Polskie Forum VTES

Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Strony: [1] 2 3 ... 7

Autor Wątek: PROJEKT REGULAMINU LIGI 2019-2020  (Przeczytany 13180 razy)

lukaszho

  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 367
    • Zobacz profil
PROJEKT REGULAMINU LIGI 2019-2020
« dnia: Grudnia 04, 2019, 09:25:07 pm »

Pierwsza rzecz, którą należy zmienić wg mnie to platforma ligi, W chwili obecnej część używa forum, a część FB. Dobrze byłoby to ujednolicić. NIe chciałbym tez rezygnowac z forum, bo kawał historii VTESa jest tutaj zachowany, ale na pewno przyda się nam się nowe narzędzie. Wstępnie mamy propozycję przejścia na:

https://www.vtes-hook.com/?fbclid=IwAR1X0Y2mAp1ACeLdmQbb1vhsVb7wJsvzNNyIEkcwaebCRFzk8ZhveqoLsOc

MIelibyśmy tam swój własny dział ligi etc.

Druga sprawa, to punktacja do ligi, która w chwili obecnej opiera się na małych punktach. Wg mnie lepiej przejść na duże punkty wg algorytmu VEKNa. Taki jaki zlicza archon. Promuje on graczy, którzy wygrywają turnieje i dostają się do finałów turniejów.

Kolejny punkt, to Koordynator ligi oraz jego zastępcy. Trzeba odciążyć Radka który i tak ma na głowie sprawy jako NC oraz organizator większych imprez VTESa w kraju.

Ostatnia rzecz, to kategorie do ligi, które wg mnie powinny być znane od razu przed rozpoczęciem ligi. Wybór nominowanych powinien należeć do prezydium ligi (Koordynator + zastępcy). Natomiast wybór zwyciezców wśród nominowanych powinien odbywąc się na zasadzie powszechnego głosowania, gdzie każdy gracz, który wziął udział chociaż w jednym turnieju ligowym ma jeden głos. W przypadku remisu o wygranej decyduje Prezydium.
Z głosowania wyłączona jest kategoria „Zwycięzca Ligi” - ale to oczywiste.

Proszę śmiało i merytoryczna dyskusję nad poniższym projektem ;)


PROJEKT LIGI VTES 2019-20210


ZASADY OGÓLNE

1, Każdy ośrodek może zgłosić max 2 turnieje liczące się go ligi
2. turniej ligowy musi być w formule Standard Constructed 3R +F
3. Każdy turniej ligowy musi zostać zgłoszony do kalendarza VEKN
4. Wyniki z turnieju należ przesłać do koordynatora ligi oraz upadte do VEKN
5. Rozpiskę talii zwycięzcy należy zgłosić do TWDA na VEKN
6. W ramach nagród za ligę od każdego gracza pobierana jest opłata w wyskości 5zł ze składki turnieju, którą należy wysłać na wskazane konto przez Koordynatora ligi
7. Zarządzaniem ligą i jej zasadami kieruje Koorydynator ligi wybrany w powszechny głosowaniu.
8. Koordynator ligi wybiera do 2 zastępców, którzy razem z nimi w pełnej transparentności będą zarządzali ligą. Zastępcy muszą być  z różnych ośrodków. Nie mogą być z tego samego miasta, co główny Koordynator
9. Koordynatorzy mają obowiązek na bieżąco aktualizować wyniki ligi w postaci rankingu
10. Koordynatorzy mają prawo odrzucić zgłoszenie turnieju lub wyniki turnieju z powodów formalnych.
11. Koordynatorzy mają prawo wykluczyć z uczestnictwa z ligi osoby, które rażąco łamią zasady fair play (m.in. oszukiwanie, nagminne stallowanie, przemoc etc.), regulamin ligi oraz działają wbrew duchowi vtesa.



