Polskie Forum VTES

Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Autor Wątek: PROJEKT REGULAMINU LIGI 2019-2020  (Przeczytany 13325 razy)

Nowy

  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 1689
  • С.Т.А.Л.К.Е.Р.
    • Zobacz profil
Odp: PROJEKT REGULAMINU LIGI 2019-2020
« Odpowiedź #45 dnia: Grudnia 10, 2019, 11:37:28 pm »

Wygląda ok, tylko że musisz to wklepywać ręcznie, podczas gdy w Archonie masz rubrykę "rating points" i to jest robione z automatu.

Pseudo automatyka, Archon to Excel i tu można szaleć/rzeźbić ile dusza zapragnie. Na warsztat poszły wyniki z Warszawy i tak to się przedstawia wg Rating Points ze względu na DQ dwóch graczy, można też ich nie uwzględniać i przesunięci są na sam dół i dostają najmniej punktów jako ci co nawiali w trakcie walki o finał.
Zapisane
"Dobrej Zony wszystkim i co by nam nie chorować".

Dude

  • Global Moderator
  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 6261
  • (Former) Archbishop of Warsaw
    • Zobacz profil
Odp: PROJEKT REGULAMINU LIGI 2019-2020
« Odpowiedź #46 dnia: Grudnia 10, 2019, 11:50:19 pm »

Przekonałeś mnie :)
Zapisane
"It is no measure of health to be adjusted to a profoundly sick society" - Jiddu Krishnamurti

Retired

Nowy

  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 1689
  • С.Т.А.Л.К.Е.Р.
    • Zobacz profil
Odp: PROJEKT REGULAMINU LIGI 2019-2020
« Odpowiedź #47 dnia: Grudnia 11, 2019, 09:47:02 am »

Na próbę zrobiłem podliczenie 4 turniejów które odbyły się w 2018 roku, Excel znajduje się na FB. Niestety nie ma opcji na wklejenie Excela tutaj. :roll: Od razu zaznaczę że u siebie tego nie dam za bardzo rady robić dopóki nie wymienię kompa a raczej Officea (mam 2007 bo ktoś mi bardzo mądry doradził żeby go nie wymieniać kiedy miałem opcję na zakup za grosze wersję z 2013) i w porównaniu z tym co mam w pracy to jest dzień do nocy, szczególnie jeśli chodzi o formuły. Tu się znajduje plik z excelem -> https://www.facebook.com/groups/337070048357/permalink/10156900479253358/
Zapisane
"Dobrej Zony wszystkim i co by nam nie chorować".

Dude

  • Global Moderator
  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 6261
  • (Former) Archbishop of Warsaw
    • Zobacz profil
Odp: PROJEKT REGULAMINU LIGI 2019-2020
« Odpowiedź #48 dnia: Grudnia 11, 2019, 09:48:55 am »

A nie myślałeś nad Libre Office? Co prawda tam trochę inaczej działają formuły, ale soft jest ok, ciągle aktualizowany.
Zapisane
"It is no measure of health to be adjusted to a profoundly sick society" - Jiddu Krishnamurti

Retired

M.M.

  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 14
    • Zobacz profil
Odp: PROJEKT REGULAMINU LIGI 2019-2020
« Odpowiedź #49 dnia: Grudnia 11, 2019, 10:05:34 am »

A dlaczego nie google sheet? Wtedy można zrobić linka bez możliwości edycji i plik może wisieć sobie w jednym miejscu i być oglądany przez wszystkich, można aktualizować na bieżąco i ma też swój język skryptowy gdyby jakaś grubsza funkcjonalność była potrzebna. Kolejna rzecz to fakt, że osoby nieposiadające excela (np. ja :) ) chcąc podejrzeć sobie ranking excelowy zmuszeni są do ponoszenia dodatkowych niewygód (tj. zuploadować sobie pliczek na office'a online albo google drive'a).
« Ostatnia zmiana: Grudnia 11, 2019, 10:12:31 am wysłana przez M.M. »
Zapisane

Nowy

  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 1689
  • С.Т.А.Л.К.Е.Р.
    • Zobacz profil
Odp: PROJEKT REGULAMINU LIGI 2019-2020
« Odpowiedź #50 dnia: Grudnia 11, 2019, 10:13:59 am »

A nie myślałeś nad Libre Office? Co prawda tam trochę inaczej działają formuły, ale soft jest ok, ciągle aktualizowany.

