Polskie Forum VTES

Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Autor Wątek: Promowanie środowisk lokalnych  (Przeczytany 8814 razy)

Migalart

  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 517
    • Zobacz profil
Promowanie środowisk lokalnych
« dnia: Grudnia 02, 2012, 12:29:21 pm »



Podczas burzliwej dyskusji na conclave pojawił się pomysł „rankingów miast” z zamysłem motywowania princów do aktywnego mobilizowania poszczególnych społeczności, werbowania nowych graczy, itp. Pojawiło się kilka różnych koncepcji związanych z tą nagrodą, ale z braku czasu temat trzeba było odłożyć. Zobowiązałem, że rozpiszę to później na forum. Wstępnie mam propozycje następujących nagród związanych z promowaniem lokalnych środowisk:


1)   Ranking grupowy – Nagroda dla najsilniejszej grupy lokalnej
Zbliżone w koncepcji do rankingu miast, tylko przyjmujemy że jednostką odniesienia jest „play group” a nie miasto, czyli grupa osób, które spotykają się i razem grają ;) bez względu na miasto w którym mieszkają, choć i tak w wielu przypadkach taka grupa będzie nawiązywać właśnie do konkretnego miasta. Będą też takie sytuacje, w których jedna grupa obejmuje kilka miast. (Np. w grupie „Gliwice” większość mieszka poza Gliwicami)

Pierwszą kwestią będzie określenie przynależności graczy do grup. Aby stworzyć grupe gracze muszą się dogadać i zgłosić się do NC (zgłosić może np. Prince lub dowolna inna osoba). W jednej grupie może być kilku princów jeżli okoliczności są takie, że grają i spotykają się razem. Teoretycznie może być też grupa bez Princa. Najważniejsze pozostaje to, że są to osoby razem grające.

W rankingu ogólnym należałoby utworzyć dodatkową kolumnę określającą do jakiej grupy należy dana osoba.

Algorytm rankingu grupowego.
Algorytm musi spełniać następujące warunki:
- nie przekreślać szans na dobry wynik grupom mniejszym ilościowo
- ale jednocześnie promować to że grupa jest jednocześnie dobra i liczna
- ilość członków grupy nie jest limitowana, ale wyniki najsłabszych nie powinny obniżać średniej „czołówki”

Niby skomplikowane, ale algorytm może być prosty.
1)   każda grupa ma dowolną ilość członków
2)   uwzględniane i sumowane są wyniki 6 najlepszych graczy w danej grupie
3)   ta szóstka najlepszych pretenduje do nagrody za najsilniejszą grupę lokalną
4)   aby dać szansę mniejszym grupom wyniki tylko pierwszych trzech graczy są liczone w całości, wyniki graczy z miejsc 4-6 są dzielone przez pół


2)   Prince of the year

Jedna nagroda już jest – dla najlepszego organizatora turnieju. Jest to bardzo słuszna koncepcja, którą można ewentualnie rozszerzyć do formuły „Nagroda dla najbardziej zaangażowanego Princa”. Nagroda przyznawana za całokształt działań: organizowanie turniejów, aktywne zdobywanie nowych graczy, działania integrujące środowisko, itp.


3)   Nagroda specjalna – Most dynamic playgroup

Nagroda miałaby charakter uznaniowy, opcjonalny – i przyznawana tylko w przypadku, gdy w danym roku pojawiłaby się konkretna nowa grupa graczy. W przeciwieństwie do większości innych rankingów, proponuję aby w tym przypadku nagrodą rzeczową były nie puchary, tylko atrakcyjne zestawy kart do rozdysponowania na rzecz grupy przez Princa który grupę zwerbował.


4)   Ranking nowych graczy

Zgodnie z nazwą chodzi o ranking uwzględniający tylko nowych graczy.
Tu może być problem bo nowych graczy jest mało. Można rozszerzyć definicję „nowego gracza” jako takiego co gra nie dłużej niż np. 2 a może nawet 3 lata.
W rakingu uwzględnieni byliby tylko Ci co zadeklarowali że chcą w nim uczestniczyć. Obowiązek zgłoszenia i potwierdzenia daty uzyskania VEKN należałby do samych graczy. W rankingu należałoby dołożyć kolumnę „uczestniczy w rankingu nowych graczy” 
Na ostatnią propozycję widzę najmniejsze szanse, choć z drugiej strony z punktu widzenia motywowania nowych byłoby to coś naprawdę fajnego. Byłaby to szansa na zmotywowanie wielu osób, które normalnie maja małe szanse na sukces. Tutaj też nagrodami powinny być karty.

