Polskie Forum VTES

Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Autor Wątek: SLave’a Orędzie Styczniowe na rok 2769 AUC oraz rok 2016 AD  (Przeczytany 1769 razy)

SLave

 • *
 • Offline Offline
 • Wiadomości: 3070
 • Szczecin
  • Zobacz profil
SLave’a Orędzie Styczniowe na rok 2769 AUC oraz rok 2016 AD
« dnia: Styczeń 17, 2016, 11:50:51 pm »

Drodzy Krwiopijcy,

Za nami rok pełen dziwów. Pełen radości i smutków. Przełomowych wydarzeń i szarych, pochmurnych dni. Rok, w którym witaliśmy na świecie nowych obywateli Polski, co po raz pierwszy przebudzić się mogli ze świeżością wieczoru. Rok, w którym rzegnaliśmy ludzi nam bliskich, z którymi już nie będzie nam dane usiąść przy jednym stole. Rok pełen zmian, ale i nostalgii.

Gdy piszę te słowa, za oknem leży śnieg. Zima wreszcie przyszła, aby przypomnieć nam, że życie kołem się toczy, a my często lekceważymy jego bieg, próbując wytyczać własne ścieżki. Że z nienaturalnym uporem maniaków brniemy ku przepaści z radością gotowej nas przyjąć w swe ramiona. Nie oglądamy się za siebie przekonani o słuszności naszych poglądów. Nie oglądamy się na boki, skąd ludzie wyciągają do nas pomocne dłonie, bądź śmieją się z naszej niemocy.

Mija właśnie dziewiętnasty rok mojej przygody z Jyhadem. Pamiętam jednak od czego to wszystko się zaczęło. Od AD&D. A jakże. Później przyszedł Wampir: Maskarada. Magic: the Gathering pojawił się dopiero w następstwie kłopotów w zebraniu ekipy na gry wyobraźni. A później przyszedł Jyhad. Pierwszy deck – Ventrue toolbox z Ariką i Ranjanem Rishi.

Karcianki pojawiły się w mieszkaniu moich rodziców jako substytut gier fabularnych. Już w owych dniach istniał kłopot z zgromadzeniem wszystkich niezbędnych członków koterii. Zawsze łatwiej zagrać w karty.

Życie toczyło się dalej. Kolekcja powiększała się cały czas, aż osiągnęła stan obecny. Pięćdziesiąt pięć Freak Drives, dziesięć Parity Shifts, czterdzieści jeden Deflections, niekończące się bardziej i mniej pospolite kartoniki. Tylko jakoś, wraz z przybywaniem kart, ubywało frajdy z gry. Nawet co rusz to lepsze wyniki sportowe, jak trzecie miejsce w turnieju Draft Mistrzostw Europy w Mannheim, przestały sprawiać radość.

Od roku 2009 AD The Eternal Struggle nie jest wydawane. Gracze nie otrzymują wymiernego wsparcia od właścicieli praw, czy nawet od VEKN. Mimo to, zaszczepiono w nas konieczność walki o przetrwanie karcianki. Sam przekonywałem współgraczy, iż jest to niezwykle istotne. Że jest to główny cel. I wierzyłem w potrzebę tego trudu.

Przyszedł jednak moment, gdy spojrzałem za siebie. Rozejrzałem się na boki, i dostrzegłem, że wokół mnie jest piękny na swój sposób świat. Zrozumiałem, że to Jyhad jest dla nas, a nie my dla karcianki. Zrozumiałem, że w żaden sposób nie powinniśmy być obarczani koniecznością walki o przetrwanie The Eternal Struggle. To nie musi być nasza Eternal Struggle.

Przychodzi moment, że najlepszym co można zrobić jest zaprzestanie walki. Powiedzieć sobie ‘dość’, i zacząć na nowo szukać szczęścia w życiu. Uporne podąrzanie ścieżkami nie wytyczonymi przez Naturę przynosi bowiem gorycz i wyczerpanie. Odbiera radość z życia. Radość z gry.

Ostatniemi tygodniami zaistniały poważne rozbieżności pomiędzy moją osobą a większością aktywnego środowiska VtESowego w kraju, jeśli chodzi o kierunek, w którym powinniśmy się udać. Moje pomysły na znaczącą rekonstrukcję rozgrywek  nie zostały pozytywnie przyjęte. Przeważył pogląd, iż należy wprowadzić jedynie poprawki do obecnie funkcjonujących zasad, i kontynuować podróż w kierunku, w którym podążaliśmy dotychczas.

Podczas całej mojej służby na stanowisku Narodowego Koordynatora na Polskę z ramienia VEKN, nie narzucałem nikomu wyznawanych przeze mnie zasad i wartości. Jeśli jakieś zasady narzucałem, były to zasady organizacji, nie moje własne. Funkcja ta nie polega bowiem na krzewieniu własnej ideologii, a doglądaniu, aby graczom grało się dobrze, a zasady VEKNu były respektowane.