Mogę z nim znów spróbować.:-) Bardziej korzystałem z tekstowego niż kalkulacyjnego jak go miałem.;-)

Wracając do dyskusji:
Jak chcemy robić zmagania drużynowe miast to wystarczy dodać kolumnę z miejscowością danego gracza i sumujemy wtedy najwyższe wyniki trzech lub czterech graczy biorących udział w danym turnieju i na podstawie tejże sumy przydzielamy punktację dla danej drużyny/miasta.:-)
Zapisane
"Dobrej Zony wszystkim i co by nam nie chorować".

Nowy

  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 1689
  • С.Т.А.Л.К.Е.Р.
    • Zobacz profil
Odp: PROJEKT REGULAMINU LIGI 2019-2020
« Odpowiedź #51 dnia: Grudnia 11, 2019, 10:20:49 am »

A dlaczego nie google sheet? Wtedy można zrobić linka bez możliwości edycji i plik może wisieć sobie w jednym miejscu i być oglądany przez wszystkich, można aktualizować na bieżąco i ma też swój język skryptowy gdyby jakaś grubsza funkcjonalność była potrzebna. Kolejna rzecz to fakt, że osoby nieposiadające excela (np. ja :) ) chcąc podejrzeć sobie ranking excelowy zmuszeni są do ponoszenia dodatkowych niewygód (tj. zuploadować sobie pliczek na office'a online albo google drive'a).

To się da załatwić, można wrzucić plik do oglądania na jakąś chmurę, przerobić na PDFa itp. Przeglądanie online pliku pakietu Office obecnie nie powoduje żadnych problemów, programów do tego jest pod dostatkiem.
Zapisane
"Dobrej Zony wszystkim i co by nam nie chorować".

M.M.

  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 14
    • Zobacz profil
Odp: PROJEKT REGULAMINU LIGI 2019-2020
« Odpowiedź #52 dnia: Grudnia 11, 2019, 10:23:30 am »

Pewnie, ale to generuje dodatkowy overheat :) Używając googlowski arkusz redukujemy tenże overheat, tj. upraszczamy proces aktualizacji wyników (nie trzeba uploadować pliku, przerabiać na pdfa, cokolwiek. Wpisujemy cyferki i już każdy kto kliknie w link widzi zaktualizowaną wersję).
Zapisane

warGrim

  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 5321
  • Ponury okurwieniec...
    • Zobacz profil
Odp: PROJEKT REGULAMINU LIGI 2019-2020
« Odpowiedź #53 dnia: Grudnia 11, 2019, 10:47:30 am »

Witam wszystkich,

Obserwuje co sie dzieje w swiatku VTES_PL tak troche z zaswiatow, ale jednak jakies informacje do mnie docieraja :).
Widze, ze jest goraco - co w sumie dobrze wrozy. Lepiej kiedy sa emocje, niz kiedy ich nie ma :).
Cieszy mnie, ze udalo sie wskrzesic Lige - to byla dobra koncepcja, troche gorzej, ze powstaly niepotrzebne komplikacje spowodowane bledami czy nieporozumieniami.

Jako bezstronny obserwator mam kilka komentarzy.