Zapisane

warGrim

  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 5321
  • Ponury okurwieniec...
    • Zobacz profil
Odp: Promowanie środowisk lokalnych
« Odpowiedź #1 dnia: Grudnia 03, 2012, 01:16:50 pm »

Cytuj
Niby skomplikowane, ale algorytm może być prosty.
1)   każda grupa ma dowolną ilość członków
2)   uwzględniane i sumowane są wyniki 6 najlepszych graczy w danej grupie
3)   ta szóstka najlepszych pretenduje do nagrody za najsilniejszą grupę lokalną
4)   aby dać szansę mniejszym grupom wyniki tylko pierwszych trzech graczy są liczone w całości, wyniki graczy z miejsc 4-6 są dzielone przez pół

Proponuje zrobic symulacje na podstawie danych z tego roku.
Ja osobiscie bym liczyl wyniki 5 osob - tyle w sumie potrzeba, ze zagrac "standardowy" stol.

Inny sposob to po prosru podliczenie punktow wszystkich grup. Nie ma sensu, sztucznie promowac mniejszych grup. TO moze zmotywowac wiecej sosob z danej grupy do wyjazdow.
Zapisane
Every night and every morn
Some to misery are born.
Every morn and every night
Some are born to sweet delight.
Some are born to sweet delight,
Some are born to endless night.

alek

  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 4732
    • Zobacz profil
Odp: Promowanie środowisk lokalnych
« Odpowiedź #2 dnia: Grudnia 03, 2012, 01:54:00 pm »

Generalnie fajne pomysly. Mi najbardziej podoba sie nagroda dla najbardziej zaangazowanego Ksiecia.
O czym jeszcze dyskutowaliscie? Jakies nowe plany na przyszly rok? Jakies istotne zmiany w funkcjonowaniu ligi?
Zapisane

SLave

  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 3070
  • Szczecin
    • Zobacz profil
Promowanie środowisk lokalnych
« Odpowiedź #3 dnia: Grudnia 04, 2012, 12:12:58 am »

1)   Ranking grupowy – Nagroda dla najsilniejszej grupy lokalnej

Nie ukrywam, że byłem raczej zwolennikiem rankingu miast, ale pomysł ten został przegłosowany, względnie zduszony.
W sprawie nagrody dla najsilniejszej playgroupy z pewnością chciałbym poznać głos Santha.
Generalnie, nie jestem przeciwnikiem takiej nagrody. Zawsze warto się pobawić, i zobaczyć co z tego wszystkiego wyjdzie.


2)   Prince of the year

Jedna nagroda już jest – dla najlepszego organizatora turnieju. Jest to bardzo słuszna koncepcja, którą można ewentualnie rozszerzyć do formuły „Nagroda dla najbardziej zaangażowanego Princa”. Nagroda przyznawana za całokształt działań: organizowanie turniejów, aktywne zdobywanie nowych graczy, działania integrujące środowisko, itp.

Oraz zaganianie graczy do udziału w Lidze. :wink:
Bardzo fajny pomysł.
Zaczynam się jedynie zastanawiać, na ile polski VTES to Liga, a na ile Liga jest odzwierciedleniem polskiego VTESa.
Z jednej strony, nagrody mają być przede wszystkim za Ligę. Może poza Legendą.
Z drugiej, nagroda dla Prince'a roku nie może być jedynie wykładnią jego Ligowej działalności.
Podsumowując, pomysł niezmiernie ciekawy, tylko ciężko wymiernie ocenić działalność poszczególnych Xiążąt.
Wiem coś na ten temat.  :wink:

3)   Nagroda specjalna – Most dynamic playgroup

Nagroda miałaby charakter uznaniowy, opcjonalny – i przyznawana tylko w przypadku, gdy w danym roku pojawiłaby się konkretna nowa grupa graczy. W przeciwieństwie do większości innych rankingów, proponuję aby w tym przypadku nagrodą rzeczową były nie puchary, tylko atrakcyjne zestawy kart do rozdysponowania na rzecz grupy przez Princa który grupę zwerbował.

