Polskie Forum VTES

Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Autor Wątek: L5R - Ivory Edition  (Przeczytany 12869 razy)

kempy

  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 56
    • Zobacz profil
L5R - Ivory Edition
« dnia: Grudnia 19, 2013, 10:37:16 am »

W wielkim skrócie.

- 18.12.2013 miał światową premierę A Matter of Honor - zestaw Learn to Play do gry Legend of the Five Rings. W Polsce dostępny najprawdopodobniej od piątku 20.12.2013 m.in. w bielskim sklepie Gnom czy bydgoskim Centrum Gier Pegaz

- wydawca udostępnił PDF podręcznika z w/w dodatku: http://www.l5r.com/2013/12/17/matter-honor-rules-ivory-changes-pdfs/ (naprawdę BASIC rules)

- premiera Ivory Edition luty 2014 a oficjalne preview kart dostępne:

  1) na stronie AEG - http://www.l5r.com/ivory-edition/

  2) stronach klanowych i serwisach związanych z grą - zestawienie linków np. na naszym forum http://ccg.webd.pl/

- ogłoszono listę Kotei w sezonie 2014 w tym dwa w Polsce - https://maps.google.com/maps/ms?msid=203910821351815205722.0004edb35845cbec581b1&msa=0&ll=28.921631,8.4375&spn=160.926533,314.648438

- Kolejny numer Imperial Herald, tym razem w wersji cyfrowej a w środku m.in. ciekawy artykuł o konstrukcji talii w Legend of the Five Rings - http://www.l5r.com/2013/12/16/december-2013-imperial-herald/

Banzai!
Zapisane

Szewski

  • Global Moderator
  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 3537
    • Zobacz profil
Odp: L5R - Ivory Edition
« Odpowiedź #1 dnia: Grudnia 19, 2013, 10:16:12 pm »

rozumiem, że Szczyrk to pewnie ten z*cenzura*ny postkomunistyczny hotelik Orle Gniazdo, z częścią hotelową niegodną do pokazywania nawet uciekinierom z piekła :) i z żarciem pamiętającym Edwarda (plastikowe sztućce rulez!) ???

pzdr
Zapisane
Dlaczego jestem bucem?

a) bo usuwam posty z partyzanta korzystając z prawa administracji, które sam sobie nadałem
b) bo  moje poczucie humoru jest wysublimowane i nie takie prostackie jak te, które napotykam w postach, które z partyzanta usuwam
c) i

kempy

  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 56
    • Zobacz profil
Odp: L5R - Ivory Edition
« Odpowiedź #2 dnia: Grudnia 19, 2013, 11:15:11 pm »

rozumiem, że Szczyrk to pewnie ten z*cenzura*ny postkomunistyczny hotelik Orle Gniazdo, z częścią hotelową niegodną do pokazywania nawet uciekinierom z piekła :) i z żarciem pamiętającym Edwarda (plastikowe sztućce rulez!) ???

pzdr

Doładnie. :D :D :D
Zapisane

klisza

  • Global Moderator
  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 566
    • Zobacz profil
Odp: L5R - Ivory Edition
« Odpowiedź #3 dnia: Grudnia 20, 2013, 08:19:07 am »

rozumiem, że Szczyrk to pewnie ten z*cenzura*ny postkomunistyczny hotelik Orle Gniazdo, z częścią hotelową niegodną do pokazywania nawet uciekinierom z piekła :) i z żarciem pamiętającym Edwarda (plastikowe sztućce rulez!) ???

pzdr

Nie nazwałbym Orlego Gniazda hotelikiem - raczej postkomunistycznym molochem.
Zapisane

Dude

  • Global Moderator
  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 6261
  • (Former) Archbishop of Warsaw
    • Zobacz profil
Odp: L5R - Ivory Edition
« Odpowiedź #4 dnia: Grudnia 20, 2013, 09:34:36 am »

załóżmy że zainteresowały mnie powyższe linki i chciałbym pograć. z tego co widzę jest to zupełnie nowa edycja więc bariera wejścia jest dość niska (muszę po prostu poczekać do lutego i kupić karty). w związku z tym mam parę pytań:
1. czy zakup rzędu box starterów i 1-2 boxy boosterów ustawia mnie na start?
2. jak szybko mogę się spodziewać, że moje nowo zakupione karty staną się jedynie fajną kolekcją w albumie? (w sensie - kiedy może być następna edycja)
3. na ile popularne są "inne" formaty (np. wspomniany w newsletterze Big Deck) - czy faktycznie się w to gra?
4. jak wygląda kwestia społeczności graczy? duża, mała, raczej przyjazna, banda buców, inne...? :)
pozdrawiam
Zapisane
"It is no measure of health to be adjusted to a profoundly sick society" - Jiddu Krishnamurti