1. Jesli Ranking w tym roku byl liczony z TP to jest to jakies kompletne niepoozumienie. To jets ranking uzywany w archinie wylacznie w przypadku kiedy dwie lub wiecej osob mialy taka sama ilosc GW/VP zeby rozstrzygnac kto zostanie sklasyfikowany wyzej przed finalem. Fianalisci pozniej i tak dziela sie na wygranego i czterech pozostalych, ktorzy zajeli drugie miejsce Ex aequo.  I tyle. od wielu lat w ustalaniu rankingu  stosowane byly Rating Pointsy, ktore sa najbardziej efektywnym sposobem liczenia osiagniec turniejowych. Uwzgedniaja wiele zmiennych (range turnieju, ilosc graczy, ilosc GW/VP,  itp.).  Jesli w ustalaniu rankingu ligowego uzyto TPs to jest to kardynalny blad, ktory moze postawic wyniki na glowie. Z tego co wnioskuje po postach wlasnie to mialo miejsce w tym roku. Fakt, ze ranking ligowy byl liczony niepoprawnie od samego poczatku ligi , nie oznacza ze na koniec roku mozna powiedziec - "skoro tak bylo od stycznia, to uznajmy to za wlasciwe i poprawne" !!!! To jest FAKT i tutaj nie ma co dyskutowac. Rownie dobrze mozna przyznac nagrody na podstawie pierwszej litery Imienia albo pierwiastka kwadratowego za VEKN_ID.

2. Pytanie jak naprawic taki blad w przypadku kiedy zostal wykryty tak pozno ???
Wyjsc jest kilka. Najbardziej oczywiste sa trzy:
a ) Organizator oglasza, ze sie pomylil, przedstawia poprawne wyniki i nagrody zostaja przyznane na nowo.
b) Zwyciezca ligi wedlug niepoprawnie liczonych punktow sam z siebie przekazuje nagrode osobie, ktora powinna ja otrzymac po wyjsciu na jaw pomylki.
c) Oglaszanych jest dwoch zwyciezcow ligi - taki "pseudo-kompromis" ktory krzywdzi tak naprawde obie osoby.

IMO decyzja nalezy wylacznie do organizatora Ligi - czyli Radka. Tutaj na forum mozemy sobie rozmawiac, ale jakiejkolwiek decyzji by nie podjal, zawsze ktos bedzie poszkodowany. 

3. Pomysl punktacji Nowego "a'la Formula 1"  jest ciekawa, jednak ma sporo wad. Glowna jest brak korelacji miedzy punktami rankingowymi, a waga turnieju, czy jego wielkoscia. Dla mnie osobiscie sa to wady, ktore skazuja ten system na porazke.

Dlaczego ?

Wyobrazmy sobie teraz sytuacje gdzie osoba Ktora wygra maly turniej ligowy  na 10 osob dostaje za wygrana tyle samo pkt w rankingu co zwyyciezca ECQ/MP na 50 osob.
I z jakiej racji zawodnij z 10 miejsca na malym tunieju  ma otrzymac 26 punktow ????
Paradoksalnie, slabszym (czy mniej doswiadczonym) graczom latwiej zbierac wtedy pkt w rankingu jezdzac na male, lokalne turnieje. Dla mnie sie to nie trzyma kupy :).
System punktacji w Furmule 1  dziala, gdyz turnieje maja zazwyczaj bardzo zblizona ilosc uczestkikow i taka sama range. Poza tym iloscs miejsc punktowanych jest mniejsza od ilosci zawodnikow. Taki system by sie sprawdzal, jesli byliby nagradzani wylacznie ludzi z TOP 10 turniejow VTESowych. Ewentualnie za miejsca 11+ 1 pkt "za udzial".

Wtedy mozna to zrobic tak :
1. 15 pkt
2. 12 pkt
3. 10 pkt
4. 9 pkt
5. 8 pkt
6. 6 pkt
7. 5 pkt
8. 4 pkt.
9. 3 pkt
10. 2 pkt
11+. 1 pkt

Finalisci dostaja dodatkowe punkty, zwyciezca i drugie miejsce tez ma cos ekstra.
Oczywiscie wartosci mozna odpowiednio dobrac, jednak chcialem przedstawic jedynie przyklad.
Oczywiscie nadal nie sa tutaj uwzglednione turnieje rangi mistrzowskiej (MP,ECQ, Final Ligi).
Mozna stworzyc dla takich turnijow osobny ranking puntowy, albo po prstu wszystko pomnozyc razy 2 (czy 1,5).