ZASADY NALICZANIA PUNKTÓW
Każdy gracz może wziąć udział w dowolnej liczbie turniejów ligowych
Do ostatecznego rankingu bierzemy 6 najlepszych wyników rankingowych wg algorytmu VEKN (archon)


KATEGORIE NAGRÓD ZA LIGĘ

Zwycięzca Ligi
Najlepszy w Paraolimpiadach (gracz, który zebrał najwięcej punktów w paraolimpiadach)
Najlepszy organizator
Najlepszy Nowy Gracz - odkrycie roku (gracz, który zadebiutował w lidze i zebrał największą liczbę punktów ligowych)
Najbarwniejsza Postać w Lidze (Gracz, z którym każdy lubi grać. Humor oraz postawa fair-play podczas grania)
Zapisane

alek

  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 4732
    • Zobacz profil
Odp: PROJEKT REGULAMINU LIGI 2019-2020
« Odpowiedź #1 dnia: Grudnia 05, 2019, 02:26:10 pm »

uwaga do nagród za ligę:
IMO nagroda za paraolimpiady trochę z czapy. Zachęca do zajmowania niskich miejsc w turniejach ;)
Zdecydowanie brakuje nagrody za deckbuilding. Powinnismy  nagradzac umiejetnosc tworzenia nowych skutecznych talii, bo to wzbogaca nasza meta.
Najbarwniejsza postac troche mnie nie przekonuje, bo kryteria sa bardzo subiektywne.
Mozna tez dac nagrode za uczestnictwo w najwiekszej ilosci turniejow. Zachecamy wtedy do aktywnosci.

I jeszcze odnosnie nowej platformy. Do przemyslenia. Teraz jest forum i FB. Nowa platforma oznacza trzecie miejsce. Chyba lepiej zdecydowac sie na jedno, zamiast dwoch niz dokladac trzecie ;)
« Ostatnia zmiana: Grudnia 05, 2019, 02:32:23 pm wysłana przez alek »
Zapisane

raat

  • Global Moderator
  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 112
  • Bydgoszcz
    • Zobacz profil
Odp: PROJEKT REGULAMINU LIGI 2019-2020
« Odpowiedź #2 dnia: Grudnia 05, 2019, 05:16:34 pm »

No i nie wiem jak z systemem punktowania - ale można np. brać pod uwagę X najlepszych wyników danego gracza, a nie wszystkie.
Bo z tego co słyszałem, liczą się punkty ze wszystkich turneijów i w tym momencie kogoś (np.mnie), kto nie ma możliwości jechać na prawie wszystkie turnieje to zniechęca do dołączania do ligi w trakcie trwania...

a tak byłoby powiedzmy 5-6 najlepszych wyników ze wszystkich turniejów w lidze i wygląda to trochę lepiej jeśli chodzi o zachętę do udziału.
Zapisane

lukaszho

  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 367
    • Zobacz profil
Odp: PROJEKT REGULAMINU LIGI 2019-2020
« Odpowiedź #3 dnia: Grudnia 05, 2019, 10:32:51 pm »

No i nie wiem jak z systemem punktowania - ale można np. brać pod uwagę X najlepszych wyników danego gracza, a nie wszystkie.
Bo z tego co słyszałem, liczą się punkty ze wszystkich turneijów i w tym momencie kogoś (np.mnie), kto nie ma możliwości jechać na prawie wszystkie turnieje to zniechęca do dołączania do ligi w trakcie trwania...

a tak byłoby powiedzmy 5-6 najlepszych wyników ze wszystkich turniejów w lidze i wygląda to trochę lepiej jeśli chodzi o zachętę do udziału.

Przeczytaj jeszcze raz projekt. Jest dokładnie 6 najlepszych wyników.
Zapisane

lukaszho

  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 367
    • Zobacz profil
Odp: PROJEKT REGULAMINU LIGI 2019-2020
« Odpowiedź #4 dnia: Grudnia 05, 2019, 10:34:02 pm »

uwaga do nagród za ligę:
IMO nagroda za paraolimpiady trochę z czapy. Zachęca do zajmowania niskich miejsc w turniejach ;)
Zdecydowanie brakuje nagrody za deckbuilding. Powinnismy  nagradzac umiejetnosc tworzenia nowych skutecznych talii, bo to wzbogaca nasza meta.
Najbarwniejsza postac troche mnie nie przekonuje, bo kryteria sa bardzo subiektywne.
Mozna tez dac nagrode za uczestnictwo w najwiekszej ilosci turniejow. Zachecamy wtedy do aktywnosci.

I jeszcze odnosnie nowej platformy. Do przemyslenia. Teraz jest forum i FB. Nowa platforma oznacza trzecie miejsce. Chyba lepiej zdecydowac sie na jedno, zamiast dwoch niz dokladac trzecie ;)

to luźna propozycja ;)

Deckbuilding jestem za, ale jak to ocenić?

nie upieram się przy nowej platformie, jeżeli będzie wola można zostać na forum i FB. Chociaż w tej chwili wygląda to słabo, bo dyskusja nad projektem toczy się tu i na FB...
Zapisane

sbodek

  • Global Moderator
  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 1308
    • Zobacz profil
Odp: PROJEKT REGULAMINU LIGI 2019-2020
« Odpowiedź #5 dnia: Grudnia 06, 2019, 06:20:47 am »

...
Deckbuilding jestem za, ale jak to ocenić?
...