Retired

Manit0u

  • Global Moderator
  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 1586
    • Zobacz profil
Odp: L5R - Ivory Edition
« Odpowiedź #5 dnia: Grudnia 20, 2013, 01:20:17 pm »

załóżmy że zainteresowały mnie powyższe linki i chciałbym pograć. z tego co widzę jest to zupełnie nowa edycja więc bariera wejścia jest dość niska (muszę po prostu poczekać do lutego i kupić karty). w związku z tym mam parę pytań:
1. czy zakup rzędu box starterów i 1-2 boxy boosterów ustawia mnie na start?
2. jak szybko mogę się spodziewać, że moje nowo zakupione karty staną się jedynie fajną kolekcją w albumie? (w sensie - kiedy może być następna edycja)
3. na ile popularne są "inne" formaty (np. wspomniany w newsletterze Big Deck) - czy faktycznie się w to gra?
4. jak wygląda kwestia społeczności graczy? duża, mała, raczej przyjazna, banda buców, inne...? :)
pozdrawiam

Ponieważ sam powracam do L5R po latach to mogę odpowiedzieć na część pytań :)

Ad. 1:
W sumie tak, ale raczej to bez sensu zakup. Lepiej już zarejestrować się na forum L5R polskim http://ccg.webd.pl/index.php?action=forum i tam się dopytywać o karty (polecam zakupy u Iatzka, właśnie dogadałem z nim deala na ok 300 kart, w tym chase rare playsety niektóre i wyniosło mnie to niecałe 200zł, jest z czym pokombinować talie). Na początek proponuję wybrać sobie jeden klan i archetyp, złożyć deczek (co powinno wyjść w miarę tanio) i potem ewentualnie rozbudowywać (inny archetyp z tego samego klanu, inny klan z tym samym archetypem etc.) i pomału, w miarę potrzeb gromadzić potrzebne karty.

Ad. 2:
Kartony trzeba trzymać, bo wraz z edycjami często powracają (w Ivory Edition jest bodajże ze 30-40 nowych kart, reszta to przedruki), czasem z przeskokiem, czasem legalne z edycji na edycję (niektóre kartony są "wieczne" praktycznie). Nowa edycja wychodzi średnio co 2 lata.

Ad. 3:
Średnio. Niektórzy lubią formaty multiplackowe i czasem na turniejach są side-eventy w innych formatach (open, deck na przegrywanie itp.). Ja jak zaczynałem z legendą to przez 3 lata grałam niemal wyłącznie multiplayer (team, ffa etc.).

Ad. 4:
Społeczność całkiem zacna co do ilości (zależy od miasta, Lublin akurat kuleje trochę w tym względzie). Ludziska sympatyczne i w rozsądnym wieku z regóły - nie musisz siedzieć w McDonald's z bandą nastolatków jak przy MtG tylko normalnie w barze przy pifku sobie pocinasz :) Jak to wygląda w stolnicy możesz sobie obadać tutaj: http://ccg.webd.pl/index.php?board=81.0

Kempy pewnie poprawi jak coś się zmieniło od moich czasów. A co do konstrukcji decków itp. to kiedyś dawno (za początków samurai edition chyba, cóż to była za edycja, gdzie uncommony było trudniej zdobyć niż erki) popełniłem taki artykulik na ten temat: http://www.teamliquid.net/blogs/viewblog.php?topic_id=98415 Totalnie nieaktualne ale pokazuje proces myślowy przy tworzeniu talii :)
« Ostatnia zmiana: Grudnia 20, 2013, 01:47:19 pm wysłana przez Manit0u »
Zapisane
While these twittering teens, are sinking in screens and thinking in memes
They blink and this machine is pimping their dreams
I think it’s obscene, as sick as it seems
They don’t know what lyrical invincibility means
- Lowkey

Dude

  • Global Moderator
  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 6261
  • (Former) Archbishop of Warsaw
    • Zobacz profil
Odp: L5R - Ivory Edition
« Odpowiedź #6 dnia: Grudnia 20, 2013, 02:46:16 pm »

ok dzięki za odpowiedź, to po kolej...

@1 - rozumiem co do mnie mówisz, problem leży gdzie indziej. po pierwsze na chwilę obecną nie mam pojęcia czym chcę grać (moje pojęcie o lore jest bardzo słabe, na razie jestem na etapie czytania stronki l5r i obczajania artów) a twoja sugestia zakłada, że muszę wiedzieć czego chcę. po drugie jak już wchodzę w jakąś karciankę, to chciałbym ją odkryć trochę po swojemu, poeksperymentować i po prostu się pobawić w różne opcje. na granie turniejowe pewnie długo poczekam, na razie chcę złapać klimat gry i zacząć na tym budować. zakup jaki wymieniłem jest dla mnie osiągalny, mogę to zmodyfikować o dokupienie singli później, rozumiem - czytając trochę między wierszami - że mimo iż "nie pochwalasz" - dam radę osiągnąć to, co właśnie opisałem. mam rację?

