Polskie Forum VTES

Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Autor Wątek: Liga 2020 - propozycja  (Przeczytany 3479 razy)

Dude

  • Global Moderator
  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 6261
  • (Former) Archbishop of Warsaw
    • Zobacz profil
Liga 2020 - propozycja
« dnia: Grudnia 18, 2019, 02:50:00 pm »

Zalegam z postem, więc się poprawiam.
Poniżej propozycja formuły ligi na rok 2020. Jest to połączenie pomysłu, o którym wspominałem wcześniej, rozwinięte o dodatkowe pomysły sugerowane w dyskusji, które uznałem za udane.

Zasady ogólne.
1. Ranking ligi - liczony wg starych ustaleń (z poprzednich edycji ligi, poza 2019).
2. W sezonie każdy uczestnik otrzymuje sumę najwyższych wyników z czterech turniejów (pięciu przy 10 turniejach).
3. Do miana turnieju ligowego kwalifikuje się turniej w formacie 3R + F o ilości uczestników minimum 15 osób. Jeśli okaże się, że turniej ogłoszony jako ligowy nie spełnił tych wymogów (frekwencja nie dopisała), "slot" turnieju ligowego przechodzi na kolejny organizowany turniej.
4. W sezonie odbywa się stała liczba turniejów - sugerowane 8, nie więcej niż 10 (do przedyskutowania).
5. Turnieje ligowe są planowane i wpisywane w publicznie dostępny kalendarz z dwumiesięcznym wyprzedzeniem. Preferowane planowanie kalendarza powinno w miarę możliwości zawierać turnieje ligowe z różnych, odległych regionów kraju, przeplatające się (czyli skoro mamy Gdańsk w styczniu, to w lutym powinniśmy mieć coś na południu / wschodzie / zachodzie, potem w marcu jest Lublin itp. itd.). Turnieje są ogłaszane na forum VTES oraz na grupie FB VTES.pl.
6. Turnieje ligowe podlegają zasadom standardu turniejów (patrz poniżej).
7. Organizator turnieju ma obowiązek zgłosić turniej na VEKN i przesłać wyniki do akceptacji w wymaganym terminie (8 dni) oraz opublikować wyniki na forum. Brak spełnienia tego wymogu oznacza dyskwalifikację turnieju z ligi i nieuwzględnienie wyników turnieju w rankingu.
8. Organizator turnieju pobiera od każdego uczestnika składkę na ligę w wysokości 10 PLN (do dyskusji, może być i więcej) oraz przesyła ją do koordynatora ligi w terminie do 10 dni po zakończeniu turnieju. Brak przesłania środków dyskwalifikuje turniej z rankingu ligowego.
9. Ranking ligi jest na bieżąco aktualizowany i publikowany do 10 dni po zakończeniu danego turnieju.
10. Podczas turniejów ligowych obowiązują wszystkie zasady VEKN dotyczące fair play, zachowania oraz proksów. Proksy kart są dopuszczalne jeśli tak ogłosi organizator turnieju ligowego.

Uzasadnienie:
Dyskusja w szczegółach znajduje się tutaj - http://vtes.pl/forum/index.php?topic=4804.0
Zamysł za takim formatem jest następujący - uważam, że wpisywanie każdego turnieju jako ligowy (co de facto mamy teraz) jest błędem. Turnieje ligowe powinny mieć wyższą rangę, być planowane z wyprzedzeniem i umożliwiać wyrównaną rywalizację - stąd kwestia ogłaszania z wyprzedzeniem i ilość uczestników. Ponadto statystyki z obecnej edycji ligi pokazują, że liczenie 6 najlepszych wyników oznacza ledwie kilka osób w topach i dość mało ciekawą rywalizację. Odpowiednie planowanie i rozmieszczenie turniejów w Polsce powinno też wpłynąć na partycypację uczestników z innych regionów.

Turnieje ligowe w mojej opinii powinny odbywać się w formule "Grand Prix Polski", w kontrze do koncepcji "każdy turniej w tym roku jest ligowy".

W kwestii minimum 15 osób - ponownie, turniej ligowy ma być wydarzeniem z pewną renomą, więc nie robimy zbiórki na działce (chyba że jest to biba typu Bodek Days, ale to inna rozmowa, poza tym tam będzie 15 osób :) ) albo u kolegi w mieszkaniu, tylko regularny turniej z oprawą mu należną.

