zdań godne polecenia. Owszem, zdarzają się nieco słabsze książki (choćby pierwsza powieść), ale nawet je czyta się bardzo dobrze - po prostu są na solidną czwórkę, zamiast na piątkę. Dodatkowo warto je wchłonąć, bo tłumaczą zachowania i podejście bohatera(ów) do późniejszych spraw. I tu - w chronologii - jedyny problem: nie mam pojęcia, dlaczego po Polsku wychodzą one pomieszane. Kolejność pisania jest taka, jaką zapisałem na początku, zaś wydawane były zupełnie inaczej. Jak ktoś zamierza przeczytać więcej niż jedną, radzę zacząć od początku.
  • Tomasz Konatkowski - Przystanek śmierć. Debiutancka powieść informatyka o komisarzu Nowaku, prowadzącym trudne śledztwo we współczesnej Warszawie. Jest trochę niedoróbek, choć i tak zaskakująco mało jak na debiutanta, ale rewelacyjnie opisywane jest miasto, bardzo plastycznie i w szczegółach. Jeśli ktoś mieszka w Warszawie, po prostu widzi odpowiednie ulice, miejsca, sceny. Polecam jako książkę o stolicy dla mieszkańców stolicy, mniej jako kryminał (wszystko byłoby dobrze, gdyby nie marny finał - więcej, z oczywistych przyczyn, napisać nie mogę).
  • Zygmunt Miłoszewski - Uwikłanie. Dziwna i dobra rzecz. Kryminał z warszawskim prokuratorem w roli głównej. Ciekawa powieść, dużo odniesień do rzeczywistości Warszawy (choć mniej barwnie opisywanej niż u Konatkowskiego). Główny wątek opleciony wokół kontrowersyjnej metody terapii grupowej. Hmm, nie mogę chyba nic więcej napisać. Zakończenie mocne, choć konstrukcja intrygi jak na mój gust zbyt silnie oparta o przypadek. Warto przeczytać.

Następna do rozpoznania chyba będzie Aleksandra Marinina - ponoć klasyka gatunku z Rosji.

Strona serii w witrynie wydawnictwa: http://www.wab.com.pl/index.php?sid=7&id=7&s=1&sort=a
Zapisane
"szeroka aktywnosc na terenie naszego kraju calkowicie nam nieznanych i obcych form zycia nie moze byc ukrywana przed spoleczenstwem" - z listu otwartego o UFO do Prezydenta RP

Dude

  • Global Moderator
  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 6261
  • (Former) Archbishop of Warsaw
    • Zobacz profil
Odp: Książki: Wydawnictwo W.A.B - Mroczna seria
« Odpowiedź #1 dnia: Kwietnia 24, 2007, 05:38:50 pm »

dzieki wenanty :) pewnie skorzystam, dawno nie czytalem czegos dobrego, a jestem troche w desperacji (ostatnio odswiezam stare tytuly) :D
Zapisane
"It is no measure of health to be adjusted to a profoundly sick society" - Jiddu Krishnamurti

Retired

wenanty

  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 989
    • Zobacz profil
Odp: Książki: Wydawnictwo W.A.B - Mroczna seria
« Odpowiedź #2 dnia: Kwietnia 27, 2007, 12:46:42 am »

Aleksandra Marinina ("Ukradziony sen") sprawdzona - odradzam. Dobrnąłem do 60 strony i wrzuciłem na luz. Nieczęsto zostawiam zaczętą książkę (mniej więcej jedna na sto), ale tutaj ewidentnie nie dałem rady. Nie potrafię czytać kryminału, w którym nie kumam ani śledczych ani ofiar. Okazało się, że zaginęła piękna laska, sekretarka, hostessa, dająca dupy zachodnim partnerom swojej firmy, dodajmy że dająca chętnie, regularnie i za darmo. Wszyscy o tym wiedzieli, zarówno szefostwo jej firmy jak i jej stały kochanek. Laska była do tego alkoholiczką, która wpadała w kilkudniowe ciągi. Miała do tego problemy psychiczne, cierpiała na ostre obsesje, że ktoś falami radiowymi kontroluje jej mózg i kradnie sny. Psychiatrzy rozkładali ręce i mówili, że kwalifikuje się do hospitalizacji, ale dopóki milicja nie doprowadzi jej siłą, nie można nic zrobić. Dodatkowo wszędzie jest rosyjska mania zdrabniania - kochanek zaginionej raz nazywany jest z imienia Borysem, raz z nazwiska Kartaszowem, ale na tej samej stronie inna osoba zwraca się do niego "Boria" a inna "Borka". Tak jest ze wszystkimi. Ja nie potrafię budować w głowie postaci, które na trzech kolejnych stronach identyfikowane są pięcioma różnymi imionami. Nie potrafię akceptować pięknej dziwki-alkoholiczki-psychicznej, która (przynajmniej na początku) jest bez mrugnięcia okiem akceptowana przez wszystkich dookoła. Jak mam się domyślać przebiegu wydarzeń, jak mam próbować odgadywać kryminalne zagadki, skoro nie rozpoznaję nikogo występującego w książce - pół biedy, gdy Andriej zamienia się w Andriuszę, ale gdy z linijki na linijkę Nastia zamienia się w Stasieńkę, panią major a potem w dziecinę, to naprawdę wymiękam. Dziękuję bardzo za topowe rosyjskie kryminały. Zostanę przy szwedzkim Mankellu (jeśli jeszcze coś jego przetłumaczą) albo będę testował młodych polskich autorów.
Zapisane
"szeroka aktywnosc na terenie naszego kraju calkowicie nam nieznanych i obcych form zycia nie moze byc ukrywana przed spoleczenstwem" - z listu otwartego o UFO do Prezydenta RP

Poison Ivy

  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 7
    • Zobacz profil
Odp: Książki: Wydawnictwo W.A.B - Mroczna seria
« Odpowiedź #3 dnia: Maja 07, 2007, 10:51:14 am »

Ja chyba ostatnio nie lubię kryminałów - chyba, że akcja toczy się w Tybecie (mini queez - jaki tytuł mam na myśli, stawiam lody pistacjowe, albo inne jak 'ktoś' nie lubi pistacji :wink: ;), inne kryminałki jakieś takie mało skomplikowane i zwykle wiem jak się skończą  :shock: obecnie czytam 'House Harkonnen', może nie takie mroczne, ale zawsze fascynowała mnie 'finta w fincie' i skoro syn Franka Herberta wziął się jakiś czas temu za dopisywanie prequel'a to niech mu będzie, 'House Atreides' już zaliczyłam, a ostatnią część mam po polsku, więc będzie szybciej, jednak język jakiego panowie używają jest o wiele bardziej wyrafinowany niż Anne Rice...rany boskie...Farma Blakwood....chyba trzeba było tego nie tykać, a na pewno nie po polsku....

P.S.
Syn Tolkiena też 'poskładał' opowieści za tatę, jutro polska premiera, oczywiście pobiegnę do Trafica w godzinach pracy by nabyć 'Dzieci Hurina'  :smileyevil:
Zapisane