Np tak:
każdy może zgłosić dek (swój lub obcy jesli nim grał na turnieju) do konkursu publikując jego skład na forum

i decyduje głosowanie uczestników forum

Zapisane
Myśli ich czarne, słowa pokrętne, czyny występne, serca zapiekłe, dusze mroczne, sumienia spaczone

"Ludzie, którzy głosują na nieudaczników, złodziei, zdrajców i oszustów, nie są ich ofiarami. Są ich wspólnikami" George Orwell

M. Janicki "Symetryści...

Raven

  • Global Moderator
  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 107
  • Autarkis Society of Katowice
    • Zobacz profil
Odp: PROJEKT REGULAMINU LIGI 2019-2020
« Odpowiedź #6 dnia: Grudnia 06, 2019, 08:10:47 am »

Moim zdaniem nagrody za deckbuilding są od czapy, oceny w tym zakresie mogą być moim zdaniem jedynie subiektywne. Normalnie w grach karcianych 1vs1 na sukces na turnieju składa się w 60% kierowca, 30% talia, 10% fart. W wampirze kierowca ma jeszcze większe znaczenie bo można grać słabą talią, przegadać cały stół i wygrać. Motywacją do tworzenia nowych pomysłów powinna być ambicja łamania mety lub wygrywania. Jasne że łatwiej zrobić netdecking, ale tak było, jest i będzie, jedynie gdy gracz dorośnie i zrozumie jaką przewagę daje zaskoczenie czymś nowym to, zakładając że ma na to czas, będzie kminił nowe talię.
« Ostatnia zmiana: Grudnia 06, 2019, 08:13:25 am wysłana przez Raven »
Zapisane

Nowy

  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 1689
  • С.Т.А.Л.К.Е.Р.
    • Zobacz profil
Odp: PROJEKT REGULAMINU LIGI 2019-2020
« Odpowiedź #7 dnia: Grudnia 06, 2019, 08:48:07 am »

Organizator/sędzia turnieju może zgłosić daną talię do konkursu i za zgodą "kierowcy". Wtedy będzie wymagany spis talii jeśli ktoś ma ochotę wziąć w takim głosowaniu udział. Można też wybrać talię turnieju na koniec rund eliminacyjnych poprzez głosowanie uczestników (spis talii się kłania) i taka jest zgłaszana do eliminacji jako "talia roku". "Talia roku" za pomysłowość, nieszablonowe działanie, łomot na stole albo w preya/predatora. Net decki raczej tu się nie znajdą. :wink:

Ja mam nagrodę za talię z Sabbatu przyznaną w Pszczynie na którymś z finałów, debiut Flar jak dobrze pamiętam. :smileyevil:
Zapisane
"Dobrej Zony wszystkim i co by nam nie chorować".

alek

  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 4732
    • Zobacz profil
Odp: PROJEKT REGULAMINU LIGI 2019-2020
« Odpowiedź #8 dnia: Grudnia 06, 2019, 09:39:39 am »

uwaga do nagród za ligę:
IMO nagroda za paraolimpiady trochę z czapy. Zachęca do zajmowania niskich miejsc w turniejach ;)
Zdecydowanie brakuje nagrody za deckbuilding. Powinnismy  nagradzac umiejetnosc tworzenia nowych skutecznych talii, bo to wzbogaca nasza meta.
Najbarwniejsza postac troche mnie nie przekonuje, bo kryteria sa bardzo subiektywne.
Mozna tez dac nagrode za uczestnictwo w najwiekszej ilosci turniejow. Zachecamy wtedy do aktywnosci.

I jeszcze odnosnie nowej platformy. Do przemyslenia. Teraz jest forum i FB. Nowa platforma oznacza trzecie miejsce. Chyba lepiej zdecydowac sie na jedno, zamiast dwoch niz dokladac trzecie ;)

to luźna propozycja ;)

Deckbuilding jestem za, ale jak to ocenić?

nie upieram się przy nowej platformie, jeżeli będzie wola można zostać na forum i FB. Chociaż w tej chwili wygląda to słabo, bo dyskusja nad projektem toczy się tu i na FB...