Odnotowałem. Jeśli pojawią się tacy, dostaną nagrodę.
Rzeczywiście, nie ma sensu, aby była to statuetka, ponieważ im bardziej przydadzą się karty.
Nie ma też sensu dodawać tej kategorii do oficjalnych nagród.


4)   Ranking nowych graczy

Zgodnie z nazwą chodzi o ranking uwzględniający tylko nowych graczy.
Tu może być problem bo nowych graczy jest mało. Można rozszerzyć definicję „nowego gracza” jako takiego co gra nie dłużej niż np. 2 a może nawet 3 lata.
W rakingu uwzględnieni byliby tylko Ci co zadeklarowali że chcą w nim uczestniczyć. Obowiązek zgłoszenia i potwierdzenia daty uzyskania VEKN należałby do samych graczy. W rankingu należałoby dołożyć kolumnę „uczestniczy w rankingu nowych graczy” 
Na ostatnią propozycję widzę najmniejsze szanse, choć z drugiej strony z punktu widzenia motywowania nowych byłoby to coś naprawdę fajnego. Byłaby to szansa na zmotywowanie wielu osób, które normalnie maja małe szanse na sukces. Tutaj też nagrodami powinny być karty.

Myślę, że nie ma co tworzyć nadmiernej ilości nagród, gdyż wpłynie to negatywnie na ich wartość.
W opisanym przypadku stosowałbym raczej taktykę Szewskiego - wyróżnienie T-Shirtem, czy innym sympatycznym gadgetem.
To zawsze jakiś miły akcent. Zawsze oznaka tego, że sie tych graczy zauważa. Ale nagrody regularnej bym nie tworzył.
Zapisane

Santh

  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 2023
    • Zobacz profil
Odp: Promowanie środowisk lokalnych
« Odpowiedź #4 dnia: Grudnia 04, 2012, 12:24:20 am »

http://vtes-polska.ugu.pl/team.php

tutaj zastosowalem log_36(ilosc_wystawionych_graczy)*suma3najlepszychWynikow zaokraglone w dol,
co promuje liczniejsze miasta, a tez nie karci tych, ktorzy maja 3-4 ale za to dobrych graczy, z reszta mozecie sami ocenic i proponowac inne wzorki ;)
Zapisane

SLave

  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 3070
  • Szczecin
    • Zobacz profil
Promowanie środowisk lokalnych
« Odpowiedź #5 dnia: Grudnia 04, 2012, 12:36:01 am »

Pomysł przedstawiony podczas Conclave bazował właśnie na tym zestawieniu. Niestety, został odrzucony.
Poparcie wyraziły: Częstochowa, Szczecin, Warszawa. Przeciw były: Pszczyna, Gliwice & Katowice.
I widzę dlaczego.
Może w przyszłości uda się powrócić do tego pomysłu, bo, moim zdaniem jest zacny. Póki co, zostały playgroupy.
Niech może wypowie sie więcej osób, to poznamy nastawienie braci VTESowej do takiego rozwiązania.

EDIT:
O czym jeszcze dyskutowaliscie? Jakies nowe plany na przyszly rok? Jakies istotne zmiany w funkcjonowaniu ligi?

Raport z Conclave, które, moim zdaniem, zakończyło się znaczącym fiaskiem, chętnie zamieszczę, ale jutro.
W poniedziałki dużo roboty - człek zmęczony. Wtorki luźne - człek raźniejszy.
« Ostatnia zmiana: Grudnia 04, 2012, 12:41:25 am wysłana przez SLave »
Zapisane

Santh

  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 2023
    • Zobacz profil
Odp: Promowanie środowisk lokalnych
« Odpowiedź #6 dnia: Grudnia 04, 2012, 12:46:40 am »



po lewej wyniki proponowane przeze mnie, po prawej przez was tj suma 6 najlepszych z czego 3 gorsze sa liczone po 1/2
zweryfikujcie sami, ktore wyniki sa "sprawiedliwsze"

a wczesniej proponowalem po prostu sume 3 najlepszych, wiec z logarytmem tez jest duza roznica

wg. mnie Pszczyna, czy tez Bytom bez obrazy dla Szewa i Behemotha, nie powinny znajdowac sie wyzej niz miasta, ktore wystawily chociazby 3 graczy. Chyba, ze planujecie polaczyc jakos miasta w playgroup tj. Pszczyna+Katowice+Bytom+Gliwice+Zabrze+niewiadomo co = 1 playgroup. Ale takie rozwiazanie jest wg mnie z dupy bo zaczna sie walki i Bydgoszcz jest przeciw! :D
« Ostatnia zmiana: Grudnia 04, 2012, 12:55:30 am wysłana przez Santh »
Zapisane

Szewski

  • Global Moderator
  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 3537
    • Zobacz profil
Odp: Promowanie środowisk lokalnych
« Odpowiedź #7 dnia: Grudnia 04, 2012, 07:48:51 am »


Raport z Conclave, które, moim zdaniem, zakończyło się znaczącym fiaskiem, chętnie zamieszczę, ale jutro.


