Polskie Forum VTES

Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Autor Wątek: LIGA 2021 - dyskusja  (Przeczytany 4546 razy)

warGrim

  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 5321
  • Ponury okurwieniec...
    • Zobacz profil
LIGA 2021 - dyskusja
« dnia: Października 01, 2020, 01:06:20 pm »

Trochę mnie nie było, jednak skoro już wróciłem to pozwolę sobie zaproponować pewne zmiany dotyczące Ligi w 2021.

W tym roku z roznych pwoodow Ligi nie bylo, dlatego jest okazja pomowic temat.

Propozycja jest taka : Zamiast Ligi robimy GP Polski .
Seria czterech turniejow w czterech roznych regionach (polnoc, poludnie, wschod, zachod) - MPki jako jeden z turniejow GP.

Jesli chodzi o punktacje zostawiamy jak jest teraz (liczymy Rating Pointsy z Archona) - zliczamy 3 z 4 najlepszych wynikow.
Tematem zliczania punktow itp moge sie zajac - robilem to 10 lat temu to teraz tez dalbym rade ;).

Przykladowy ranking i oba sposoby liczenia punktow ponizej (best 3 of 4 oraz 4 of 4)

VEKN   Imie    Nazwisko   GP 1   GP 2   GP 3 (MP)   GP 4   Razem (best 3 of 4)   Razem (4 of 4)
123   Stachu   X   100   50   50   200   350   400
456   Juras   Y   100   200   100   100   400   500
789   Wiechu   Z   200   0   100   150   450   450
912   Miras   W   50   100   200   0   350   350


Rozklad jazdy turniejow podajemy juz w grudniu 2020, kazdy bedzie mial opcje odpowiedniego zaplanowania sobie wyjazdow, weekendow itp.

Argumenty za :
- Mniej turniejów rankingowych (ligowych, GP - jak zwal tak zwal), wieksza ranga turniejow nalezacych do nowej formuly.
- Aktualnie jest taki wysyp turniejow i sporo nowych graczy, ktorych liga raczej odstrasza niz zacheca (takie glosy slyszalem). Mysle, ze wart ozrobic uklon w strone nowych graczy i organizowac wiecej eventow lokalnych, a Ci ktorzy beda chcieli jezdzic nadal taka okazje beda mieli. Dla tych lubiacych rywalizacje i "gre o stawke" cykl 4 turneijow GP powinien wystarczyc.

Argumenty przeciw :
- niektorym nie odpowiada oplata "ligowa" - IMO mozna z tego zupelnie zrezygnowac. Fajnie jest dostac na koniec "puchar" ale nie powinno byc to celem samym w sobie - liczy sie chwala :D.

Wiem co na ten temat uwazaja niektorzy z Was, komentujcie, hejtujcie itp. :). Mam nadzieje ,ze uda si wypracowac wyjscie idealne.

 Uwazam ze aktualny format Ligi byl kompromisem, ktory kilka lat temu pasowal do sytuacji w ktorej byl VTES, illosci graczy itp. nie byl to jednak format idealny i wymagane sa zmiany.

Idealnym rozwiazaniem byloby ustawienie calla na Skype miedzy NC, ORGAMI (Princami) oraz osobami chcacymi pomagac w ogarnianiu GP i ustalenie w tym gronie formuly rywalizacji w 2021.
Kwestia dogadania terminu, godziny i spotkania sie online.

« Ostatnia zmiana: Października 01, 2020, 01:20:40 pm wysłana przez warGrim »
Zapisane
Every night and every morn
Some to misery are born.
Every morn and every night
Some are born to sweet delight.
Some are born to sweet delight,
Some are born to endless night.

Panda

  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 808
    • Zobacz profil
Odp: LIGA 2021 - dyskusja
« Odpowiedź #1 dnia: Października 01, 2020, 01:22:10 pm »

Na moje. Temat ligi pewne środowiska mocno poróżnił, a wszyscy później mieli absmak.

