Polskie Forum VTES

Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Ankieta

Czy Standingi powinny być utajnione?

tak
nie
nie mam zdania

Autor Wątek: Wpływ standingu na rozgrywki turniejowe - czyli nie walmy w @$#%.  (Przeczytany 14332 razy)

behemoth

  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 288
    • Zobacz profil
Odp: Wpływ standingu na rozgrywki turniejowe - czyli nie walmy w @$#%.
« Odpowiedź #15 dnia: Kwietnia 16, 2014, 02:26:27 pm »

W 100% zgadzam sie z Toyem też mnie to wkurwiało np ostatnio w Czestochowie. Gadki w stylu w czasie trwanie 3 rundy mam tyle punktow i tyle i tyle brakuje mi do finalu bo sprawdzalem ile potrzeba zeby wejsc krew mnie zalewa jak to slyszę. Wyniki wpisuje sedzie lub organizator i nikt nie moze/powinien ich przegladac!
@Izi z sitingiem nie jest tak łatwo chyba ze masz kompa z archonem przy sobie, inaczej nie jest to takie banalne.
Handlowanie punktami to juz ponizej wszelkie krytyki
Zapisane

Migalart

  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 517
    • Zobacz profil
Odp: Wpływ standingu na rozgrywki turniejowe - czyli nie walmy w @$#%.
« Odpowiedź #16 dnia: Kwietnia 16, 2014, 08:01:22 pm »

Wydaje mi sie że utajnienie standingu jest mało realne. Dojdzie do sytuacji, że jedni będą wiedzieć więcej, inni mniej. Natomiast można piętnować lub nawet zakazywać negocjacji w grze opierajacych się na standingu.
Zapisane

behemoth

  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 288
    • Zobacz profil
Odp: Wpływ standingu na rozgrywki turniejowe - czyli nie walmy w @$#%.
« Odpowiedź #17 dnia: Kwietnia 16, 2014, 08:35:48 pm »

Kocham takie podejscie, przepisy przepisami a grajmy na skroty. To ze standinga jest znany wszystkich prowokuje takie negocjacje czesto pozniej nawet o nich nie wiadomo bo sie 2 osoby dogaduje ciezko o dowody etc. Jak sie bedzie pilnowac tajnosci standingu mniej bedzie takich sytuacji zapewniam Cie.
Zapisane

ToY!

  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 1415
    • Zobacz profil
Odp: Wpływ standingu na rozgrywki turniejowe - czyli nie walmy w @$#%.
« Odpowiedź #18 dnia: Kwietnia 16, 2014, 09:14:50 pm »

+1 dla behe teraz jest na 100% wiadomo, co jak gdzie stoi, jak trzeba będzie sobie dokładnie liczyć to już zamiast robić krzywe akcje każdy poleci zagra żey jak najwięcej punkciaków z gry wyciągnąć, bo co jak się machnął o 0,5 czy coś.
Zapisane
sorry andrzej=]

Dude

  • Global Moderator
  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 6261
  • (Former) Archbishop of Warsaw
    • Zobacz profil
Odp: Wpływ standingu na rozgrywki turniejowe - czyli nie walmy w @$#%.
« Odpowiedź #19 dnia: Kwietnia 16, 2014, 09:22:19 pm »

Kocham takie podejscie, przepisy przepisami a grajmy na skroty. To ze standinga jest znany wszystkich prowokuje takie negocjacje czesto pozniej nawet o nich nie wiadomo bo sie 2 osoby dogaduje ciezko o dowody etc. Jak sie bedzie pilnowac tajnosci standingu mniej bedzie takich sytuacji zapewniam Cie.

ja się z tobą absolutnie zgadzam, tylko też weź pod uwagę opcji rozmowy dwóch ziomków np. przy fajku na zasadzie - "ile masz punktów? bo ja tyle. ok to jak zagramy razem to mogę ci się podłożyć". utajnienie standingów to utrudni, ale nie wyeliminuje.

swoją drogą, to mała społeczność, ktoś ewidentnie robił wały tego typu (przynajmniej tak wynika z dyskusji, a znam Toya na tyle, że nie spodziewam się po nim rozpruwania się na forum bez powodu :) ). przecież można po prostu powiedzieć kto, publicznie. może się nauczy i następnym razem tego nie zrobi :)
Zapisane
"It is no measure of health to be adjusted to a profoundly sick society" - Jiddu Krishnamurti

Retired

ToY!

