Polskie Forum VTES

Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Strony: 1 ... 4 5 [6] 7

Autor Wątek: PROJEKT REGULAMINU LIGI 2019-2020  (Przeczytany 13175 razy)

warGrim

  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 5321
  • Ponury okurwieniec...
    • Zobacz profil
Odp: PROJEKT REGULAMINU LIGI 2019-2020
« Odpowiedź #75 dnia: Grudnia 11, 2019, 02:48:41 pm »

Czepiacie się paraolimpiady a musicie pamiętać o zachęcaniu tych co dopiero zaczynaja bo to ważne aby mieć z kim grać później 😉 Ja to traktuje jako inwestycje. Poza tym nie wiem na co staremu wyjadaczowi taki First Blood natomiast dla nowego gracza z ograniczonymi zasobami kart na turnieju gdzie nie gra się proxami jest to motywacja do podnoszenie swojego skilla. Reasumując tak jak napisał Dude - nagrody są symboliczne.

ten argument jest OK, natomiast jak czytam, ze ktos chce dawac nagrode ligowa dla paraolimpijczykow to juz nie bardz oto do mnie przemawia :)
« Ostatnia zmiana: Grudnia 11, 2019, 02:56:14 pm wysłana przez kazpex »
Zapisane
Every night and every morn
Some to misery are born.
Every morn and every night
Some are born to sweet delight.
Some are born to sweet delight,
Some are born to endless night.

Doman666

  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 66
    • Zobacz profil
Odp: PROJEKT REGULAMINU LIGI 2019-2020
« Odpowiedź #76 dnia: Grudnia 11, 2019, 03:02:14 pm »

Hej

jaki jest argument, żeby odchodzi od Rating Pointsów? Gdzie leżą słabsze strony liczeni punktów do ligi w ten sposób?;>
Jak zawsze działało to po co zmieniać
Zapisane

Dude

  • Global Moderator
  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 6261
  • (Former) Archbishop of Warsaw
    • Zobacz profil
Odp: PROJEKT REGULAMINU LIGI 2019-2020
« Odpowiedź #77 dnia: Grudnia 11, 2019, 03:03:52 pm »

Zico nikt się nie pruje o 5PLN, była przyjęta taka kwota i wszyscy się jej trzymali, nie widzę problemu żeby postulować większą (argumenty zresztą sam przytoczyłeś).
Z paraolimpiadą jest też tak, że dla nowych graczy to jest dodatkowa radocha - na turnieju w wawie było pięciu nowych z mojej playgrupy i bawili się świetnie. To zawsze jest dodatkowa wartość, szczególnie jak jedziesz poza swoje miasto a wiesz, że jesteś nowy i raczej nic nie ugrasz :)

Co do Gdańska to myślałem bardziej żeby jakiś melanż ukręcić dzień przed, jak za starych dobrych czasów :)
Zapisane
"It is no measure of health to be adjusted to a profoundly sick society" - Jiddu Krishnamurti

Retired

alek

  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 4732
    • Zobacz profil
Odp: PROJEKT REGULAMINU LIGI 2019-2020
« Odpowiedź #78 dnia: Grudnia 11, 2019, 03:31:53 pm »

Hej

jaki jest argument, żeby odchodzi od Rating Pointsów? Gdzie leżą słabsze strony liczeni punktów do ligi w ten sposób?;>
Jak zawsze działało to po co zmieniać

popieram, paru ostatnich odsłon ligi nie śledziłem, ale kiedyś były RTP i przez parę lat nie było z tym żadnych problemów.
Zapisane

behemoth

  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 288
    • Zobacz profil
Odp: PROJEKT REGULAMINU LIGI 2019-2020
« Odpowiedź #79 dnia: Grudnia 11, 2019, 03:50:56 pm »

dokładnie, popieram działa od wielu lat, bez sensu wymyślać teraz nowy system punktacji
Zapisane

Nowy

  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 1689
  • С.Т.А.Л.К.Е.Р.
    • Zobacz profil
Odp: PROJEKT REGULAMINU LIGI 2019-2020
« Odpowiedź #80 dnia: Grudnia 11, 2019, 03:58:51 pm »

Hej

jaki jest argument, żeby odchodzi od Rating Pointsów? Gdzie leżą słabsze strony liczeni punktów do ligi w ten sposób?;>
Jak zawsze działało to po co zmieniać

popieram, paru ostatnich odsłon ligi nie śledziłem, ale kiedyś były RTP i przez parę lat nie było z tym żadnych problemów.