Dla mnie wygrany ligi nie musi dostawać trofeum wysadzanego klejnotami i talonu na wycieczkę do Kraśnika. Gladiatorom wystarczył wieniec laurowy, a ten wam zrobię pro bono tylko skoczę do spożywczaka ;)

Chwała! To się liczy. Dyplom to już i tak dużo nie musi też być ceremonii. To co być imho musi:

1. Swobodny dostęp do ligi. Eventów powinno być wystarczająca liczba. Mówicie, że 4 styknie? Dla spokoju zrobiłbym trzy wyniki z pięciu. Nie mamy po 20 lat i różne terminy mogą się nałożyć. Dajmy ludziom szansę.
2. Nagroda niech będzie umowna, wspomniana Chwała. By gen Janusza się nie uaktywnił i radochy nie odebrał.
3. Liga ma łączyć ludzi, a nie dzielić i motywować, a nie zniechęcać. Zróbmy ten system może nie na nowo, bo nie ma co wyważać otwartych drzwi, ale z myślą nową. Bo co uradzimy teraz będzie się trzymać przez następne lat kilka.
4. Kategorie powinny być inkluzywne. Najlepszy gracz. Spoko to obv. Ale pozostałe kategorie można by przemyśleć tak by realnie, każdy uczestnik mógł mieć na nie szanse.
5. Nie kłóćmy się... ;)

Pozdrawiam i dyskutujmy owocnie.
Zapisane

warGrim

  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 5321
  • Ponury okurwieniec...
    • Zobacz profil
Odp: LIGA 2021 - dyskusja
« Odpowiedź #2 dnia: Października 01, 2020, 01:30:01 pm »

@Panda - 3 z 5 brzmi OK, MPki mozna zrobic osobno jako 5 turniej i wtedy wszystko gra.
4 x GP - kazdy region ma swoj GP - kwestia podzialu na regiony do ustalenia - przyklad :

Zachod (Szczecin, Nowa Sol, Wroclaw)
Polnoc (Gdansk, Bydgoszcz, Poznan)
Wschod (Warszawa, Hajnowka, Lublin)
Poludnie (Czestochowa, Slask - za duzo pojedynczych osrodkow zeby wymieniac :), Krakow).

Zostaly pominiete pewnie niektore osrodki, jednak idea chyba jest jasna ?.


Piaty turniej (MPki) jest przechodni. Nie wiem czy nadal obowiazuje zasda, ze  pierwszenstwo organizacji ma Mistrz Polski z roku X-1, jesli tak to temat zalatwiony ;).
Zapisane
Every night and every morn
Some to misery are born.
Every morn and every night
Some are born to sweet delight.
Some are born to sweet delight,
Some are born to endless night.

Panda

  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 808
    • Zobacz profil
Odp: LIGA 2021 - dyskusja
« Odpowiedź #3 dnia: Października 01, 2020, 01:39:08 pm »

Niech się pryncowie wypowiedzą. Ja to tam jestem tylko biskupem i to też wtedy jak kartki na stół nakleić trzeba ;)
Zapisane

izi

  • Global Moderator
  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 495
    • Zobacz profil
Odp: LIGA 2021 - dyskusja
« Odpowiedź #4 dnia: Października 01, 2020, 02:07:27 pm »

Jeżeli mówimy o samej chwale to nie widzę przeszkód, żeby policzyć punkty wg dowolnego rozsądnego algorytmu z arbitralnie wybranych turniejów i przedstawić wynik na forum - tak jak to Pudel kiedyś zrobił. Można nawet policzyć z tego roku.