Ranking wypracowany lata temu działa i nie ma co w nim dłubać. Proponuję wyłączyć z ligi Mistrzostwa Polski (i zrobić z tego osobną imprezę z nagrodami i przytupem, ogłaszaną międzynarodowo) a jako jedyny turniej premiowany w rankingu (przelicznik 1,25) zostawić Finał Ligi, czyli ostatni turniej ligowy w roku. Takie rozwiązanie powinno sprawić, że emocje będą do końca, a nie zgasną po paru turniejach.

W kwestii kasy i dyskwalifikacji turnieju - po rozmowie z Szewskim identyfikuję to jako problem, a nikt nie będzie za nikim biegał i skamlał o pieniądz, to w gestii organizatora leży dochowanie formalności. Jak nie zapłaci to mu przepadnie. Stawka może być większa, jak było to argumentowane w innym wątku, może być i 50 zł na wjazd na turniej, jak ktoś jedzie pół Polski to i tak nie robi to większej różnicy. Niemniej jednak obowiązującą stawkę trzeba ustalić z góry i się jej trzymać.

Standard turnieju ligowego
1. Turniej odbywa się w lokalu umożliwiającym swobodne przeprowadzenie gier w sprzyjającej atmosferze.
2. Całość turnieju odbywa się w jednym miejscu (bez finałów na kwadracie).
3. Organizator turnieju jest zobowiązany dostarczyć precyzyjny i przejrzysty opis dotarcia do lokalu oraz stanowić punkt komunikacyjny dla przyjeżdżających uczestników.

Uzasadnienie:
Dość ogólne stwierdzenia, chodzi o to, żebyśmy nie grali w błocie, na mrozie czy w zgiełku, co w przeszłości się zdarzało. Oczywiście fackupy chodzą po ludziach i czasami występują sytuacje nieplanowane (np. lokal nas wykołował na ustaleniach, o czym dowiadujemy się w dniu turnieju), niemniej jednak powinniśmy dążyć do zapewnienia adekwatnej jakości przedsięwzięcia, pod rygorem odebrania "przywileju" organizowania turniejów ligowych w przyszłości (decyzją koordynatora).

Nagrody.
1. Pierwsze trzy miejsca w rankingu ligowym.
2. Najlepszy deck autorski (deckbuilding).
3. Gracz który poczynił największe postępy.
4. Gracz który najwięcej podróżował w sezonie ligowym / odwiedził największą ilość turniejów.
5. Najsympatyczniejszy ziomek (gracz, z którym zawsze gra się z bananem na twarzy i jest to zawsze czysta przyjemność).
6. Najlepsze miasto (top 3 graczy z najwyższymi wynikami reprezentujący daną playgrupę).
7. Najlepszy organizator turnieju ligowego.
8. Nagrody uznaniowe w danym sezonie (przykładowo, w tym roku można było nagrodzić najmłodszego gracza za to jak ogarniał grę - mieliśmy na turnieju trzynastolatka, który grał ze starymi koniami i nie odstawał pod kątem zrozumienia mechaniki i znajomości kart, warto takie rzeczy wyróżniać; mieliśmy też pierwszą zwyciężczynię turnieju, można to także nagradzać).
9. Inne (tabletalking, gracz który nie łamie deali, coś jeszcze co nam przyjdzie do głowy).

Uzasadnienie:
Generalnie chodzi o to, żeby nagród było więcej, nie każda musi być pucharem po stówce (można porobić kubki, plakietki i inne duperele, też cieszą, puchar na wypasie zarezerwujmy dla zwycięzcy ligi, orga, gracza o największym postępie i deckbuilding).
Poza tym uważam, że nagradzanie za wynik wyłącznie zwycięzcy jest słabe - kilka razy było tak, że zwycięzca był znany na kilka turniejów przed końcem ligi i w efekcie wszyscy mieli w poważaniu ranking, podczas gdy drugie i trzecie miejsce w lidze to nadal świetny wynik, nie zauważony przez nikogo.
W kwestii nagród "uznaniowych" (org, deckbuilding, najfajniejszy ziomek itp) powinno być głosowanie (najlepiej w formie ankiety pod koniec ligi). Deckbuilding można nagradzać również poprzez nominację, warunkiem jest iż jest to deck autorski (nowe podejście, gruntowna zmiana starej koncepcji itp.) który coś osiągnął (minimum finał turnieju). Na pewno nie będzie tak, że ktoś wygra bo koordynator pokazał palcem.