Tyle ode mnie.
Planuje od przyszlego roku troche pojezdzic po PL i poodwiedzac starych druhow :).
Zapisane
Every night and every morn
Some to misery are born.
Every morn and every night
Some are born to sweet delight.
Some are born to sweet delight,
Some are born to endless night.

picofish

  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 2
    • Zobacz profil
Odp: PROJEKT REGULAMINU LIGI 2019-2020
« Odpowiedź #54 dnia: Grudnia 11, 2019, 11:05:43 am »

Uwazam ze Lukasz ma racje i jak dla mnie temat jest do zamkniecia
Nie on wprowadzil system naliczania pkt za lige, nie on za to odpowiadal, a mimo wszystko kazdy ma do niego pretensje bo wygral. Wygral bo ktos wprowadzil taki, a nie inny system pkt i na tej podstawie zostal ogloszony zwyciezca. Przed ostatnim turniejem ktos sie obudzil, ze to jedank nie jest dobre i poszla fala hejtu.
Mieliscie na to caly rok by zglosic problem, i podjac decyzje, ktory system pkt powinien byc przyjety.
Liga zakonczona , pkt zostaly zliczone tak jak ustalono na ze beda zliczane w tym sezonie i koniec kropka. Po co sie nad tym rozwodzic?? Ustalcie na przyszla lige jak maja byc zliczane pkt i po jej akceptacji mysle ze drugiej takiej wpadki nie bedzie.
Tyle ode mnie
Zapisane

kazpex

  • Global Moderator
  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 736
    • Zobacz profil
Odp: PROJEKT REGULAMINU LIGI 2019-2020
« Odpowiedź #55 dnia: Grudnia 11, 2019, 11:16:00 am »

Dodam swoje 3 grosze, tak więc:

Ad. kłótni - zgadzam się z Dudem (pkt. 3 jego posta) odnośnie rozwiązania polubownego a’la flaszka. Uważam, że Łukasz i Izi może czuć się zwycięzcą więc kwestia ta mogłaby zostać rozwiązana polubownie i po przyjacielsku w ramach dobrej woli. W końcu jesteśmy dorośli a to nie jest finał od którego zależy zmiana waszego statusu majątkowego 😉 Osobiście nie mam spiny na to aby obaj zostali uhonorowani w zależności od kategorii punktowania bo to nie są przypadkowi gracze i obaj wiele poświęcili aby osiągnąć końcowy sukces. Myślę, że i tak wszyscy mamy lekcję na przyszłość i wnioski zostały wyciągnięte, błędy wyeliminowane.

Ad. systemu rankingowego - popieram pomysł Zica odnośnie skrócenia listy punktowanej zaproponowanej przez Nowego i dostosowania w zależności od rangi turnieju.

Tyle z mojej strony. Pozdro i zapraszam serdecznie oczywiście wszystkich bez wyjątków 25go stycznia do Gdańska!
« Ostatnia zmiana: Grudnia 11, 2019, 11:55:24 am wysłana przez kazpex »
Zapisane

Nowy

  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 1689
  • С.Т.А.Л.К.Е.Р.
    • Zobacz profil
Odp: PROJEKT REGULAMINU LIGI 2019-2020
« Odpowiedź #56 dnia: Grudnia 11, 2019, 11:47:21 am »

Turnieje ligowe mają mieć w założeniu taką samą rangę więc nie próbujmy dawać innym turniejom wyższej rangi bo przyjechało na niego więcej osób albo że wpadli po drodze jacyś szejkowie. :? Jedynym turniejem wyższej rangi jaki nam pozostał na przyszły rok to eMPeki. 50 osób na turnieju, dawno temu i nieprawda, 20- 25 osób w przyszłym roku na większości turniejów będzie sukcesem i powstaniem z kolan VtESa. Punktację można dostosować i poprawić, nie jest to wersja ostateczna, a tylko propozycja. :wink:
Zapisane
"Dobrej Zony wszystkim i co by nam nie chorować".

kazpex

  • Global Moderator
  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 736
    • Zobacz profil
Odp: PROJEKT REGULAMINU LIGI 2019-2020
« Odpowiedź #57 dnia: Grudnia 11, 2019, 11:52:20 am »