Do proponowanej punktacji wystarczy info z vekn, gdyby ktoś chciał coś bardziej wymyślnego to mogę archony udostępnić.
Zapisane

lukaszho

  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 367
    • Zobacz profil
Odp: LIGA 2021 - dyskusja
« Odpowiedź #5 dnia: Października 01, 2020, 02:12:00 pm »

Boshe więcej z Wami na FB nie gadam :D:D:D

System daleki od ideału, ale format GP - cztery strony świata, o czym rozmawialiśmy, jest bardziej sprawiedliwy.

Nagrody... cóż to był kolejny argument do kłótni. Wg mnie eternal glory wystarczy, ewentualnie jakiś przechodni puchar czy coś, gdzie dopisuje się do tabliczki zwycięzce z danego roku. Jednorazowy wydatek.
Zapisane

warGrim

  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 5321
  • Ponury okurwieniec...
    • Zobacz profil
Odp: LIGA 2021 - dyskusja
« Odpowiedź #6 dnia: Października 01, 2020, 02:16:01 pm »

Jeżeli mówimy o samej chwale to nie widzę przeszkód, żeby policzyć punkty wg dowolnego rozsądnego algorytmu z arbitralnie wybranych turniejów i przedstawić wynik na forum - tak jak to Pudel kiedyś zrobił. Można nawet policzyć z tego roku.

Do proponowanej punktacji wystarczy info z vekn, gdyby ktoś chciał coś bardziej wymyślnego to mogę archony udostępnić.

Po tym komentarzu ciezko mi ocenic czy jestes za, czy przeciw tej propozycji ;).

Zapisane
Every night and every morn
Some to misery are born.
Every morn and every night
Some are born to sweet delight.
Some are born to sweet delight,
Some are born to endless night.

izi

  • Global Moderator
  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 495
    • Zobacz profil
Odp: LIGA 2021 - dyskusja
« Odpowiedź #7 dnia: Października 01, 2020, 02:28:57 pm »

Moje zdanie nt ligi jest powszechnie znane. Zaletą ligi w historycznej postaci była możliwość wyróżnienia osób które nie koniecznie wygrywają - składających oryginalne decki, wybitnych organizatorów. Otrzymanie rzeczowego trofeum jest też nie bez znaczenia.

Pomysł ligi w wersji GP był już w temacie ligi na 2020 poruszany. W Twojej konkretnie propozycji jaką rolę widziałbyś dla NC?
Zapisane

izi

  • Global Moderator
  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 495
    • Zobacz profil
Odp: LIGA 2021 - dyskusja
« Odpowiedź #8 dnia: Października 01, 2020, 02:40:53 pm »

Co do podziału geograficznego to bym się bał, pamiętam jeszcze jak liczyłem średnią odległość dojazdu na turnieje ligowe z różnych ośrodków bo były zarzuty, że za dużo turniejów gdzieś a indziej za mało.

Jak jest więcej turniejów np 10 i 5 się liczy to łatwiej jest osobom którym zależy znaleźć termin albo jeździć blisko jak nie mają dużej mobilności. W przypadku 3/4 zmuszasz komuś komu zależy do bycia na wszystkich albo inaczej eliminujesz dobrych niemobilnych graczy.
Zapisane

warGrim

  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 5321
  • Ponury okurwieniec...
    • Zobacz profil
Odp: LIGA 2021 - dyskusja
« Odpowiedź #9 dnia: Października 01, 2020, 03:11:34 pm »

Co do podziału geograficznego to bym się bał, pamiętam jeszcze jak liczyłem średnią odległość dojazdu na turnieje ligowe z różnych ośrodków bo były zarzuty, że za dużo turniejów gdzieś a indziej za mało.

Jak jest więcej turniejów np 10 i 5 się liczy to łatwiej jest osobom którym zależy znaleźć termin albo jeździć blisko jak nie mają dużej mobilności. W przypadku 3/4 zmuszasz komuś komu zależy do bycia na wszystkich albo inaczej eliminujesz dobrych niemobilnych graczy.