  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 1415
    • Zobacz profil
Odp: Wpływ standingu na rozgrywki turniejowe - czyli nie walmy w @$#%.
« Odpowiedź #20 dnia: Kwietnia 16, 2014, 10:41:39 pm »

akurat teamplaya  ja osobiście nie stwierdziłem(chociaż chodziły słuchy że była jakaś krzywa opcja ale to niech zainteresowani się wypowiedzą), ale opcja typu to ile macie punktów, na zasadzie, kogo by tu najlepiej udupić na stole zamiast myśleć jak wygrać zdobyć/punkty się pojawiają i jak widac z dyskusji problemem jest to że ludzi wogóle uznaja takie akcje za spoko.
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 16, 2014, 10:44:57 pm wysłana przez ToY! »
Zapisane
sorry andrzej=]

Szewski

  • Global Moderator
  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 3537
    • Zobacz profil
Odp: Wpływ standingu na rozgrywki turniejowe - czyli nie walmy w @$#%.
« Odpowiedź #21 dnia: Kwietnia 17, 2014, 08:32:07 am »

standing powinien byc utajniony - ewentualnie jak to podczas EC bylo (nie zawsze) mozna po 2 rundach  podawac do wiadomości wszystkim a nie tylko temu kto przychodzi i zaglada.

Sam byłem primo swiadkiem kupczenia punktami (zalosnego zebractwa inaczej piszac)  lub secundo sytuacji kiedy ktos *cenzura*m komus gre (np mnie :)) ze wzgledu na zagrozenier w ewentualnym  finale (i nie mialo to zadnego odniesienia do aktualnej sytuacji na stole lub relacji prey-pred). Tu akurat probowalem interweniowac ale jak wiadomo zasady ptw jest na tyle giętka, że kazdy punkt widzenia da się wybronić. To nie  tylko wkurwia ale tez zniecheca. Szkoda ze dopiero teraz ten problem wyplynal

pzdr
Zapisane
Dlaczego jestem bucem?

a) bo usuwam posty z partyzanta korzystając z prawa administracji, które sam sobie nadałem
b) bo  moje poczucie humoru jest wysublimowane i nie takie prostackie jak te, które napotykam w postach, które z partyzanta usuwam
c) i

alek

  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 4732
    • Zobacz profil
Odp: Wpływ standingu na rozgrywki turniejowe - czyli nie walmy w @$#%.
« Odpowiedź #22 dnia: Kwietnia 17, 2014, 08:50:59 am »

Cytuj
Wydaje mi sie że utajnienie standingu jest mało realne.
a wlasciwie dlaczego? Wystarczy ze organizator nie bedzie go pokazywal. To chyba zaden problem.
Zapisane

Migalart

  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 517
    • Zobacz profil
Odp: Wpływ standingu na rozgrywki turniejowe - czyli nie walmy w @$#%.
« Odpowiedź #23 dnia: Kwietnia 17, 2014, 10:15:51 am »

Cytuj
Wydaje mi sie że utajnienie standingu jest mało realne.
a wlasciwie dlaczego? Wystarczy ze organizator nie bedzie go pokazywal. To chyba zaden problem.

Utajnienie standingu jest bez watpienia skuteczne na dużym turnieju typu EC. W naszej lidze gramy na 3 lub 4 stołach. Ludzie ze stołu, który najszybciej skończy, zawsze coś tam ogarną z pozostałych. Omawianie komu jak poszło przy fajce to integralny element turnieju. Robi Ci się sytuacja randomowa - ktoś coś wie o standingach , ktoś inny wie mniej. Oczywiście zgadza się, to co powiedział Behemoth, że już taka sytuacja ogranicza potencjał "handlowania punktami".

Tak czy siak warto oficjalnie zakazać "globalnego" handlowania punktami bez względu na to czy standingi są jawne czy nie. Mi osobiście najbardziej pasowałaby opcja, że standingi są jawne i wszyscy mają równy wgląd do wyników, ale "globalne handlowanie punktami" jest zakazane. Przez globalne handlowanie rozumiem argumentację operającą się właśnie na standingu. W teorii przy jawnym standingu mogłaby się pojawić sytuacja, że dwóch kolegów dogaduje się po cichu - ale taka sytujaca byłaby żałosna.
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 17, 2014, 12:04:24 pm wysłana przez Migalart »
Zapisane

alek

  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 4732
    • Zobacz profil
Odp: Wpływ standingu na rozgrywki turniejowe - czyli nie walmy w @$#%.
« Odpowiedź #24 dnia: Kwietnia 17, 2014, 12:03:30 pm »

Cytuj
Utajnienie standingu jest bez watpienia skuteczne na dużym turnieju typu EC. W naszej lidze gramy na 3 lub 4 stołach. Ludzie ze stołu, który najszybciej skończy, zawsze coś tam ograną z posostałych. Omawianie komu jak poszło przy fajce to integralny element turnieju. Robi Ci się sytuacja randomowa - ktoś coś wie o standingach , ktoś inny wie mniej.
to, że ktoś wie jak poszło innym nie jest problem. Problemem jest detaliczna wiedza ile dokładnie punktów jest potrzebne, żeby wejść do finału, a taką można uzyskać tylko zaglądając do archona.
Zapisane

