Polskie Forum VTES

Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Autor Wątek: Legendy Diuny  (Przeczytany 28873 razy)

ThorR

  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 735
  • ThorR
    • Zobacz profil
Legendy Diuny
« dnia: Lutego 18, 2008, 08:45:31 am »

Rebis wydaje wlasnie Legendy Diuny. W tym tygodniu ma sie pojawic Dzihad Butlerianski. Czytal to ktos? Jakie wrazenia, bo nie wiem czy warto wydawac kase?
Zapisane
ThorR
Gangrel Elder of Wrocław

"No army may enter that land
That is protected by polish hand"

Dude

  • Global Moderator
  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 6261
  • (Former) Archbishop of Warsaw
    • Zobacz profil
Odp: Legendy Diuny
« Odpowiedź #1 dnia: Lutego 18, 2008, 10:19:42 am »

czytalem w oryginale
niezle, ciekawe, troche rozwija tlo ksiazki (np przyczyna konfliktu Atrydzi - Harkonneni, poczatki imperium itp)
to nie jest stara Diuna, ale warto przeczytac imo
Zapisane
"It is no measure of health to be adjusted to a profoundly sick society" - Jiddu Krishnamurti

Retired

baal

  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 2635
    • Zobacz profil
Odp: Legendy Diuny
« Odpowiedź #2 dnia: Lutego 18, 2008, 11:22:45 am »

Ja sie przyznam bez bicia ze potrzebuje ebookow legend diuny. Powod jest wbrew pozorom zupelnie inny niz chec oszczedzenia pieniedzy. W pracy moge czytac tylko ebooki bo zle wyglada jakbym czytal ksiazke, a tak udaje ze zajmuje sie komputerem :D
Zapisane

Dude

  • Global Moderator
  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 6261
  • (Former) Archbishop of Warsaw
    • Zobacz profil
Odp: Legendy Diuny
« Odpowiedź #3 dnia: Lutego 18, 2008, 01:13:54 pm »

dobra widze ze napisalem troche za malo

ksiazka jest naprawde dobra, znacznie (i to ZNACZNIE) lepsza od Prelude to Dune (House: Atreides, Harkonnen, Corrino)
opisuje praktycznie cale tlo powstania cywilizacji, w ktorej 10 212 lat pozniej pojawia sie Paul Muad'dib, i trzeba przyznac ze opisuje w sposob bardzo dobry. poruszono wlasciwie kazdy watek niedopowiedziany w oryginalnej Diunie - jyhad butlerianska, dzialalnosc profesora Holtzmana (slynne tarcze holtzmana), walka z maszynami, pochodzenie rodu Atrydow (bynajmniej nie od starozytnych Atrydow i Agamemnona, chociaz imiona sie zgadzaja :D ), powstanie Gildii, Zakonu Bene Gesserit, Fremenow, mentatow, szkoly szermierzy na Ginaz (skad pozniej wyskoczyl Duncan Idaho), wyjasnia wszystkie legendy, ktore w oryginalnej Diunie byly jedynie wspomniane
ponadto saga w bezposredni sposob laczy sie z najnowszymi ksiazkami Herberta i Andersona, czyli roboczo nazwanej Diuny 7 , bezposredniej kontynuacji Kapitularza (Hunters of Dune i Sandworms of Dune), wiec chociazby z tego powodu dobrze wiedziec o co biega

saga sklada sie z 3 czesci - The Butlerian Jyhad, The Machine Crusade i The Battle of Corrin, kazda jest dobra, chociaz trzecia jest chyba najlepsza
naprawde ciekawy pomysl, duzo smaczkow ze starej Diuny (filozofia, kwestia religijna itp, to wszystko tu wraca w troche innym wydaniu)
czytalo mi sie bardzo dobrze, wciagajace, zaskakujace i na pewno ciekawe. tylko ze to juz nie jest Frank Herbert, i z tym trzeba sie liczyc
Herbert mial ten niesamowity sposob pisania, ktory dawal ci instrument do otwarcia twojej wyobrazni, otwieral pewna bariere, jak dla mnie niesamowite w Diunie bylo to, jak wiele interpretacji swiata zalezalo od twojej wyobrazni, i jak bardzo ksiazka potrafila ta wyobraznie absorbowac, nadajac jej bieg, ale i znaczna dowolnosc
ksiazki Herberta i Andersona sa bardziej oczywiste, wiecej daja na talerzu, pozostawiaja mniej niedomowien. dlatego pisalem ze sa "niezle". gdyby nie bylo oryginalnej Diuny, to bylyby rewelacyjne, ale na szczescie oryginalna Diuna jest, i zadna z nowych ksiazek napisanych na podstawie notatek Herberta nie bedzie niczym wiecej jak tlem, cieniem. nijak jej do oryginalu

ebookow nie mam. ksiazki kupowalem w oryginale jak jeszcze bylem w Stanach, potem reszte dosylali mi znajomi, teraz poluje na Hunters of Dune (Sandworms juz mam)
Zapisane
"It is no measure of health to be adjusted to a profoundly sick society" - Jiddu Krishnamurti