Jeśli zwycięzcy w danej kategorii uznaniowej nie da się wyłonić, to albo rezygnujemy z danej nagrody w sezonie, albo (w przypadku np. dwóch identycznych wyników) dajemy nagrody dwóm osobom.

Ogólnie z nagrodami jest tak, że - poza głównymi, czyli czysty wynik w lidze - powinny być osiągalne i niekoniecznie muszą być kosztowne, zgodnie z pryncypiami gamifikacji.

Uwagi końcowe.
Jest to pomysł do dyskusji, do czego oczywiście zachęcam. Zakładam, że formuła może ewoluować.
Jestem skłonny podjąć się organizacji ligi w kolejnym sezonie, jeśli przedstawiony pomysł spotka się z akceptacją.

Zapisane
"It is no measure of health to be adjusted to a profoundly sick society" - Jiddu Krishnamurti

Retired

Panda

  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 808
    • Zobacz profil
Odp: Liga 2020 - propozycja
« Odpowiedź #1 dnia: Grudnia 18, 2019, 03:04:05 pm »

Propozycja nagrody nr 10 - największy terror na stole, gracz z największą ilością torpor punktów - wrzucenie wampira po combacie  torpor (spalenie wampira liczymy za dwa punkty). Kto chce liczy torpopr punkty po grze i zgłasza organizatorowi. Zbyt krejzi? ;)

A na serio. Generalnie nie mam zastrzeżeń. Finał, jednakowoż, albo razy dwa, albo proponuję nie ruszać. PRzy Twoich propozycjach i tak będą emocje bo liczymy najlepsze występy. To nie tak, że ktoś jebnął cztery razy z rzędu finał i siedzi na worach cały rok by potem wziąć statuetkę ;)

Proponuję wprowadzić również punkty karne, za przyzwoleniem kworum, jeśli złapiemy kogoś na oczywistym wałku lub w inny sposób pogwałci zasady fair play.

No i chciałbym by stworzono obowiązującą w Polsce zasadę play to win, ale to chyba nie ten wątek. Tak? Nie? Może.

Pozdr.
Zapisane

Doman666

  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 66
    • Zobacz profil
Odp: Liga 2020 - propozycja
« Odpowiedź #2 dnia: Grudnia 18, 2019, 03:12:01 pm »

10 imprez i 5 najlepszych okej

turniej: 3R + F i min 15 osób okej

wyłączenie mistrzostw polski z rankingu okej, aktualnie to trochę pomieszane, to tak jakby np. w piłce nożnej mieszać puchar ligi i mistrzostwo polski w jednym zestawieniu

nagrody, nie wiem czy nie za dużo kategorii





Zapisane

Dude

  • Global Moderator
  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 6261
  • (Former) Archbishop of Warsaw
    • Zobacz profil
Odp: Liga 2020 - propozycja
« Odpowiedź #3 dnia: Grudnia 18, 2019, 04:03:22 pm »

@Panda - nagroda za siarczysty łomot ok, czemu nie :) tylko żebyś potem nie płakał jak tłum zacznie cisnąć tupdogami (Nowy to wyjątek, nie reguła :D ).
Tego typu nagrody można dawać po obserwacji sceny w ciągu roku. Kiedyś mieliśmy nagrody typu "most game wins", "most table sweeps" itp., efekt był taki, że lądowały z reguły u jednej osoby (w 2013 zgarnąłem obie z wymienionych + deckbuilding).

Od wałków masz zasady vekn-a, co ci dadzą punkty karne i jak je będziesz egzekwował? Minusy do rankingu? Jakoś tego nie widzę. Jak wałujesz i nie dociera warning to masz DQ, po sprawie.

Zasada play to win jest egzekwowana, jeśli ktoś gra niezgodnie z nią to pozostaje to tematem sędziego na turnieju. Z ciekawostek - ostatnio VEKN dopuścił oficjalnie możliwość umówienia się na remis jak zostajemy we dwóch.