Prawda jest taka, ze sa osrodki, ktore zawsze beda mialy daleko (skrajne przyklady - Szczecin, Hajnowka) Dla nich najblizszy wyjazd to 150-200+ km.
Przy aktualnym systemie (z duza iloscia turniejow ligowych) i tak beda musiali jezdzic tysiace kilometrow, zeby zaliczyc kilka w roku.

Przy mniejszej ilosci turniejow ligowych (czy GP) jest wieksza mozliwosc/ilosc terminow do organizowania eventow lokalnych, zeby pozyskiwac nowych graczy i dania im mozliwosci rozwoju.
To tez uklad w strone tzw. "niemobilnych graczy".

Z drugiej strony rozumiem Twoja perspektywe. W tej chwili na Slasku jest tyle osrodkow i taka ilosc eventow, ze w zasadzie mieszkajac w Katowicach mozesz nie wyjezdzac dalej niz 100km od domu, zeby "zaliczyc" 6 turniejow ligowych w roku. Co maja powiedziec ludzie spoza Slaska, ktorzy maja duze lokalne grupy, ale sa oddaleni od innych osrodkow ?
Formula GP z 4 turniejami + MPki wyrownuje szanse - nie zapominajmy, ze Liga w zalozeniu ma byc dla wszystkich graczy w Polsce, nie dla wybranej grupy.

Mysle, ze na terenie Slaska macie juz "Silesia by Night", ktory doskonale wpasowuje sie w potrzeby "stacjonarnych graczy". Podobna , lokalna liga byla rozgrywana lata temu w BDG i to zdalo egzamin - jezdzilo w Polske kilku graczy, reszta rywalizowala lokalnie. Teraz planujemy cos podobnego odpalic w Trojmiescie.  Zeby najelepsi mogli wziac w nich udzial, IMO trzeba przyciac ilosc ogolnopolskich eventow Ligowych (czy tez GP) - inaczej ciezko bedzie ogarnac terminy - pamietajmy, ze nie gramy PRO i jednak ogarniecie weekendu na wyjazd jest czasami dosc trudne.

Nadal na turnieje w ramach lokalnej Ligi (Silesia, Tricity, Szczecin itp) moga przeciez wpadac gracze spoza tych miast - i mysle , ze to beda robic ;).

Zapisane
Every night and every morn
Some to misery are born.
Every morn and every night
Some are born to sweet delight.
Some are born to sweet delight,
Some are born to endless night.

Rudeł

  • Global Moderator
  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 155
    • Zobacz profil
Odp: LIGA 2021 - dyskusja
« Odpowiedź #10 dnia: Października 01, 2020, 04:43:03 pm »

Szczecin, Lublin, Krakow to skrajne przyklady.
Sa jednak miasta polozone 'po srodku', gdzie tych 200 km ma kilka roznych community. Moze faktycznie warto promowac mniejsza ilosc turniejow, ale w takich strategicznych miejscach?
Zapisane

warGrim

  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 5321
  • Ponury okurwieniec...
    • Zobacz profil
Odp: LIGA 2021 - dyskusja
« Odpowiedź #11 dnia: Października 01, 2020, 04:53:50 pm »

Szczecin, Lublin, Krakow to skrajne przyklady.
Sa jednak miasta polozone 'po srodku', gdzie tych 200 km ma kilka roznych community. Moze faktycznie warto promowac mniejsza ilosc turniejow, ale w takich strategicznych miejscach?