Z liczeniem ich raczej problemu nie ma, ale przez użycie mnożników w danych turniejach dochodzi do wielkiego zwiększenia punktów dla zwycięzcy takiego turnieju co jest zresztą widoczne na zestawieniach, które Santh prowadził. Na szybko to widać w roku 2016 gdzie były dwa turnieje, nazwijmy to "Premium" i jeden zwykły gdzie jego zwycięzca nie był za bardzo w stanie dogonić czołówki z listy. Poza tym suma punktów ligowych jest tylko brana z twoich 6 najwyżej punktowanych występów na turniejach a nie ze wszystkich twoich wyjazdów.

To co ja zaproponowałem ma zmienić sposób naliczania punktów, gdzie będą brane wszystkie turnieje pod uwagę do finałowej punktacji. Ma to też promować i zachęcać do wyjazdów do innych miast zamiast kisić się we własnym sosie.

Ogólnie jak wszystkim będzie odpowiadać liczenie punktów wg Rating Points to nie ma problemu. Ja mogę w razie czego z boku liczyć wg tego co przygotowałem po wpisie WarGrima jako nieoficjalny ranking i na koniec ogłosić jak to wyszło wg tego schematu.;-)
Zapisane
"Dobrej Zony wszystkim i co by nam nie chorować".

warGrim

  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 5321
  • Ponury okurwieniec...
    • Zobacz profil
Odp: PROJEKT REGULAMINU LIGI 2019-2020
« Odpowiedź #81 dnia: Grudnia 11, 2019, 03:59:50 pm »

Zico nikt się nie pruje o 5PLN, była przyjęta taka kwota i wszyscy się jej trzymali, nie widzę problemu żeby postulować większą (argumenty zresztą sam przytoczyłeś).
Z paraolimpiadą jest też tak, że dla nowych graczy to jest dodatkowa radocha - na turnieju w wawie było pięciu nowych z mojej playgrupy i bawili się świetnie. To zawsze jest dodatkowa wartość, szczególnie jak jedziesz poza swoje miasto a wiesz, że jesteś nowy i raczej nic nie ugrasz :)

Co do Gdańska to myślałem bardziej żeby jakiś melanż ukręcić dzień przed, jak za starych dobrych czasów :)

Z melanzem bedzie ciezko z mojej strony. Ja pewnie bede jechal w piatek wieczorem do Gdanska ale bede z moim mlodym bo to moj ostatni weekend przed feriami -   zadnego wielkiego chlania niestety nie bede mogl uskutecznic. Na turnieju pewnie tez bede z juniorem. Mam jednak nadzieje, ze na kolejnym turnieju uda sie ogarnac jakos dobra bibe :D.
Zapisane
Every night and every morn
Some to misery are born.
Every morn and every night
Some are born to sweet delight.
Some are born to sweet delight,
Some are born to endless night.

warGrim

  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 5321
  • Ponury okurwieniec...
    • Zobacz profil
Odp: PROJEKT REGULAMINU LIGI 2019-2020
« Odpowiedź #82 dnia: Grudnia 11, 2019, 04:05:41 pm »

Hej

jaki jest argument, żeby odchodzi od Rating Pointsów? Gdzie leżą słabsze strony liczeni punktów do ligi w ten sposób?;>
Jak zawsze działało to po co zmieniać

popieram, paru ostatnich odsłon ligi nie śledziłem, ale kiedyś były RTP i przez parę lat nie było z tym żadnych problemów.