@Doman - odnośnie MP, na piłce to ja się akurat nie znam i nie zamierzam, ale z tego co wiem są różne turnieje (chociaż chyba wspólny ranking).
Z nagrodami to też jest kwestia budżetu (stąd postulat zwiększenia składki).
Zapisane
"It is no measure of health to be adjusted to a profoundly sick society" - Jiddu Krishnamurti

Retired

Nowy

  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 1689
  • С.Т.А.Л.К.Е.Р.
    • Zobacz profil
Odp: Liga 2020 - propozycja
« Odpowiedź #4 dnia: Grudnia 18, 2019, 07:15:54 pm »

Je się tylko nie zgodzę z mnożnikiem za turniej finałowy. Skoro mamy kryteria podane co jest uznawane za turniej ligowy to nie powinno być odstępstwa co do punktacji, czyli wszystkie turnieje uznane za takowe powinny być liczone wg RtP. Jeśli chcemy przy tym pozostać to ja postuluję o zmniejszenie modyfikatora z 1.25 na 1.10.

Z nagród można by dodać z powrotem "Pożeracza stołów" czyli za table sweep. :wink:
Rozdzielenie eMPeków i Ligi od siebie też jest fajnym pomysłem bo wtedy mamy Mistrza Polski (eMPeki) oraz Puchar Polski za ligę.

Odnośnie całości zasad wszystko ma ręce oraz nogi i ja to Akceptuję. :)
Zapisane
"Dobrej Zony wszystkim i co by nam nie chorować".

Dude

  • Global Moderator
  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 6261
  • (Former) Archbishop of Warsaw
    • Zobacz profil
Odp: Liga 2020 - propozycja
« Odpowiedź #5 dnia: Grudnia 18, 2019, 07:49:53 pm »

Ja bym dla świętego spokoju w rankingu na razie nie dłubał :) Ostatni turniej zawsze był liczony lepiej i ma to sens, szansa na "ostatni zryw" i zawalczenie o ranking oraz na większą frekwencję na turnieju.

Co do table sweeps to już taką nagrodę mieliśmy i wypadła. Niby może wrócić, ale jest zagrożenie (realne), że ta nagroda pójdzie do gracza, który i tak już coś dostanie.
Zapisane
"It is no measure of health to be adjusted to a profoundly sick society" - Jiddu Krishnamurti

Retired

Manit0u

  • Global Moderator
  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 1586
    • Zobacz profil
Odp: Liga 2020 - propozycja
« Odpowiedź #6 dnia: Grudnia 19, 2019, 04:47:36 pm »

Ja osobiście jestem przeciwny ustanawianiu nagród, które są pod specyficzny typ decku. Table sweeps sprzyja power/stealth bleedom, most torpor sprzyja deckom combatowym. Nie żeby było to coś strasznie złego ale w tym momencie nagrody te stają się nieosiągalne często dla ludzi, którzy np. nie lubią (lub nie umieją) grać tego typu archetypami.

Nie licząc nagród w stylu najmłodszy zawodnik, najbardziej zdrożony podróżnik itp. jestem za tym, aby pozostałe nagrody były niezależne od typu talii, jaką się gra a od skilla i osiągnięć gracza. Można pomyśleć np. nad Sad Winner Award, dla gracza, który był w największej ilości finałów ale najmniej ich wygrał :P
Zapisane
While these twittering teens, are sinking in screens and thinking in memes
They blink and this machine is pimping their dreams
I think it’s obscene, as sick as it seems
They don’t know what lyrical invincibility means
- Lowkey

klisza

  • Global Moderator
  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 566
    • Zobacz profil
Odp: Liga 2020 - propozycja
« Odpowiedź #7 dnia: Grudnia 19, 2019, 08:19:52 pm »

Zalegam z postem, więc się poprawiam.
Poniżej propozycja formuły ligi na rok 2020. Jest to połączenie pomysłu, o którym wspominałem wcześniej, rozwinięte o dodatkowe pomysły sugerowane w dyskusji, które uznałem za udane.