Deckbuilding ocenić bardzo łatwo. Głosowanie uczestników nad paroma nominowanymi taliami, które odniosły jakiś sukces (minimum finał turnieju), a jednocześnie były nowatorskie (czytaj coś nowego, nie talie z netu). Wielokrotnie w poprzednich latach taka nagroda była przyznawana.

Problem z dyskusją już jest. Właśnie przez to, że jest i forum i FB. Jak dla mnie, można przenieść się w jedno miejsce, ale taką decyzję powinni podjąć wszyscy zainteresowani.
Zapisane

sbodek

  • Global Moderator
  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 1308
    • Zobacz profil
Odp: PROJEKT REGULAMINU LIGI 2019-2020
« Odpowiedź #9 dnia: Grudnia 06, 2019, 11:02:38 am »

...
Problem z dyskusją już jest. Właśnie przez to, że jest i forum i FB. Jak dla mnie, można przenieść się w jedno miejsce, ale taką decyzję powinni podjąć wszyscy zainteresowani.

Ja stanowczo wolę forum bo FB mi w robocie blokują a wiekszosc czasu spedzam w pracy
Zapisane
Myśli ich czarne, słowa pokrętne, czyny występne, serca zapiekłe, dusze mroczne, sumienia spaczone

"Ludzie, którzy głosują na nieudaczników, złodziei, zdrajców i oszustów, nie są ich ofiarami. Są ich wspólnikami" George Orwell

M. Janicki "Symetryści...

Raven

  • Global Moderator
  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 107
  • Autarkis Society of Katowice
    • Zobacz profil
Odp: PROJEKT REGULAMINU LIGI 2019-2020
« Odpowiedź #10 dnia: Grudnia 06, 2019, 12:34:54 pm »

Organizator/sędzia turnieju może zgłosić daną talię do konkursu i za zgodą "kierowcy". Wtedy będzie wymagany spis talii jeśli ktoś ma ochotę wziąć w takim głosowaniu udział. Można też wybrać talię turnieju na koniec rund eliminacyjnych poprzez głosowanie uczestników (spis talii się kłania) i taka jest zgłaszana do eliminacji jako "talia roku". "Talia roku" za pomysłowość, nieszablonowe działanie, łomot na stole albo w preya/predatora. Net decki raczej tu się nie znajdą. :wink:

Ja mam nagrodę za talię z Sabbatu przyznaną w Pszczynie na którymś z finałów, debiut Flar jak dobrze pamiętam. :smileyevil:

wszystko fajnie, tylko to dalej sędzia subiektywnie dobiera talię którą podda pod głosowanie

Deckbuilding ocenić bardzo łatwo. Głosowanie uczestników nad paroma nominowanymi taliami, które odniosły jakiś sukces (minimum finał turnieju), a jednocześnie były nowatorskie (czytaj coś nowego, nie talie z netu). Wielokrotnie w poprzednich latach taka nagroda była przyznawana.

wszystko fajnie, tylko co np w przypadku gdy ktoś gra nie swoją talią? Albo gdzie kończy sie netdecking a zaczyna "nowatorstwo" w taliach które wprawdzie były kiedyś jakimś netdeckingiem ale nastąpił w niej szereg zmian (np by dostosować sie do mety albo podejść do problemu w inny sposób) baza niby zostaje podobna ale niektóre rozwiązania są inne?


Piszecie że kiedyś taka nagroda była przyznawana. I co? Tylko tak obiektywnie - Ludzie mniej brali talii z Netu?
« Ostatnia zmiana: Grudnia 06, 2019, 12:36:48 pm wysłana przez Raven »
Zapisane

izi

  • Global Moderator
  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 495
    • Zobacz profil
Odp: PROJEKT REGULAMINU LIGI 2019-2020
« Odpowiedź #11 dnia: Grudnia 06, 2019, 04:43:38 pm »

Nie straszcie mnie, ze ranking jest liczony z tp. Tp sie nie nadaje do liczenia rankingu - rownie dobrze mozna przyjac dowolna inna arbitralna liczbe. Sprawdze jak byl liczony ranking Andrzeja toolem - nie chce mi sie wierzyc ze tp.