Z liczeniem ich raczej problemu nie ma, ale przez użycie mnożników w danych turniejach dochodzi do wielkiego zwiększenia punktów dla zwycięzcy takiego turnieju co jest zresztą widoczne na zestawieniach, które Santh prowadził. Na szybko to widać w roku 2016 gdzie były dwa turnieje, nazwijmy to "Premium" i jeden zwykły gdzie jego zwycięzca nie był za bardzo w stanie dogonić czołówki z listy. Poza tym suma punktów ligowych jest tylko brana z twoich 6 najwyżej punktowanych występów na turniejach a nie ze wszystkich twoich wyjazdów.

To co ja zaproponowałem ma zmienić sposób naliczania punktów, gdzie będą brane wszystkie turnieje pod uwagę do finałowej punktacji. Ma to też promować i zachęcać do wyjazdów do innych miast zamiast kisić się we własnym sosie.

Ogólnie jak wszystkim będzie odpowiadać liczenie punktów wg Rating Points to nie ma problemu. Ja mogę w razie czego z boku liczyć wg tego co przygotowałem po wpisie WarGrima jako nieoficjalny ranking i na koniec ogłosić jak to wyszło wg tego schematu.;-)

Limit 6 turniejow do rankingu byl wprowadzany po to, zeby nie premiowac tych, ktorzy mogli pojechac na 12 turniejow w roku, ale tych, ktorzy dobrze grali.
niestety nikt we VTESa nie gra zawodowo, dlatego pojawienie sie na kilkunastu turniejach w roku to dla znakomitej wiekszosc niemozliwosc.
Wedlug mnie 6 najlepszych turniejow jest OK. Jak ktos jezdzi wiecej to ma wtedy mozliwosc "poprawienia" wyniku. Jak ktos jezdzi mniej a gra naprawde dobrze - nadal moze wygrac Lige :).

Co do turniejow Premium - ECQ, MPki i Final Ligi mialy miec wiekszy prestiz i zachecic do pojawienia sie wiekszej ilosci graczy, dlatego tez RTP bylo wiecej.
IMO to bylo bardz dobre rozwiazanie.

jak dla mnie to mozna zrobic MPki i ECQ jako osobne eventy, ktore nie licza sie do Ligi - wtedy problem zniknie.
Pozostale turnieje t o"standardowe" eventy, ktore nie maja zwiekszonego mnoznika RTP. I problem z glowy.
Tylko czy wtedy nie spadnie prestiz ECQ i MPkow ?

Zapisane
Every night and every morn
Some to misery are born.
Every morn and every night
Some are born to sweet delight.
Some are born to sweet delight,
Some are born to endless night.

klisza

  • Global Moderator
  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 566
    • Zobacz profil
Odp: PROJEKT REGULAMINU LIGI 2019-2020
« Odpowiedź #83 dnia: Grudnia 11, 2019, 04:32:01 pm »

To ja też się odezwę a co mi szkodzi :alien:
w 2020 roku ranking powinien być liczony "po staremu" czyli tak jak liczy VEKN bo wczytując się w dyskusję mam wrażenie że 3/4 ludzi nie wie jak się go liczy. Przypomnę więc:

5 pkt - udział w turnieju
4 pkt - VP (2 za 0,5 VP)
8 pkt - GW
30 pkt - finalista
90 pkt - zwycięzca

punkty dla finalistów i zwycięzcy mają dodatkowy logarytm ze względu na liczbę uczestników
w związku z czym finaliści dużych turniejów dostają więcej punktów niż Ci z małych co jest logiczne.
Nie pamiętam jaki był logarytmiczny "default" dla liczby graczy - powyżej tej liczby Archon dodawał punkty finalistom(do tych 30 lub 90), poniżej odejmował.