Zasady ogólne.
1. Ranking ligi - liczony wg starych ustaleń (z poprzednich edycji ligi, poza 2019).
2. W sezonie każdy uczestnik otrzymuje sumę najwyższych wyników z czterech turniejów (pięciu przy 10 turniejach).
3. Do miana turnieju ligowego kwalifikuje się turniej w formacie 3R + F o ilości uczestników minimum 15 osób. Jeśli okaże się, że turniej ogłoszony jako ligowy nie spełnił tych wymogów (frekwencja nie dopisała), "slot" turnieju ligowego przechodzi na kolejny organizowany turniej.
4. W sezonie odbywa się stała liczba turniejów - sugerowane 8, nie więcej niż 10 (do przedyskutowania).
5. Turnieje ligowe są planowane i wpisywane w publicznie dostępny kalendarz z dwumiesięcznym wyprzedzeniem. Preferowane planowanie kalendarza powinno w miarę możliwości zawierać turnieje ligowe z różnych, odległych regionów kraju, przeplatające się (czyli skoro mamy Gdańsk w styczniu, to w lutym powinniśmy mieć coś na południu / wschodzie / zachodzie, potem w marcu jest Lublin itp. itd.). Turnieje są ogłaszane na forum VTES oraz na grupie FB VTES.pl.
6. Turnieje ligowe podlegają zasadom standardu turniejów (patrz poniżej).
7. Organizator turnieju ma obowiązek zgłosić turniej na VEKN i przesłać wyniki do akceptacji w wymaganym terminie (8 dni) oraz opublikować wyniki na forum. Brak spełnienia tego wymogu oznacza dyskwalifikację turnieju z ligi i nieuwzględnienie wyników turnieju w rankingu.
8. Organizator turnieju pobiera od każdego uczestnika składkę na ligę w wysokości 10 PLN (do dyskusji, może być i więcej) oraz przesyła ją do koordynatora ligi w terminie do 10 dni po zakończeniu turnieju. Brak przesłania środków dyskwalifikuje turniej z rankingu ligowego.
9. Ranking ligi jest na bieżąco aktualizowany i publikowany do 10 dni po zakończeniu danego turnieju.
10. Podczas turniejów ligowych obowiązują wszystkie zasady VEKN dotyczące fair play, zachowania oraz proksów. Proksy kart są dopuszczalne jeśli tak ogłosi organizator turnieju ligowego.


Standard turnieju ligowego
1. Turniej odbywa się w lokalu umożliwiającym swobodne przeprowadzenie gier w sprzyjającej atmosferze.
2. Całość turnieju odbywa się w jednym miejscu (bez finałów na kwadracie).
3. Organizator turnieju jest zobowiązany dostarczyć precyzyjny i przejrzysty opis dotarcia do lokalu oraz stanowić punkt komunikacyjny dla przyjeżdżających uczestników.
Odniosę się kompleksowo:
Ad. 1 - Liczony wg VEKN  +1
Ad. 2 - 4 turnieje IMHO za mało ja bym był za 6 ostatecznie 5 ale to tylko jak będzie mało turniejów
Ad. 3 - Uważam że 15 to za za dużo. Jeżeli już chcemy podnieśc minimum (naprawdę limit 10 osób komuś przeszkadza? ) to jako rozsądne minimum przyjąłbym 3 stoły czyli 12 osób (nadal nie wiemy jaka jest mobilność turniejowa nowych graczy dla przykładu Finał Ligi - impreza z renomą i tradycją organizowana w podobnym terminie co roku zebrała "tylko" 20 osób gdzie w promieniu 100 km od Pszczyny jest liczna baza aktywnych graczy więc bym się tak nie zapędzał wysoko z limitem graczy.
Na turniej nieligowy 200 km od domu raczej nikt mnie nie wyciągnie (no może wyjątek dla Lublina zrobię). Najgorsza rzecz to jak pojadę przez pół Polski na turniej  by na miejscu się dowiedzieć że jest (14 lub 11 osób w zależności od wariantu) niesankcjonowany - to jest kicha.
Ad. 4 - ZA MAŁO!! dlaczego chcemy sztucznie ograniczać liczbę turniejów?
Ad. 5 - 2 miesięczne wyprzedzenie - no to pojechałeś strasznie do przodu :D. Ja bym dał max 1 miesiąc.
Ad. 6 - Do tego odniosę się niżej
Ad. 7 - Dlaczego aż 8 dni? Czy naprawdę musimy czekać na wyniki ponad tydzień w erze smarfonów i mobilnego netu? 3 dni max.
Ad. 8 - Znowu dlaczego tak długo aż 10? Nie masz apki mobilnej do przelewów i musisz na Pocztę chodzić?
Ad. 9 - Max 2 dni od otrzymania Archona przez opiekuna rankingu. Jeżeli będziemy się trzymać terminów które zaproponowałeś to ranking poznamy półtora tygodnia od eventu - w 2011 było szybciej niż to co proponujesz a mobilny net raczej był mniej popularny.
Ad. 10 - No comment