Dobrze, że napisałem "MOIM ZDANIEM".

To, ze DEMOKRATYCZNIE odrzuciliśmy większość pomysłów, które zostły nam przedstawione nie oznacza żadnego fiaska, tylko to, ze te pomysły nie odzwierciedlały woli srodowiska. Tudzież nie były dobre dla nas, graczy. Tyle
Zapisane
Dlaczego jestem bucem?

a) bo usuwam posty z partyzanta korzystając z prawa administracji, które sam sobie nadałem
b) bo  moje poczucie humoru jest wysublimowane i nie takie prostackie jak te, które napotykam w postach, które z partyzanta usuwam
c) i

warGrim

  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 5321
  • Ponury okurwieniec...
    • Zobacz profil
Odp: Promowanie środowisk lokalnych
« Odpowiedź #8 dnia: Grudnia 04, 2012, 12:20:20 pm »

Andrzej, a zrob tak - (log5(liczby graczy)) * suma punktow 5 najlepszych.
Wtedy jako bazowa ilosc masz 5 i przy pieciu graczach mamy 1 z log.
Tak tez jest ze wspolczynnikiem w rankingu. log15(ilosc graczy). Wtedy przy 15 graczach mamy 1. Ponizej < 1 a powyzej >1.
UStalmy po prostu jakas bazowa ilosc graczy i tyle.

Nie oszukujmy sie, zeby playgrupa istniala ta 5-ka musi byc.
Logarytm "rosnie coraz wolniej" (gdyby to moja nauczycielka slyszala :)) wiec te wieksze playgrupy nie dostaja juz tak ogromnego boosta.

Na razie zrob taki ranking dla miast - zobaczymy co wyjdzie.
Zapisane
Every night and every morn
Some to misery are born.
Every morn and every night
Some are born to sweet delight.
Some are born to sweet delight,
Some are born to endless night.

morgon82

  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 315
    • Zobacz profil
Odp: Promowanie środowisk lokalnych
« Odpowiedź #9 dnia: Grudnia 04, 2012, 03:40:13 pm »


Raport z Conclave, które, moim zdaniem, zakończyło się znaczącym fiaskiem, chętnie zamieszczę, ale jutro.


Dobrze, że napisałem "MOIM ZDANIEM".

To, ze DEMOKRATYCZNIE odrzuciliśmy większość pomysłów, które zostły nam przedstawione nie oznacza żadnego fiaska, tylko to, ze te pomysły nie odzwierciedlały woli srodowiska. Tudzież nie były dobre dla nas, graczy. Tyle

Pomysły miały być też rzucone na forum aby reszta książąt mogła się wypowiedzieć. Nie wszyscy mogli być na turnieju i uczestniczyć w conclave. Jeżeli będziemy robić tak, że tylko obecni mają prawo głosu to może wcale nie głosujmy bo nie ma to sensu.
Zapisane

Santh

  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 2023
    • Zobacz profil
Odp: Promowanie środowisk lokalnych
« Odpowiedź #10 dnia: Grudnia 04, 2012, 09:47:37 pm »

dobra, teraz jest jak WarGrim proponowal tyle ze punkty 4 i 5tego sa liczone *0.5

(log5(liczby graczy)) * (suma punktow 3 najlepszych + 1/2 sumy dwóch kolejnych).

http://vtes-polska.ugu.pl/team.php

jak widac, duzo sie nie rozni od wczesniej przeze mnie zaproponowanego.