Miałem na myśli podniesienie rangi eMPekom natomiast z założenia każdy turniej spełniający określone kryteria (czyt. zakwalifikowany przez organ wyższej władzy jako ligowy) powinien mieć taką samą rangę. Może po prostu punktować tylko 5 pierwszych miejsc? W ten sposób też zmobilizujemy większą liczbę graczy do wyjazdu gdzieś dalej na teoretycznie słabiej obsadzony turniej ligowy i tam upatrywanie swojej szansy w morderczej walce o finał. Trochę kalkulacji w sporcie jest wskazane :)
« Ostatnia zmiana: Grudnia 11, 2019, 12:00:29 pm wysłana przez kazpex »
Zapisane

warGrim

  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 5321
  • Ponury okurwieniec...
    • Zobacz profil
Odp: PROJEKT REGULAMINU LIGI 2019-2020
« Odpowiedź #58 dnia: Grudnia 11, 2019, 11:52:27 am »

Uwazam ze Lukasz ma racje i jak dla mnie temat jest do zamkniecia
Nie on wprowadzil system naliczania pkt za lige, nie on za to odpowiadal, a mimo wszystko kazdy ma do niego pretensje bo wygral. Wygral bo ktos wprowadzil taki, a nie inny system pkt i na tej podstawie zostal ogloszony zwyciezca. Przed ostatnim turniejem ktos sie obudzil, ze to jedank nie jest dobre i poszla fala hejtu.
Mieliscie na to caly rok by zglosic problem, i podjac decyzje, ktory system pkt powinien byc przyjety.
Liga zakonczona , pkt zostaly zliczone tak jak ustalono na ze beda zliczane w tym sezonie i koniec kropka. Po co sie nad tym rozwodzic?? Ustalcie na przyszla lige jak maja byc zliczane pkt i po jej akceptacji mysle ze drugiej takiej wpadki nie bedzie.
Tyle ode mnie

Aha. Czyli jesli w zyciu okaze sie, ze np. placisz rachunki niepoprawnie przez caly rok, bo pomililes sie o jedno "0" i zamiast 200 placisz miesiecznie 2000 PLN za np. wynajem mieszkanie (czy czegokolwiek innego) i druga strona umowy nie zauwaza bledu to nic takiego sie nie dzieje. Po prostu do konca roku placisz 2000 PLN, a od stycznia wracasz do POPRAWNEJ kwoty ?

Ja w takim wypadku podsumowałbym uiszczone juz oplaty, policzyl nadplate i ubiegal sie o zwrot nadplaconej kwoty, czyli korekte.

Blad pozostaje bledem, i tego nie nakryjesz dywanem chocbys nie wiem jak sie staral :).

Rozwiazanie tej kwesti jest bardzo wazne, bo to nie pierwszy i nie odtstni taki blad.
Z tego co pamietam takie zdarzaly sie juz lata temu kiedy jeszcze pomagalem z rankingiem (pewnie z 10 lat temu) i po prostu nanosilismy korekty i informowalismy zainteresowanych o bledzie, jego konsewkencjach i wymaganych zmianach. Tak to sie zalatwialo kiedys - teraz widze, ze zwyczaje sie zmienily i lepiej udawac , ze nic sie nie stalo. To smutne.
Zapisane
Every night and every morn
Some to misery are born.
Every morn and every night
Some are born to sweet delight.
Some are born to sweet delight,
Some are born to endless night.

Santh

  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 2023
    • Zobacz profil
Odp: PROJEKT REGULAMINU LIGI 2019-2020
« Odpowiedź #59 dnia: Grudnia 11, 2019, 12:32:24 pm »

Ja jak uslyszalem jak byly liczone punkty to szczerze nie ogarnalem jak ktos mogl cos takiego wymyslic i jak ktos tego nie zauwazyl po pierwszym turnieju. Ostatecznie jak nikt na to nie zwrocil uwagi po 2-3 to juz wszyscy sa winni. W ogole po co wymyslac kolo na nowo - mielismy juz rankingi liczone na podst. Rtp. Do teraz jest dostepne archiwum od 2010 ten system sie sprawdzal i byl lekko modyfikowany - ile najlepszych wynikow i mnozniki turniejow wiekszej rangi.
Zapisane