Dodatkowo w naszej lidzie 3 największe(najważniejsze) eventy miały mnożnik 1,25 (ECQ, MP, Finał Ligi) co było gdzie kiedyś sensownie umotywowane
i nie chce mi się powtarzać chyba że ktoś będzie nalegał. Podobno mnożnik jest  już zaimplementowany w Archonie - nie sprawdzałem.

Ranking za 2019 został policzony wg beznadziejnych kryteriów to fakt. To tak jakby wyłonić mistrza piłki nożnej biorąc pod uwagę różnicę bramek. Mleko się rozlało winny się przyznał, posypał głowę popiołem, zaproponował Salomonowe rozwiązanie więc cytując klasyka na c..j drążyć ?

Przyznaję że biorąc pod uwagę mój udział w 4 turniejach w ciągu roku miałem ranking w dupie więc nawet na niego nie spojrzałem w przeciwnym wypadku dałbym znać od razu że jest kicha.
Zapisane

Nowy

  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 1689
  • С.Т.А.Л.К.Е.Р.
    • Zobacz profil
Odp: PROJEKT REGULAMINU LIGI 2019-2020
« Odpowiedź #84 dnia: Grudnia 11, 2019, 05:19:51 pm »

Według mnie turnieje Premium powinny dostać max 10% bonusu do finałowej punktacji aby punktacja za taki turniej nie poszybowała pod niebiosa. Jeśli pozostajemy przy liczeniu 6 najlepszych wyników danego gracza to nie ma przeciwwskazań aby każde miasto było ograniczone do 2 turniejów, utrzymujemy tylko zasady że turniej powinien mieć 3 rundy + finał, limit czasowy rundy 2h, liczba graczy 8+ (chyba że ktoś chce więcej, 11 osób na turnieju to wtopa).

Turniej zgłasza na stronie VEKN Prince, Archbishop, Baron danej miejscowości. Jeśli nie ma takowego to prosimy o pomoc Princa sąsiada aby nas wyręczył/wspomógł.

Termin turnieju najlepiej jakby był zgłoszony na forum z wyprzedzeniem tak aby go było można wpisać do kalendarza. Można tez założyć po prostu event na FB i ktoś z moderatorów dopisze go do kalendarza.

Wpisowe jeśli takowe jest przewidziane powinien ustalić z góry organizator turnieju i powinno być odpowiednio wysokie / mieć wartość tak aby nie musiał dopłacać do tego interesu. Przy regularnych turniejach robionych w knajpach czy gdzie bądź gdzie liczymy na dużą frekwencję powinna być pobrana opłata na ligę w wysokość 10,00 PLN.
Turniej gdzie jest zrobiony u kogoś na kwadracie (domówka), bez nagród/wejściówki (alko się nie liczy) o brudne kalesony orga/gospodarza aby opłata na fundusz ligi wynosiła symboliczne 5,00 PLN.
Jeśli chodzi o wejściówkę/wstęp na turniej to byłbym za zwiększeniem pułapu opłaty na 40,00-60,00 PLN.
Odnośnie ostatniego turnieju w roku kalendarzowym to uważam że to powinien być turniej otwarcia nowego sezonu ligowego a nie zamknięcie bieżącego. Liga powinna zostać roztrzygnięta na przedostatnim turnieju w roku kalendarzowym, a nagrody wręczone na ostatnim po zamknięciu rankingu i wyłonieniu zwycięzcy Ligi i innych laureatów nagród związanych z wyczynami w roku ligowym.