Standard:
1."co byśmy nie grali na mrozie i zgiełku co się niekiedy zdarzało" - pijesz pewnie do ECQ w Czewie. Jeżeli org jest w stanie załatwić knajpę na wyłączność jak Szewo w Pszczynie to super ale jest to unikalny przypadek. Najczęściej są zawsze jakieś osoby postronne w trakcie ostatniej rundy/finału więc org nie ma wpływu na zgiełk.
Przypomnij sobie finał Ligi w Wawie kilka lat temu (nie chce mi się szukać roku - wtedy co wygrał ligę Nike) gdzie wręczenie nagród odbywało się w zgiełku i ścisku bo mieliśmy do dyspozycji 1 stolik przy całej zawalonej knajpie (ale IPA była zacna)
2. Od kiedy gram (chyba jakieś 10 lecie w tym roku) na turnieju w którym brałem udział był tylko raz finał w innym miejscu - ECQ Bydgoszcz 2011 i finał był u Jabbasa w sklepie, więc pewnie pijesz do jakiś prehistorycznych przypadków.

3.  - no comment

Inne luźnie dygresje:

MP usunąć z Ligi - pomysł do dyskusji ma plusy i minusy

Wpisowe na Ligę - jak będzie dużo turniejów to nie trzeba podnosić wejściówki - kasa na nagrody będzie. Ale tutaj powinien się wypowiedzieć Szewo bo on chyba najlepiej stosunek wpływy/koszty.

Wpisowe 50 pln?to więcej niż koszty dojazdu i powrotu z Czewy na turniej w Lublinie w 3 osoby 1 autem. więc nie szalej.
« Ostatnia zmiana: Grudnia 19, 2019, 08:53:01 pm wysłana przez klisza »
Zapisane

Dude

  • Global Moderator
  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 6261
  • (Former) Archbishop of Warsaw
    • Zobacz profil
Odp: Liga 2020 - propozycja
« Odpowiedź #8 dnia: Grudnia 20, 2019, 12:43:09 am »

klisza
@ 2, 3, a szczególnie 4 - powody wyjaśniałem wielokrotnie, również na forum, także w tym wątku. może nie potrafię jaśniej, nie poradzę. poza tym jeśli masz mniej turniejów ligowych, to teoretycznie możesz liczyć na większą frekwencję. wszystkie turnieje Silesia by Night były powyżej 15 osób, Wawa-21, Wrocław też ponad 20. 15 to racjonalna ilość graczy. 10 to bibka z ziomkami na działce 2R + F. zresztą uzasadnienia na ten temat już pisałem.
@ 5 - jak uważasz, przy mniejszej ilości turniejów i zaplanowaniu ich z wyprzedzeniem jest większa szansa na udział i zaplanowanie wyjazdu przez graczy. analogicznie, jak się dowiem na spontanie że za 2 tygodnie jest gdzieś turniej, to szansa że pojadę jest raczej minimalna.
@ 7, 8, 9 - terminy wynikają z ustaleń VEKN (tyle masz czasu na wysłanie archona z turnieju), do tego po akceptacji możemy liczyć wyniki (stąd 10 dni). z terminem na kasę nie do mnie pytanie (argument uroczy, ale kulą w płot), zdarzały się sytuacje że ta kasa w ogóle nie została wysłana, te 10 dni są umowne (jakiś termin musi być). Dolicz jeszcze że np. ktoś może nie mieć w danej chwili czasu i usiądzie nad liczeniem punktów w weekend, a nie kiedy jaśnie pan sobie życzy, i masz odpowiedź.