Migalart

  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 517
    • Zobacz profil
Odp: Wpływ standingu na rozgrywki turniejowe - czyli nie walmy w @$#%.
« Odpowiedź #25 dnia: Kwietnia 17, 2014, 12:12:15 pm »

Cytuj
Utajnienie standingu jest bez watpienia skuteczne na dużym turnieju typu EC. W naszej lidze gramy na 3 lub 4 stołach. Ludzie ze stołu, który najszybciej skończy, zawsze coś tam ograną z posostałych. Omawianie komu jak poszło przy fajce to integralny element turnieju. Robi Ci się sytuacja randomowa - ktoś coś wie o standingach , ktoś inny wie mniej.
to, że ktoś wie jak poszło innym nie jest problem. Problemem jest detaliczna wiedza ile dokładnie punktów jest potrzebne, żeby wejść do finału, a taką można uzyskać tylko zaglądając do archona.

Co bardziej ogarnięci bedą wiedzieć co i jak - to nie jest wyższa matematyka.
Ale można iść w tą stronę i w praktyce zobaczyć jak się sprawdzi utajnienie standingów.

Zapisane

behemoth

  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 288
    • Zobacz profil
Odp: Wpływ standingu na rozgrywki turniejowe - czyli nie walmy w @$#%.
« Odpowiedź #26 dnia: Kwietnia 18, 2014, 09:54:44 am »

Oczywiscie ze sie dogadywac beda po cichu wiadomo ze nie oglosza swiatu wlasnie sie dogadalismy, zgadzam sie ze nie mozna tego calkowicie wyeliminowac ale na pewno utajnienie standingu w tym pomoze.
Co do wiedzy o punktach nigdy nie masz pewnosci jak wyglada cala sytuacja chyba ze zagladzasz do archona co Alek podniosł. Zreszta standingi wedlug przepisow maja byc tajne wlasnie w celu ukrocenia handlowania punktami etc, wiec to nie chodzi o zgode ogólu co do tego punktu tylko do stosowania jej w praktyce na czym nam wszystkich powinno zalezec.
Zapisane

SLave

  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 3070
  • Szczecin
    • Zobacz profil
Wpływ standingu na rozgrywki turniejowe - czyli nie walmy w...
« Odpowiedź #27 dnia: Kwietnia 18, 2014, 08:59:12 pm »

Zreszta standingi wedlug przepisow maja byc tajne wlasnie w celu ukrocenia handlowania punktami etc, wiec to nie chodzi o zgode ogólu co do tego punktu tylko do stosowania jej w praktyce na czym nam wszystkich powinno zalezec.

Proszę o zacytowanie oficjalnego dokumentu VEKN, który by to stwierdzał, bądź oficjalnego rulingu LSJ na ten temat.
Spędziłem trochę czasu na szukaniu, przeczytałem po raz kolejny Tournament Rules i Jedges' Guide, ale nie znalazłem zapisu, który by na to wskazywał.

Zgodnie z moim stanem wiedzy, udostępnianie punktacji graczom między rundami jest całkowicie legalne.
Decyzja, czy to uczynić, czy też nie, należy każdorazowo do Sędziego Głównego. Ważne, aby objął nią wszystkich graczy bez wyjątku.

Sedno omawianego problemu leży zupełnie gdzie indziej.
Play to Win (P2W) obowiązuje każdego gracza, i tyczy się każdego stołu z osobna. Należy grać tak, aby stół wygrać. Gdy jest to mało prawdopodobne, należy grać o choćby jednego VP. Kingmaking jest legalny, i słuszny, ale dopiero gdy jasnym się staje, że nie ma możliwości zwycięstwa. Akcje 'z dupy' legalne są dopiero, gdy można stwierdzić z pewnością, że nie da się ugrać już nic. To zaś staje się jasne z reguły nie prędzej jak dwie tury przed zejściem.
Jeżeli gracz zaobserwuje złamanie zasady P2W powinien bezzwłocznie poinformować o tym fakcie sędziego. Sam byłem już wielokrotnie wzywany do takich sytuacji, i niejednokrotnie cofałem zagrania. Problem jest w podejściu Stół Sędziuje Się Sam. Teraz czytamy o problemach podczas turnieju, ale czy ktoś wzywał Sędziego Głównego w momencie podejrzenia gry sprzecznej z P2W? Przypuszczam, że nie. A należy to czynić, gdyż po to są sędziowie, aby takie rzeczy prostować i z głów wybijać.
Team Play był jest i będzie. Obecne zasady dają jednak wszelkie niezbędne narzędzia, coby sobie z tym problemem radzić. Utajnianie czegokolwiek nie jest konieczne.
Zapisane