Jeśli chcemy mieć ranking ligowy + nagrody to trzeba się na niego wspólnie złożyć.
Można przeprowadzić ankietę czy Liga jest nam potrzebna czy wystarczą same turnieje po prostu. Zrobi się to w sposób demokratyczny, większość zwycięża a reszta na to przystaje lub odchodzi niezadowolona.
« Ostatnia zmiana: Grudnia 11, 2019, 05:22:01 pm wysłana przez Nowy »
Zapisane
"Dobrej Zony wszystkim i co by nam nie chorować".

izi

  • Global Moderator
  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 495
    • Zobacz profil
Odp: PROJEKT REGULAMINU LIGI 2019-2020
« Odpowiedź #85 dnia: Grudnia 11, 2019, 06:17:30 pm »

Ło, co to wyszło z torporów  :shock:
Zapisane

Kuba

  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 1005
    • Zobacz profil
Odp: PROJEKT REGULAMINU LIGI 2019-2020
« Odpowiedź #86 dnia: Grudnia 11, 2019, 06:52:31 pm »

A propos kosztów turnieju - parę lat temu, kiedy knajpa wymagała jakiejs ustalinej kwoty za rezerwację, niezaleznej od liczby osob, przyjalem pewna nadwyzke i tak ustalilem wpisowe, a kiedy turniej faktycznie sie zaczal i frekwencja dopisała, przeliczyłem jeszcze raz na szybko budżet i każdy dostał chyba 8 ziko zwrotu.
Zapisane

Dude

  • Global Moderator
  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 6261
  • (Former) Archbishop of Warsaw
    • Zobacz profil
Odp: PROJEKT REGULAMINU LIGI 2019-2020
« Odpowiedź #87 dnia: Grudnia 11, 2019, 10:05:10 pm »

W temacie zasad dalej - jedyny "premiowany" turniej w tej chwili to mogą być Mistrzostwa Polski. ECQ już nie ma (zmieniły się zasady, generalnie na day 1 każdy może przyjechać), zostaje jeszcze Grand Prix, które jest rotacyjne (w przyszłym roku nie u nas) i które jest międzynarodowym turniejem, więc do ligi i tak bym go nie włączał. Dlatego zastanawiam się czy ten premiowany przelicznik ma w ogóle sens w obecnej sytuacji. Mistrzostwa Polski to turniej który w założeniu powinien być najbardziej prestiżowym w roku, więc to też osobny temat, raczej bym to rozdzielił.

Mam ogromny problem z liczeniem punktów z 6 turniejów. W sumie cała dyskusja na ten temat zaczęła się na FB, więc przeklejam moją odpowiedź w całości:
(/quote)
Piękne.
A teraz spójrzmy na to z innej strony.
W tym roku odbyło się 14 turniejów (z Pszczyną), w lidze "wzięło udział" 88 osób. 47 z nich było na więcej niż jednym turnieju. Z tych z kolei 32 było na więcej niż dwóch, a 20 na więcej niż trzech. Możemy więc przyjąć założenie, że aktywnych uczestników (czyli takich, którym będzie chciało się od czasu do czasu pojechać do innego miasta żeby pograć w karty) mamy właśnie tylu - 20 osób. Z tej dwudziestki sześć osób było na więcej niż sześciu turniejach.

Nie widzę też nigdzie statystyki dotyczącej ilości graczy per turniej (pewnie jakby mi się bardzo chciało i podłubałbym w forum, to bym się dowiedział), niemniej jednak możemy chyba przyjąć założenie, że turniejów na więcej niż 20 osób było jakieś trzy do pięciu.

Dotychczas ligę rozegrano właściwie na zachodzie i południu, z wyjątkiem Warszawy.

@ zasady
5 PLN na nagrody, których zdecydowana większość graczy nie zobaczy na oczy. Liga promuje frekwencję oraz do pewnego stopnia wyniki (bo w aktualnym stanie zliczania TP nie doceniamy w ogóle że np. ktoś był w finałach, albo jakiej rangi turnieje zaliczył zdobywając jakiekolwiek punkty). Te 5 PLN bierzemy w tej chwili "z automatu" jako wpisowe za turniej. Akurat jestem po organizacji turnieju, do którego dopłacałem (świadomie, żeby nie było że mam z tym problem) i 5 PLN od łebka to jest kawałek budżetu na nagrody dla ludzi, którzy przyszli (jest to w moim przypadku koszt bardzo przyzwoitego pucharu, Izi świadkiem :) ).
Głosowanie - czyli jak nie byłem u ciebie na turnieju, to na luzaku mogę głosować że ten turniej mi się nie podobał i mój głos się liczy?