Retired

ThorR

  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 735
  • ThorR
    • Zobacz profil
Odp: Legendy Diuny
« Odpowiedź #4 dnia: Lutego 18, 2008, 01:29:40 pm »

Dzieki za rekomendacje Dude. Znaczy sie kupuje.
Zapisane
ThorR
Gangrel Elder of Wrocław

"No army may enter that land
That is protected by polish hand"

baal

  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 2635
    • Zobacz profil
Odp: Legendy Diuny
« Odpowiedź #5 dnia: Lutego 18, 2008, 02:20:39 pm »

W takim razie slonko wypisz mi moze kolejnosc wszystkich czesci jak znajdziesz sekunde (chronologiczna prosze) uwzgledniajac pomiedzy nimi standardowa serie Diuny (kapitularz itd. choc te akurat znam ale byc moze cos wsadzili pomiedzy) bedzie mi latwiej zapolowac jak bede staral sie czytac chronologicznie.
Zapisane

ThorR

  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 735
  • ThorR
    • Zobacz profil
Odp: Legendy Diuny
« Odpowiedź #6 dnia: Lutego 18, 2008, 02:46:15 pm »

Cykl LEGENDY DIUNY:

    * Dżihad Butleriański (The Butlerian Jihad)
    * Krucjata maszyn (The Machine Crusade)
    * Bitwa pod Korrinem (The Battle of Corrin)

Cykl PRELUDIUM DO DIUNY:

    * Ród Atrydów (House Atreides)
    * Ród Harkonnenów (House Harkonnen)
    * Ród Korrinów (House Corrino)

Cykl KRONIKI DIUNY:
    * Diuna (Dune)
    * Mesjasz Diuny (Dune Messiah)
    * Dzieci Diuny (Children of Dune)
    * Bóg Cesarz Diuny (God Emperor of Dune)
    * Heretycy Diuny (Heretics of Dune)
    * Kapituła Diuną (Chapterhouse Dune).

    Diuna 7:
    * Łowcy z Diuny (Hunters of Dune)
    * Czerwie Diuny (Sandworms of Dune)

Z tego co wiem zapowiadany jest juz cykl, ktory bedzie sie rozgrywal pomiedzy Diuna, a Mesjaszem: Paul of Dune, Jessica of Dune i Irulan of Dune.


« Ostatnia zmiana: Lutego 18, 2008, 02:52:50 pm wysłana przez ThorR »
Zapisane
ThorR
Gangrel Elder of Wrocław

"No army may enter that land
That is protected by polish hand"

Dude

  • Global Moderator
  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 6261
  • (Former) Archbishop of Warsaw
    • Zobacz profil
Odp: Legendy Diuny
« Odpowiedź #7 dnia: Lutego 18, 2008, 03:34:12 pm »

dokladnie tak, jak napisal Thorr
Paul of Dune jest juz zapowiedziany, na razie nie wiadomo nic o reszcie
biorac pod uwage odstep czasu miedzy Battle of Corrin a Hunters of Dune (jakies 4 lata jesli mnie pamiec nie myli) to raczej niepredko, Paul of Dune spodziewalbym sie moze w przeciagu roku

a tak w ogole to pewnie na haven pojawi sie recenzja calosci, bo co nieco mnie Thorr zacheciles, stay tuned :D

a tak na marginesie, fanom Diuny szczerze polecam serial Children of Dune - film nie ma nic wspolnego z Dune Williama Hurta (ktora byla zenujaca), poza ta sama obsada, czli inny rezyser, inne wykonanie, naprawde zrobione z rozmachem, i jedna z najlepszych adaptacji ksiazki w ogole, a Dune w szczegolnosci :)
Zapisane
"It is no measure of health to be adjusted to a profoundly sick society" - Jiddu Krishnamurti

Retired

baal

  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 2635
    • Zobacz profil
Odp: Legendy Diuny
« Odpowiedź #8 dnia: Lutego 18, 2008, 04:26:56 pm »

To nie tak zle, w plecy mam tylko legendy i Diune 7 , reszta zaliczona wlacznie z serialem i filmem :)

Coz jak dopadne jakas to nadrobie braki :)
Zapisane

ThorR

  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 735
  • ThorR
    • Zobacz profil
Odp: Legendy Diuny
« Odpowiedź #9 dnia: Lutego 18, 2008, 05:49:59 pm »

...pochodzenie rodu Atrydow (bynajmniej nie od starozytnych Atrydow i Agamemnona, chociaz imiona sie zgadzaja :D )...