Standard - do niczego nie piję, tylko chcę ustalić standard. Jak chcesz sobie wygarniać to nie będę cię powstrzymywał, z mojego podwórka fackupy były w finale ligi 2013 (głównie dlatego, że wydymał mnie lokal), kiedyś w Paradoxie finał był grany u ToYa na chacie (dlatego więcej nie poszliśmy do Paradoxu), a innym razem graliśmy w zimnie bo typ nie włączył ogrzewania dopóki nie zadzwoniłem po menago, który przyjechał i go z*cenzura*ł jak burą sukę. Na wspomnianym turnieju w Częstochowie nawet nie byłem, więc nie wiem dlaczego miałbym się do tego pluć. Tu nie chodzi o pokazywanie palcem tylko ustalenie zasad - zwróć uwagę, że tych, którzy robili turnieje "kiedyś" są dzisiaj niedobitki, jest mnóstwo nowych graczy, może zaczną sami robić turnieje, jakieś reguły muszą być.

Wpisowe na ligę - piękna teoria, fakt jest taki że Szewski dokładał do interesu, przy 14 turniejach. Kwota 50 była dygresją do dyskusji, ale szczerze to czasy kiedy ludzie się srali o parę złotych za wpisowe...cóż, myślałem że już minęły. Mogę mieć problem z tym na co ta kasa idzie (co podnosiłem w innym wątku), ale nie z tym ile płacę za wjazd. Większość z nas jest dorosła, ma pracę i jakoś żyje, to nie są duże pieniądze, idą na hobby, bez przesady - jak jedziesz pół Polski, to czy zapłacisz np. 25 czy 35 jest bez znaczenia. I ponownie - stawkę trzeba ustalić odgórnie i się jej trzymać, jaka by nie była.
Zapisane
"It is no measure of health to be adjusted to a profoundly sick society" - Jiddu Krishnamurti

Retired

izi

  • Global Moderator
  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 495
    • Zobacz profil
Odp: Liga 2020 - propozycja
« Odpowiedź #9 dnia: Grudnia 20, 2019, 06:01:39 pm »

Wszystko piknie, dyskusje itp ale nie powinien tak na prawdę decydować organizator ligi slash nc jak to ma wyglądać? Bo co najpierw, powiedzmy, powiemy jakie są zasady, a potem wskażemy palcem hipka  i powiemy mu "zrób to"?

Co do zasad to zgadzam się, że jakieś limity na turnieje trzeba wprowadzić. Kiedyś limitował to de facto WW bo turnieje poniżej 10/12  osób itp nie były sankcjonowane. Teraz sankcjonowane jest wszystko, ja przynajmniej nie znalazłem żadnej wzmianki w obecnych tournament rulsach o ograniczeniach. Zawsze można dać dość restrykcyjne zasady i warunkowo dopuścić konkretny turniej tak jak np był dopuszczony 8 osobowy turniej w Lublinie kiedyś.

Połowa z wyników licząca się do ligi to ciut za dużo ale tak było specjalnie wymyślone, żeby kilka osób co walczy o wygraną jeździło wszędzie i zwiekszało frekwencję. Finał ligi ma przelicznik z tego samego powodu, żeby jak najwięcej osób to Pszczyny przyjechało.

Polecam archiwalne wątki z forum wszystkie obecnie dyskutowane tematy były wielokrotnie wałkowane.
Zapisane

Dude

  • Global Moderator
  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 6261
  • (Former) Archbishop of Warsaw
    • Zobacz profil
Odp: Liga 2020 - propozycja
« Odpowiedź #10 dnia: Grudnia 20, 2019, 09:24:02 pm »

Uwagi końcowe.
Jest to pomysł do dyskusji, do czego oczywiście zachęcam. Zakładam, że formuła może ewoluować.
Jestem skłonny podjąć się organizacji ligi w kolejnym sezonie, jeśli przedstawiony pomysł spotka się z akceptacją.

Fajnie jest cytować samego siebie :) To w temacie potencjalnego organizatora.
NC nie ma, abdykował (co prawda nieformalnie póki co, więc może się rozmyśli :) ).