@2 - to dobrze, bo patrząc po artach na pewno jest to gra, przy której czasem w nudny wieczór z chęcią pogapię się na kartony w albumie :) do tej pory byłem straszony gigantyczną rotacją, widzę że nie jest aż tak źle

@3 - ok czyli coś się dzieje ale bez przesady. przy czym widziałem że ma się trochę dziać w drafcie. to i tak więcej niż vtes, gdzie masz constructed i nic poza tym. ale to i tak temat na dalszą przyszłość

@4 - akurat z tego co przeglądałem to forum do tej pory, w wawie za dużo graczy nie ma i raczej luźno to wygląda. na pewno się odezwę jak już się zdecyduję na zakupy, mam nadzieję że jakieś regularne granie da się zorganizować.

dzięki za artykuł, ogarnę jak będę miał jakiekolwiek pojęcie o czym piszesz :) na razie - jak wspominałem - jestem na etapie jarania się artami :)
Zapisane
"It is no measure of health to be adjusted to a profoundly sick society" - Jiddu Krishnamurti

Retired

Manit0u

  • Global Moderator
  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 1586
    • Zobacz profil
Odp: L5R - Ivory Edition
« Odpowiedź #7 dnia: Grudnia 20, 2013, 03:23:41 pm »

Ad. 1. Przy zakupieniu boxa starterów i 2-3 boxów boosterów powinieneś mieć całkiem sporą bazę użytecznych kartonów (i mnóstwo nadmiarowego szrotu przy okazji). Pamiętam, że kiedyś zakupiłem box starterów i 1 booster box i mogliśmy sobie z kumplem różne deczki poskładać po kilka naraz całkiem sensownych. Niestety fajniejszych kartoników było po 1-2 szt. czyli jeszcze z jeden booster box by się nadał.

Miej też na uwadze, że w starterach w L5R część kart jest fixed a część random (3x random rare na ten przykład dostajesz w starterze jeśli się nie mylę).

Jak to wyglądało w Emperorze (edycji, która właśnie dobiega końca):

Starter Deck

    112 fixed cards
    4 rare cards
    1 Emperor Edition booster pack
    1 Before the Dawn booster pack
    1 Second City booster pack
    1 Fiction
    36 tokens
    1 rulebook

Booster Pack

    9 common cards
    5 uncommon cards
    1 rare card
    1 premium card

Czyli w każdym starterze 4x random rare i 3x booster dodatkowo. Kupując box starterów dostawałeś w prezencie box boosterów :)
« Ostatnia zmiana: Grudnia 20, 2013, 03:54:05 pm wysłana przez Manit0u »
Zapisane
While these twittering teens, are sinking in screens and thinking in memes
They blink and this machine is pimping their dreams
I think it’s obscene, as sick as it seems
They don’t know what lyrical invincibility means
- Lowkey

Dude

  • Global Moderator
  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 6261
  • (Former) Archbishop of Warsaw
    • Zobacz profil
Odp: L5R - Ivory Edition
« Odpowiedź #8 dnia: Grudnia 20, 2013, 04:00:29 pm »

a to całkiem fajnie :) i dokładnie to mnie interesuje - solidna baza do pobawienia się, plus jak się już pobawię do bólu i będę przechodził w temat podjęcia próby złojenia komuś dupska, to zacznę zakupy konkretnych erek.
no dobra, to czekam do lutego na nowy base set, do tego czasu spróbuję sobie zorganizować z kimś jakąś grę szkoleniową, wiem że Oro gra od lat, pewnie go pomęczę (Oro jak to czytasz - czuj się uprzedzony :) )
Zapisane
"It is no measure of health to be adjusted to a profoundly sick society" - Jiddu Krishnamurti

Retired

Manit0u

  • Global Moderator
  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 1586
    • Zobacz profil
Odp: L5R - Ivory Edition
« Odpowiedź #9 dnia: Grudnia 20, 2013, 05:13:00 pm »