Uważam, że Narodowy Koordynator, choć jest NA Polskę, a nie Z Polski, powinien w pewnym stopniu reprezentować poglądy graczy z kraju, na którego terenie zawiaduje, jak również przedstawiać je na  forum międzynarodowym. Jak się zaś niedawno okazało, moje poglądy stoją w zdecydowanej opozycji do zdania większości aktywnych graczy w Polsce. Jako że większość z nich nie chce podążać w kierunku, który ja wskazałem, a ja sam nie mam zamiaru prowadzić graczy w kierunku, w jakim większość chce się udać, podjąłem decyzję o ustąpieniu ze stanowiska Narodowego Koordynatora na Polskę z ramienia VEKN.

Decyzja ta zapadła jeszcze pod koniec Listopada, gdy objawił się ogrom rozbieżności w naszych stanowiskach. Wiedzieli o niej nieliczni spoza Szczecina, a ja sam ogłosić ją miałem w Nowy Rok, czyli 14ego Stycznia. Niestety, codzienność wzięła górę. Stąd trzydniowe opóźnienie. Temniemniej, Przewodniczący VEKN – Ginés Quiñonero – otrzymał już moją rezygnację.

Z gry w The Eternal Struggle nie rezygnuję, więc z dużą dozą prawdopodobieństwa zobaczymy się jeszcze kiedyś na turnieju najlepszego multiplayera w historii karcianek. Co więcej, bez ciężaru na skroniach i presji czasu będę mógł wreszcie zająć się obiecanym a zaniedbanym projektem umieszczenia w sieci tysięcy zdjęć turniejowych, jakie swego czasu wykonałem.

W przyszłość patrzę z nadzieją. Nie mogę się już doczekać być może zupełnie nowej karcianki osadzonej w Świecie Mroku. Jak również odświeżonego Świata Mroku. Pamiętajcie, że nie musimy się ograniczać. Karcianek jest wiele. Gier fabularnych i planszowych również. Ważne, aby zatrzymać się na chwilę i rozejrzeć. Jedynie wówczas można odnaleźć radość z życia.

Czego w rozpoczynającym się roku wam życzę.
Zapisane

Szewski

 • *
 • Offline Offline
 • Wiadomości: 3523
  • Zobacz profil
Odp: SLave’a Orędzie Styczniowe na rok 2769 AUC oraz rok 2016 AD
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 19, 2016, 02:21:17 pm »

DZIĘKUJĘ w imieniu swoim za Twoją pracę jako NC.

Nie będę się odnosił do całęgo tekstu bo szanuje Twoje przemyślenia tak samo szanuję Twoją osobę. Przyjmijmy, że jak kiedys spotkamy się f2f to będiemy mogli powymieniać się przemyśleniami jak dwóch redar...retirement NC :)

Jedna rzecz tylko powinna  byc doprecyzowana: mandat to Ty przyjacielu dostałeś od GRACZY w POLSCE/Princów którzy ich reprezentowali i wybrali Cię w wyborach a nie od VEKNa; i to tych GRACZY winneś reprezentować a nie VEKN.
NC był/jest/będzie pomostem pomiędzy środowiksiem danego kraju a firmą/organizacją reprezentującą VtESa. Przypomnę tylko że idea NC narodziła się jeszcze w czasach kiedy kartami zajmował się Oscar Garza z ramienia WW. VEKN jest tylko spadkobiercą pewnych zasad i tworem, który istnieje (jak respirator) by podtrzymać zainteresowanie grą i samą grę - bo to w końcu organizacja fanowska non profit itp.

Ale wracając do NC to zawsze była osoba wybrana z mandatu graczy danego kraju. Teraz ten mandat po prostu wygasł.

Dziękuję jeszcze raz.

Pzdr
Zapisane
Dlaczego jestem bucem?

a) bo usuwam posty z partyzanta korzystając z prawa administracji, które sam sobie nadałem
b) bo  moje poczucie humoru jest wysublimowane i nie takie prostackie jak te, które napotykam w postach, które z partyzanta usuwam
c) i

ToY!

 • *
 • Offline Offline
 • Wiadomości: 1403
  • Zobacz profil
Odp: SLave’a Orędzie Styczniowe na rok 2769 AUC oraz rok 2016 AD
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 19, 2016, 02:27:51 pm »

Wielkie dzięki za ofiarne starania i poświęcenia !!
Powodzenia na nowej drodze życia ;)
i oby do zobaczenia na jakimś turnieju ;)
Zapisane
sorry andrzej=]

Migalart

 • *
 • Offline Offline
 • Wiadomości: 517
  • Zobacz profil
Odp: SLave’a Orędzie Styczniowe na rok 2769 AUC oraz rok 2016 AD
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 19, 2016, 02:35:46 pm »

Dzięki za wszystko
i do zobaczenia!
Zapisane

alek

 • *
 • Offline Offline
 • Wiadomości: 4681
  • Zobacz profil
Odp: SLave’a Orędzie Styczniowe na rok 2769 AUC oraz rok 2016 AD
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 19, 2016, 02:45:42 pm »

dzięki za duże zaangażowanie, którego nigdy Ci nie brakowało. Mam nadzieję, że jeszcze się kiedyś spotkamy na jakimś turnieju w Polsce.
Zapisane

Kuba

 • *
 • Offline Offline
 • Wiadomości: 936
  • Zobacz profil
Odp: SLave’a Orędzie Styczniowe na rok 2769 AUC oraz rok 2016 AD
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 19, 2016, 02:49:41 pm »

Dzięki, Slave, i do zobaczenia przy grze i piwie:)
Zapisane