a co do laczenia miast w playgroup to jest takie bezsensu, ze malo. Jeszcze biorac pod uwage, ze Katowice i Gliwice chociażby są na tyle licznymi miastami, że dałoby się zbudować normalny playgroup, a że Prince tych miast sa za leniwi, to niech maja kare.
« Ostatnia zmiana: Grudnia 04, 2012, 09:54:28 pm wysłana przez Santh »
Zapisane

warGrim

  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 5321
  • Ponury okurwieniec...
    • Zobacz profil
Odp: Promowanie środowisk lokalnych
« Odpowiedź #11 dnia: Grudnia 04, 2012, 09:57:17 pm »

dobra, teraz jest jak WarGrim proponowal tyle ze punkty 4 i 5tego sa liczone *0.5

(log5(liczby graczy)) * (suma punktow 3 najlepszych + 1/2 sumy dwóch kolejnych).

http://vtes-polska.ugu.pl/team.php

jak widac, duzo sie nie rozni od wczesniej przeze mnie zaproponowanego.

Ale ja bym wlasnie nie mnozyl nic przez 0.5.
To i tak nie ma znaczenia, bo jak bys nie zrobil, zawsze bedzie ktos poszkodowany...

Dla mnie do konkursu powinny byc brane playgrupy 5-coi + osobowy i wtedy mozna po prostu sumowac wynik 5 najlepszych.
Jak ktos jest w 3-osobowej grupie, to ma pecha i motywacje do poszukanie wiekszej ilosci graczy :D.

Zreszta, ile w PL jest playgrup 2,3 - osobowych ?
Inna sprawa, ze tutaj nie ma znaczenia ile osob jest w grupie, tylko jest to kolejny konkurs na to, kto ile jezdzi.
Nawet jak bedzie 10 osob w playgrupi, a beda jezdzily 2 (jak to bylo na przyklad u nas 2-3 lata temu) to i tak taka playgrupa wypadnie blado, przy dwu osobowej, ale jezdzacej na wszystko.
Zapisane
Every night and every morn
Some to misery are born.
Every morn and every night
Some are born to sweet delight.
Some are born to sweet delight,
Some are born to endless night.

Dude

  • Global Moderator
  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 6261
  • (Former) Archbishop of Warsaw
    • Zobacz profil
Odp: Promowanie środowisk lokalnych
« Odpowiedź #12 dnia: Grudnia 04, 2012, 10:49:59 pm »

jakbyście tego nie robili, Warszawa kopie wam dupy. i tyle w temacie :D :D :D
Zapisane
"It is no measure of health to be adjusted to a profoundly sick society" - Jiddu Krishnamurti

Retired

FilipWaluś

  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 10
    • Zobacz profil
Odp: Promowanie środowisk lokalnych
« Odpowiedź #13 dnia: Grudnia 04, 2012, 10:56:10 pm »

a co do laczenia miast w playgroup to jest takie bezsensu, ze malo. Jeszcze biorac pod uwage, ze Katowice i Gliwice chociażby są na tyle licznymi miastami, że dałoby się zbudować normalny playgroup, a że Prince tych miast sa za leniwi, to niech maja kare.

Łączenie ma sens w przypadku, jeżeli dana playgroupa składa się z ludzi z różnych miast, sztuczne jej dzielenie wydaje mi się bez sensu. Mieszkam w Katowicach, a na grę umawiamy się w Pszczynie lub Bielsku-Białej (2 osoby Katowice, 1 Pszczyna, 3 Bielsko). Z większością z tych ludzi gram od jakiś 8 lat (z dłuższymi lub krótszymi przerwami), a grę traktuje nie tylko jako rozrywkę samą w sobie, lecz jako jedyną okazję by się spotkać z wieloletnimi kumplami. Więc jeżeli nazywać to "rankingiem playgroup" to łączenie powinno być jak najbardziej dozwolone - playgroupa to ludzie grający ze sobą mniej lub bardziej regularnie; jeżeli tworzymy ranking miast, to wiadomo miasto to miasto (przy czym i tak część graczy z miasta X mieszkać będzie np. na wsi Y tuż pod miastem, co przeczy zachowaniu podziału playgroup administracyjnie).

W sumie to przy okazji witam - pierwszy post na forum, będący wynikiem przeżywania przeze mnie renesansu zainteresowania vtesem:)
Pozdrawiam
Zapisane

Santh

  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 2023
    • Zobacz profil
Odp: Promowanie środowisk lokalnych
« Odpowiedź #14 dnia: Grudnia 04, 2012, 11:26:08 pm »

jakbyście tego nie robili, Warszawa kopie wam dupy. i tyle w temacie :D :D :D

chcesz sie zalozyc? :D
Zapisane