Zbieranie możesz już zaczynać pomału, bo są już dodatki, w których wychodzą kartony do nowej edycji (zawsze pod koniec jest taka przejściówka). W Gates of Chaos np. jest tylko 7 kart, które nie będą legalne w Ivory.
Zapisane
While these twittering teens, are sinking in screens and thinking in memes
They blink and this machine is pimping their dreams
I think it’s obscene, as sick as it seems
They don’t know what lyrical invincibility means
- Lowkey

kempy

  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 56
    • Zobacz profil
Odp: L5R - Ivory Edition
« Odpowiedź #10 dnia: Grudnia 20, 2013, 06:48:39 pm »

załóżmy że zainteresowały mnie powyższe linki i chciałbym pograć. z tego co widzę jest to zupełnie nowa edycja więc bariera wejścia jest dość niska (muszę po prostu poczekać do lutego i kupić karty). w związku z tym mam parę pytań:
1. czy zakup rzędu box starterów i 1-2 boxy boosterów ustawia mnie na start?
2. jak szybko mogę się spodziewać, że moje nowo zakupione karty staną się jedynie fajną kolekcją w albumie? (w sensie - kiedy może być następna edycja)
3. na ile popularne są "inne" formaty (np. wspomniany w newsletterze Big Deck) - czy faktycznie się w to gra?
4. jak wygląda kwestia społeczności graczy? duża, mała, raczej przyjazna, banda buców, inne...? :)
pozdrawiam

1) Jak najbardziej. Zawartość starterów podana jest na dole strony http://www.l5r.com/ivory-edition/ (Contents). Startery będą 100% preconstructed a nowością jest obecność 10 kart rzadkich dobranych konkretnie pod klan.
2) Od tej edycji AEG wprowadza rotację a'la MtG, czyli karty będą miały dwuletnią 'gwarancję' w formacie Standard, roczną w Strict i trzyletnią w Extended. Zakłada się, że Standard będzie najpopularniejszy. Nie uwzględniam kart przedrukowywanch bo tak jak w innych grach działa standardowe MRP. Na przykład ok. 70% podanych do tej pory kart w basic Ivory to przedruki z wcześniejszych edycji, nawet tych z minionego wieku (tutaj widać to bardzo dobrze - http://kolatinformant.com/ivory-edition-preview-hub/)
3) BigDeck (czyli Highlander Legacy 100/100) na razie nie zyskał wielkiej popularności w Europie, co innego za wielką wodą. W IvE nastawiałbym się na Draft jako drugi co do popularności format. Czyste Legacy (aka Open z restrykcjami) jest też u nas martwe - temat ruszony sensowniej chyba tylko u Francuzów, Hiszpanów i na Filipinach (to nie żart).
4) Krajowe realia. Na nasze polskie Kotei od kilku lat przyjeżdża w miarę stała ekipa ok. 70 osób. Turnieje klasy Winners Choice, MP czy podobne mają frekwencję od 25 graczy wzwyż. To co mnie między innymi trzyma przy tej grze, a o czym wspomniał Manitou, to sensowny przedział wiekowy. Uśredniając na oko wychodzi mi, że przeciętny wiek gracza turniejowego to solidne dwadzieścia parę, co raz częściej wchodzące w trzydzieści+. Sporo z aktywnych teraz ludzi zaczynało w krążki grać w latach 1998-99.

PS. Odpowiedzi na pytania dotyczące świata Rokuganu należy szukać na L5RWiki - http://l5r.wikia.com/wiki/Main_Page
« Ostatnia zmiana: Grudnia 20, 2013, 07:09:22 pm wysłana przez kempy »
Zapisane

Dude

  • Global Moderator
  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 6261
  • (Former) Archbishop of Warsaw
    • Zobacz profil
Odp: L5R - Ivory Edition
« Odpowiedź #11 dnia: Grudnia 21, 2013, 07:18:15 pm »

ok, super, dzięki za info.
Zapisane
"It is no measure of health to be adjusted to a profoundly sick society" - Jiddu Krishnamurti

Retired

Manit0u

  • Global Moderator
  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 1586
    • Zobacz profil
Odp: L5R - Ivory Edition
« Odpowiedź #12 dnia: Grudnia 30, 2013, 01:41:52 am »

W międzyczasie możesz sobie poczytać tutaj artykuły, które pomogą Ci na starcie:
http://www.strangeassembly.com/tag/newbie-corner
Zapisane
While these twittering teens, are sinking in screens and thinking in memes
They blink and this machine is pimping their dreams
I think it’s obscene, as sick as it seems
They don’t know what lyrical invincibility means
- Lowkey

Dude

  • Global Moderator
  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 6261
  • (Former) Archbishop of Warsaw
    • Zobacz profil
Odp: L5R - Ivory Edition
« Odpowiedź #13 dnia: Grudnia 30, 2013, 03:42:15 pm »

dziękować :)
Zapisane
"It is no measure of health to be adjusted to a profoundly sick society" - Jiddu Krishnamurti

Retired

kempy

  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 56
    • Zobacz profil
Odp: L5R - Ivory Edition
« Odpowiedź #14 dnia: Grudnia 31, 2013, 07:18:52 pm »

Zapisane