@ punkty
Spoko, sześciu osobom zrobi to różnicę, pewnie warto ich spytać co o tym sądzą.

@ nagrody
Po pierwsze jest ich za mało, po drugie w ogóle nie doceniamy deckbuildingu, który akurat w tej grze jest fundamentalny (netdecka każdy może zrobić w dowolnym momencie, pozostaje jeszcze kwestia pilotażu, ale tu też bywają różne bariery wejścia). Po trzecie wreszcie, są osiągalne dla bardzo wąskiego grona ludzi. To tak na początek.

Pytania:
- dla kogo jest liga?
- co konkretnie ma promować?
- co mają z tego lokalni gracze?
- dlaczego jako organizator mam płacić pieniądze na ligę kosztem nagród dla uczestników mojego turnieju?
- co zrobisz, jak zacznę organizować lokalne turnieje na 10 osób raz na miesiąc? :)
(/quote)

Część z powyższych już się wstępnie wyklarowała (ale przekleiłem całość prewencyjnie, żeby nie było że sam siebie cenzuruję :) ), jednak problem dalej pozostaje. Na dziś robimy zabawę dla bardzo wąskiego grona osób. Ponownie - w mojej opinii zamieszanie z rankingiem dowodzi niskiego zainteresowania tegoroczną ligą. Ludzie jeździli na turnieje żeby pograć, a liga była czymś w tle, co mało kogo interesowało (część graczy nawet nie wiedziała, że jakaś liga w ogóle jest, nie ściemniam, były o to pytania do mnie na FB).

Nie jestem przeciwnikiem ligi w ogóle, tylko uważam, że warto by było zmienić formułę. Padła propozycja z mojej strony żeby zrobić to na zasadzie polskiego Grand Prix (to cytat z Nowego który pomysł podchwycił) - 8 turniejów, punkty liczone z 4, turnieje tak rozlokowane, żeby różne grupy z PL mogły w miarę równo partycypować. Czyli Silesia by Night przeniesiona na skalę krajową. Cel nadrzędny to wypłaszczenie krzywej - czyli żeby więcej osób jednostkowo brało udział w turnieju, oraz żeby rywalizacja ligowa była bardziej wyrównana (a nie tak jak w tym roku, dwa topy, sześciu się w ogóle łapie, a potem przepaść).
Nic nie stoi na przeszkodzie żeby po roku formułę zmodyfikować jeśli się nie sprawdzi.

Reasumując, mamy mniej więcej miesiąc żeby osiągnąć jakiś konsensus w tej sprawie. Przed turniejem w Gdańsku sprawa powinna być ustalona i zamknięta.
Zapisane
"It is no measure of health to be adjusted to a profoundly sick society" - Jiddu Krishnamurti

Retired

Kuba

  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 1005
    • Zobacz profil
Odp: PROJEKT REGULAMINU LIGI 2019-2020
« Odpowiedź #88 dnia: Grudnia 11, 2019, 11:17:25 pm »

I fully support this message:)
Zapisane

kazpex

  • Global Moderator
  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 736
    • Zobacz profil
Odp: PROJEKT REGULAMINU LIGI 2019-2020
« Odpowiedź #89 dnia: Grudnia 12, 2019, 08:49:14 am »

Odnośnie alternatywy dla forum (pisał już o tym Łukasz ale przypomnę bo warto i osobiście popieram ten pomysł) - tutaj można sobie zobaczyć platformę, której używamy przy rozgrywkach na lackeyu - https://www.vtes-hook.com/
Uważam, że się lepiej nadaje do tego typu rzeczy niż stare forum, na którym de facto można zrobić przekierowanie.
« Ostatnia zmiana: Grudnia 12, 2019, 10:29:47 am wysłana przez kazpex »
Zapisane
Strony: 1 ... 4 5 [6] 7