Jak dla mnie wyszystko powinno zostać na forum. Nie mam fb i nie zamierzam uzywac. Kazdy ma przegladarke.
Zapisane

izi

  • Global Moderator
  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 495
    • Zobacz profil
Odp: PROJEKT REGULAMINU LIGI 2019-2020
« Odpowiedź #12 dnia: Grudnia 06, 2019, 04:59:18 pm »

Ranking ligowy 2010 do 2016 czyli przed przerwą kiedy nie było ligi liczony był z rating points czyli tak jak powinno być - dodatkowo WhiteWolf nie miał mnożników za większe turnieje więc w odniesieniu do rankingu z obecnego vekn.net na turniejach typu nationals był mnożnik 1.25. Czyli dokładnie jak _teraz_ liczony ranking na vekn.net.

Nie ma absolutnie żadnego powodu żeby w tym roku źle liczyć - ufam, że to pomyłka i niepotrzebnie to wszystko sprawdzałem.
Zapisane

Doman666

  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 66
    • Zobacz profil
Odp: PROJEKT REGULAMINU LIGI 2019-2020
« Odpowiedź #13 dnia: Grudnia 08, 2019, 07:22:50 pm »

Hej

Również jestem za tym, żeby obieg informacji był na forum- jedno miejsce dostępne dla wszystkich(to czy zakładamy nowe to kwestia drugorzędna) Moim zdaniem prowadzenie tej dyskusji dwutorowo forum + FB już rodzi pewne rozbieżności.

Co do kategorii nagród za ligę, powinny być tylko te oparte na podstawie punktów, niestety każda inna kategoria to subiektywny plebiscyt .

Nie wiem co rozumiemy przez "ośrodek"  :roll: to wymaga doprecyzowania. Bo zaraz się okaże, że wrzucimy do jednego worka Katowice, Bielsko i Gliwice, mimo, że to 3 różne niezależne ekipy.

Według mnie liga powinna składać z 12 turniejów i liczymy 6 najlepszych, są miasta, które mają doświadczenie w organizacji, więc raczej nie będzie problemu z rozpisaniem listy turniejów.

Czy algorytmu VEKN (archon), uwzględnia wielkości eventu, liczby uczestników, nalicza i inaczej punkty dla eventów 12 lub 30 osobowych?

Czy jest szansa, że regulamin będzie uchwalony od stycznia? Rozumiem, że Radek będzie publikować ostateczny kształt, kiedy można się tego spodziewać?

Turniej gdański liczy się już na nowy sezon?

Zapisane

Nowy

  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 1689
  • С.Т.А.Л.К.Е.Р.
    • Zobacz profil
Odp: PROJEKT REGULAMINU LIGI 2019-2020
« Odpowiedź #14 dnia: Grudnia 08, 2019, 08:19:19 pm »

Pozostajemy na forum i tu większość informacji powinna trafiać oraz różnego rodzaju dyskusje/spory ze względu na to że forum VtESa służy też jako archiwum/kronika historyczna gdzie można wyszukać czy dany temat nie był już kiedyś obgadywany. FB ze swoją funkcjonalnością się do tego nie nadaje, chaotyczność i kiepskie możliwości wyciągania starych wątków.
FB zostawiłbym jako platformę informacyjną po prostu i do ewentualnej dyskusji od dupie Maryny (tzw. ash heap na forum).
Czyli jak ktoś ma coś konkretnego do dyskusji zakłada wątek na forum i wrzuca odnośnik na FB do forum i tu dyskutujemy o tym. :)

Turnieje powinny być ogłaszane z powrotem tak jak było to robione w sumie przeze mnie w 2015, w sumie to działało. Czyli zakładamy wątek o turnieju na forum i tworzymy event na FB z odnośnikiem do forum. teraz jest o tyle łatwiej że mamy grupę VtES.pl na FB. Tu jest odnośnik do turnieju w Hajnówce z 2015 roku dla przykładu. -> https://www.facebook.com/events/495173093981045/

Przydałby by się też powrót aktywnej moderacji na forum co by ułatwiło przyjmowanie zgłoszeń nowy osób na forum. Ja jestem ograniczony tylko do wątku z turniejami. Przydałoby się też małe odchwaszczenie forum, szczególnie z loginów bez żadnej aktywności.

Myśląc ośrodki mamy na myśli miasta gdzie jest zwarta i zgrana grupa ludzi grających we VtESa aktywnie. Przeważnie jest wtedy wyznaczony Prince, Archbishop lub samozwańczy Baron danego miasta.

Turniej w Gdańsku będzie liczony do rankingu za 2020 rok.

Zapisane
"Dobrej Zony wszystkim i co by nam nie chorować".
Strony: [1] 2 3 ... 7