I tak, można warunkowo dopuszczać turnieje w pewnych okolicznościach (np. przy limicie 15 osób zbierze się 14, dlaczego mają być w plecy), ale byłoby to odstępstwo, a nie reguła. Nadrzędną zasadą jest zdrowy rozsądek.
Zapisane
"It is no measure of health to be adjusted to a profoundly sick society" - Jiddu Krishnamurti

Retired

Dude

  • Global Moderator
  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 6261
  • (Former) Archbishop of Warsaw
    • Zobacz profil
Odp: Liga 2020 - propozycja
« Odpowiedź #11 dnia: Grudnia 21, 2019, 12:53:41 am »

Można pomyśleć np. nad Sad Winner Award, dla gracza, który był w największej ilości finałów ale najmniej ich wygrał :P

Było w jednej edycji (w trochę innej formie - najbardziej pechowy gracz), "zwycięzcy" nie było wesoło, więcej tego nie dawaliśmy.
Zapisane
"It is no measure of health to be adjusted to a profoundly sick society" - Jiddu Krishnamurti

Retired

raat

  • Global Moderator
  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 112
  • Bydgoszcz
    • Zobacz profil
Odp: Liga 2020 - propozycja
« Odpowiedź #12 dnia: Grudnia 21, 2019, 12:32:44 pm »

Czytam te restrykcje i widzę tu np. spinę o detale, które może miałyby znaczenie, gdyby ta gra była popularna, a nie, gdyby już po nagłym wzroście spowodowanym przedrukami, cały ranking krajowy nie był krótszy, niż swego czasu lista osób na jednym cotygodniowym turnieju MtG w Łodzi.

Podsumowując, dobrze, że staracie się doprecyzować zasady, ale czy w dodatku do działań wydawcy polegających na przedrukach, macie jakiś plan, jak np. podwoić liczbę graczy w kolejnej lidze oraz zapobiec odchodzeniu tych co dołączyli i nie kisić się w tym samym towarzystwie co od 15 lat? Bo nie ukrywam, że patrząc na rankingi z poprzednich lat, to była tendencja spadkowa, a teraz liczba graczy wzrosła prawdopodobnie tylko dzięki przedrukom, skoro zasady ligi sa podobne do poprzednich. Nie ma co liczyć, że bez żadnej zachęty, nowi gracze, którzy kupili startery będą aktywniejsi turniejowo.

Jeśli chcecie dawać nagrody za jakieś subiektywnie oceniane i mało przejrzyste achievementy typu: Najlepszy deck autorski (deckbuilding), Najsympatyczniejszy ziomek, Nagrody parytetowe (dla najmłodszego, dla kobiet, co mogłoby zostać poddane ocenie pod kątem dyskryminacji ludzi ze wzgledu na płeć i wiek), to zamiast tego proponuję wyodrębnić jakąś dodatkowa, oddzielną pulę nagród dla nowych ludzi.

Jedna nagroda dla najlepszego nowego za ligę to za mało, lepiej dawać nagrody za udział w turniejach, przykładowe kryteria do wyboru (oczywiście można wymyśleć inne, jeśli będą trafniejsze):
- założyli numer VEKN w ciągu ostatniego roku, dostają jakieś drobne nagrody za udział w turnieju
- na turnieju wypadli najlepiej wśród graczy grających jeden z pierwszych 3 turniejów
- moze jakieś drobne zniżki na turnieje dla osób grających pierwszą ligę
- itd.
Zapisane

Kuba

  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 1005
    • Zobacz profil
Odp: Liga 2020 - propozycja
« Odpowiedź #13 dnia: Grudnia 23, 2019, 03:54:02 pm »

Poszedłbym nawet o krok dalej - swój pierwszy ever turniej ligowy grasz za darmoszkę.
Zapisane

Manit0u

  • Global Moderator
  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 1586
    • Zobacz profil
Odp: Liga 2020 - propozycja
« Odpowiedź #14 dnia: Grudnia 23, 2019, 06:58:14 pm »

Poszedłbym nawet o krok dalej - swój pierwszy ever turniej ligowy grasz za darmoszkę.

+1
Zapisane
While these twittering teens, are sinking in screens and thinking in memes
They blink and this machine is pimping their dreams
I think it’s obscene, as sick as it seems
They don’t know what lyrical invincibility means
- Lowkey