Dalbym sie pociachac, ze w oryginalnej Diunie wpomiane jest pochodzenie Atrydow od starozytnych Grekow. Jak znajde w ksiazce to potwierdze.
Zapisane
ThorR
Gangrel Elder of Wrocław

"No army may enter that land
That is protected by polish hand"

Dude

  • Global Moderator
  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 6261
  • (Former) Archbishop of Warsaw
    • Zobacz profil
Odp: Legendy Diuny
« Odpowiedź #10 dnia: Lutego 18, 2008, 06:02:22 pm »

jest
i to po czesci sie zgadza
zwracam uwage na "po czesci" :D
Zapisane
"It is no measure of health to be adjusted to a profoundly sick society" - Jiddu Krishnamurti

Retired

ThorR

  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 735
  • ThorR
    • Zobacz profil
Odp: Legendy Diuny
« Odpowiedź #11 dnia: Lutego 18, 2008, 06:09:53 pm »

jest
i to po czesci sie zgadza
zwracam uwage na "po czesci" :D

Najlepsze bedzie jesli sie okaze ze wszystkie wielkie Rody pochodza z projektow Myslacych Maszyn, a Paul to Neo. Wtedy melanz moglby sie okazac Red Pillem  :twisted:
Zapisane
ThorR
Gangrel Elder of Wrocław

"No army may enter that land
That is protected by polish hand"

Dude

  • Global Moderator
  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 6261
  • (Former) Archbishop of Warsaw
    • Zobacz profil
Odp: Legendy Diuny
« Odpowiedź #12 dnia: Lutego 18, 2008, 07:35:31 pm »

nie wszystkie tylko jeden. i nie bezposrednio. a myslace maszyny to odrebna kwestia. zreszta to bedzie wyjasnione na poczatku Butlerian Jyhad, wiec szybko sie dowiesz :)
historia jest naprawde niezla, zaczyna sie na Ziemi (zreszta Ziemia istnieje jeszcze w czasach, kiedy to wszystko sie rozgrywa). Agamemnon byl jednym z Tytanow, swojego rodzaju hybrydy ludzi i maszyn. jego syn, Vorian (narodzony z probowki tysiace lat po symbiozie Agamemnona z maszyna) byl zalozycielem rodu Atrydow. a w jaki sposob do tego doszlo, to juz sobie obadasz sam :)
Zapisane
"It is no measure of health to be adjusted to a profoundly sick society" - Jiddu Krishnamurti

Retired

ThorR

  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 735
  • ThorR
    • Zobacz profil
Odp: Legendy Diuny
« Odpowiedź #13 dnia: Lutego 18, 2008, 08:16:00 pm »

Juz sie nie moge doczekac. BTW. ponoc nowa ekranizacja Diuny ma powstac. Scenariusza jeszcze nie ma, ze wzgledu na strajk scenarzystow (o ile mnie pamiec nie myli zakonczony), a rezyserem mianowany zostal niejaki Peter Berg.

W necie znalazlem jeszcze 2 opowiadania:

Whipping Mek
The Faces of a Martyr
« Ostatnia zmiana: Lutego 18, 2008, 08:52:13 pm wysłana przez ThorR »
Zapisane
ThorR
Gangrel Elder of Wrocław

"No army may enter that land
That is protected by polish hand"

Dude

  • Global Moderator
  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 6261
  • (Former) Archbishop of Warsaw
    • Zobacz profil
Odp: Legendy Diuny
« Odpowiedź #14 dnia: Lutego 18, 2008, 09:28:15 pm »

o dzieki za opowiadania :)
filmem sie zainteresuje, Dzieci Diuny zrobil Greg Yaitanes, wiec to pewnie bedzie cos innego, mam nadzieje ze chociaz podobne w wykonaniu
a nastepna czesc - to mi wyglada na Boga Imperatora, chyba ze wymysla cos innego...swoja droga to bylaby konkretna czesc do sfilmowania, jedna z moich ulubionych
Zapisane
"It is no measure of health to be adjusted to a profoundly sick society" - Jiddu Krishnamurti

Retired