Patrzac na aktualne/przyszle polaczenia drogowe i kolejowe zdecydowanie najlepsza lokalizacja to Lodz - niestety tam juz chyba VTES umarl...
Pozniej jest Poznan, Warszawa, Bydgoszcz, Wroclaw, Torun (chyba juz VTESowa pustynia) i Czestochowa (jak skoncza "Gierkowke" to nawet z Gdanska bedzie kawaleczek).
Potem niestety juz wychodzimy poza centrum
Zapisane
Every night and every morn
Some to misery are born.
Every morn and every night
Some are born to sweet delight.
Some are born to sweet delight,
Some are born to endless night.

izi

  • Global Moderator
  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 495
    • Zobacz profil
Odp: LIGA 2021 - dyskusja
« Odpowiedź #12 dnia: Października 01, 2020, 11:50:43 pm »

Już widzę, że geografia robi swoje - a bo śląsk ma dużo ośrodków i nie fajny taki podział, a środek uważa, że lepiej w środku niż po obrzezach. Warszawa zaliczona do wschodu to się zaraz wschód obudzi, że Warszawa to centrum itp.

Niezależnie czemu nie zbierać na nagrody? Jak ktoś nie ma 10zł na turniej dodatkowo to jego miejsce jest w przytułku - sorry. Z czego ten puchar przechodni? Organizatorzy mają zasponsorować? Jak już wielokrotnie pisałem, jeżeli bijemy się o ranking to zrób ranking i będzie. Nie potrzebujesz do tego żadnej aprobaty.

Dla mnie największą bolączką obecnej sytuacji jest _kompletny_ brak promowania organizatorow. Jak ktoś poświęca swój czas na promowanie gry to należy mu się jakieś uznanie. To organizatorzy i animatorzy trzymają tą gre (i inne). Chciałbym zobaczyć propozycję która bierze to pod uwagę.

Zapisane

Manit0u

  • Global Moderator
  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 1586
    • Zobacz profil
Odp: LIGA 2021 - dyskusja
« Odpowiedź #13 dnia: Października 02, 2020, 12:23:07 am »

Za dużo dywagacji. Można jak najbardziej zrobić best of 5 (najlepsze 3 z 5) ale nie można uwzględniać w tym 2 turniejów z tego samego województwa. Czyli żeby mieć dobry wynik w lidze musisz odwiedzić 3-5 różnych województw.

Niestety sytuacja u nas wygląda tak, że są środowiska z większą ilością aktywnych graczy, które gdyby chciały to by mogły sobie organizować turniej nawet co tydzień. Są też ośrodki, które mają problem zebrać 5 osób raz na miesiąc a o turniejach nawet nie wspominamy.

Moim zdaniem najprostszym rozwiązaniem jest zbieranie 3 najlepszych wyników w roku z 3 różnych regionów.

Kolejnym rozwiązaniem byłoby rozbicie na ligę i puchar, trochę jak w piłce nożnej. Masz ligę, z sankcjonowanymi turniejami i tam gracz z największą ilością punktów na koniec wygrywa i masz puchar, gdzie walczysz o miejsce w finale i zwycięzca finału dostaje trofeum niezależnie od wcześniejszych wyników.
Zapisane
While these twittering teens, are sinking in screens and thinking in memes
They blink and this machine is pimping their dreams
I think it’s obscene, as sick as it seems
They don’t know what lyrical invincibility means
- Lowkey

Panda

  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 808
    • Zobacz profil
Odp: LIGA 2021 - dyskusja
« Odpowiedź #14 dnia: Października 02, 2020, 06:57:41 am »

Wiecie skorzystajmy z tego, że mamy XXI wiek. Możemy usiąść sobie na zdalnej konferencyjnej. Mogę poprowadzić takie spotkanie - mam doświadczenie. Spiszemy punkty. Przeliczymy kworum. Przegłosujemy jak dorośli. Co przejdzie bezwzględną większością będzie obowiązywać. Na takim spotkaniu może być i 20 i 40 i więcej osób, a to już jest reprezentatywna grupa. Czy chcecie to robić po pryncach, po chętnych, czy po, szeroko rozumianych, autorytetach - wolna wola.

Forum jest dobrym miejscem do inicjowania tego typu rzeczy, ale je trzeba już przegadać. Każdy może mieć ciekawy pomysł. W grze wampiry głosują nad każdym KRC, a my nie możemy? ;)

Zapisane