Mistman

  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 106
    • Zobacz profil
Odp: Wpływ standingu na rozgrywki turniejowe - czyli nie walmy w...
« Odpowiedź #28 dnia: Kwietnia 18, 2014, 09:19:50 pm »

Zreszta standingi wedlug przepisow maja byc tajne wlasnie w celu ukrocenia handlowania punktami etc, wiec to nie chodzi o zgode ogólu co do tego punktu tylko do stosowania jej w praktyce na czym nam wszystkich powinno zalezec.

Proszę o zacytowanie oficjalnego dokumentu VEKN, który by to stwierdzał, bądź oficjalnego rulingu LSJ na ten temat.
Spędziłem trochę czasu na szukaniu, przeczytałem po raz kolejny Tournament Rules i Jedges' Guide, ale nie znalazłem zapisu, który by na to wskazywał.

Zgodnie z moim stanem wiedzy, udostępnianie punktacji graczom między rundami jest całkowicie legalne.
Decyzja, czy to uczynić, czy też nie, należy każdorazowo do Sędziego Głównego. Ważne, aby objął nią wszystkich graczy bez wyjątku.

Sedno omawianego problemu leży zupełnie gdzie indziej.
Play to Win (P2W) obowiązuje każdego gracza, i tyczy się każdego stołu z osobna. Należy grać tak, aby stół wygrać. Gdy jest to mało prawdopodobne, należy grać o choćby jednego VP. Kingmaking jest legalny, i słuszny, ale dopiero gdy jasnym się staje, że nie ma możliwości zwycięstwa. Akcje 'z dupy' legalne są dopiero, gdy można stwierdzić z pewnością, że nie da się ugrać już nic. To zaś staje się jasne z reguły nie prędzej jak dwie tury przed zejściem.
Jeżeli gracz zaobserwuje złamanie zasady P2W powinien bezzwłocznie poinformować o tym fakcie sędziego. Sam byłem już wielokrotnie wzywany do takich sytuacji, i niejednokrotnie cofałem zagrania. Problem jest w podejściu Stół Sędziuje Się Sam. Teraz czytamy o problemach podczas turnieju, ale czy ktoś wzywał Sędziego Głównego w momencie podejrzenia gry sprzecznej z P2W? Przypuszczam, że nie. A należy to czynić, gdyż po to są sędziowie, aby takie rzeczy prostować i z głów wybijać.
Team Play był jest i będzie. Obecne zasady dają jednak wszelkie niezbędne narzędzia, coby sobie z tym problemem radzić. Utajnianie czegokolwiek nie jest konieczne.


Ludzie poruszają ten problem, więc wydaje się być konieczne. Nie byłem na wielu turniejach, ale z niektórych wyjeżdżałem tak zniesmaczony bo odbywało się dokładnie to co koledzy pisali powyżej. Już nie mówię o liczeniu punktów, czy dzieleniu się stołem w pierwszej rundzie. Slave - pragnę zauważyć że każdą krzywą akcję prawdopodobnie da się jakoś uzasadnić. Więc wzywanie sędziego głównego jest też głupie. Poza tym już widzę jak na każdą akcję która nie odpowiada komuś po crosie leci sędzia. A Ja będę się tłumaczył z każdego zadanego punkcika z KRC - wiem przesadzam.
Proponowane rozwiązanie o utajnieniu punktacji i stołów wydaje mi się super. Jest proste i efektywne. Jeszcze jakby tak dało się wyeliminować płacze, szlochy i przedłużania na podstawie myślę nad ruchem i  muszę jeszcze przeczytać wszystkie karty na stole - abym czegoś nie przegapił. To by było super.
 
Zapisane
Mistman

SLave

  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 3070
  • Szczecin
    • Zobacz profil
Wpływ standingu na rozgrywki turniejowe - czyli nie walmy w @$#%.
« Odpowiedź #29 dnia: Kwietnia 18, 2014, 10:30:21 pm »

ToY!u, dodaj proszę do wątku ankietę z zapytaniem czy uważasz, że standing podczas turnieju powinien być niejawny. Czy coś takiego. Jak tam już będziesz chciał to pytanko sformułować. Tylko nie nazbyt krótką. Zobaczmy co myślą o tym gracze. Jeśli większość będzie za nieujawnianiem standingów, podejmę stosowne działania w tej sprawie.

I jeszcze prośba do któregoś z moderatorów o przeniesienie wątku do działu OGÓLNE teraz lub po zakończeniu ankiety.
Zapisane