Polskie Forum VTES

Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Autor Wątek: Judas Goat  (Przeczytany 480 razy)

Manit0u

  • Global Moderator
  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 1362
    • Zobacz profil
Judas Goat
« dnia: Październik 06, 2018, 02:53:00 am »


To tak odnośnie ostatniego humble bundle maskaradowego, w którym przy okazji znalazł się film ze Steam'a (ciekawy pomysł, żeby akurat na tej platformie to robić). Jako, że poza Kindred: The Embraced jest to jedna z nielicznych pozycji w klimacie wampira postanowiłem pokrótce to tutaj zrecenzować.

Oczywiście nie można tego traktować na miarę pozycji ze stajni Świętego Gaju. Od razu wiadomo, że mamy do czynienia z filmem amatorskim także recenzja musi wyglądać nieco inaczej (i postaram się nie dawać zbyt dużo spoilerów).

Scenariusz:
Bardzo ciekawa koncepcja dla ludzi obeznanych z klimatem wampira. W innych wypadkach podejrzewam, że może być nieco ciężej z załapaniem kontekstu. Ogólnie jest to świat WoD z punktu widzenia ghula. Nie jest to super ambitna produkcja ale całkiem nowatorska i w sumie wciągająca.

Reżyseria:
Tutaj zdecydowany minus. Podzielenie tego na akty/epizody dodaje sztuczne przystanki w i tak niezbyt szybko toczącej się fabule. Sporo scen, które można by sobie darować (zapchajdziury). Poza tym schemat scena-cięcie-scena-cięcie-scena szybko zaczyna irytować i film traci płynność. Irytuje też totalnie niepotrzebne wprowadzenie postaci pobocznych, które niby mają podbudować historię głównych postaci ale okazują się całkiem niepotrzebne ponieważ w tak krótkim filmie nie ma czasu ich nawet porządnie przedstawić.

Kinematografia:
Duży plus. Wszystkie sceny bez aktorów są świetne, nie ma trzęsącej się kamery, problemów z ogniskowaniem (poza jedną sceną, w której widać jak dopasowywana jest ostrość) itp. Oświetlenie momentami pozostawia trochę do życzenia i oczywiście pojawia się problem XXI-wieku czyli zbyt dobra jakość obrazu, która nie służy niestety słabym aktorom. Ujęcia profesjonalne, sporo bardzo ciekawych. Miłe zaskoczenie.

Aktorstwo:
Typowe dla amatorskich filmów bardzo słabe odtworzenie głównych ról. Za to aktorzy grający role poboczne w niektórych momentach robią robotę. Jedna scena na miarę światowych produkcji.

Edycja:
Nieźle skomponowane w spójną całość. Razi tylko wcześniej wspomniane pocięcie tego na konkretne sceny i akty, które zaburzają dramaturgię i dla wtajemniczonych zdradzają dalszą część fabuły zanim się wydarzy (tytuły aktów).

Dźwięk:
Bez zarzutu.

Stroje/Makeup:
Niezbyt wyrafinowane. Zdecydowanie słaby punkt filmu. Gdyby poważyć się na nieco odważniejsze kreacje i ciekawsze "przyozdobienie" aktorów (jak np. na ilustracjach Sama Briggsa czy Dragon Kiss) albo większe stonowanie film na pewno by zyskał (bo tak to ani w jedną, ani w drugą i wychodzi całkiem bez wyrazu).

Wiem, że wygląda to mocno technicznie, ale przy analizie filmów amatorskich uważam, że trzeba bardziej zwrócić uwagę na poszczególne elementy gdyż często gęsto sporo z nich zawodzi co odbija się na całości. W wypadku Judas Goat nie ma tragedii. Jest to 40min, których nie uważam za stracone chociaż moim zdaniem można było w miarę łatwo pozbyć się części najbardziej rażących problemów (i przy okazji skrócić film o 10min).

Nie jestem w żadnym razie specjalistą (pewnie Szewski byłby w stanie lepiej to dzieło ocenić), także proszę się nie sugerować ;)

P.S.
Jak ktoś zna angielskie idiomy to tytuł sporo mówi o czym jest film (niby).
« Ostatnia zmiana: Październik 06, 2018, 03:51:13 am wysłana przez Manit0u »
Zapisane
Time is precious. Waste it wisely.